Oisko jollain tietoa mikä vinkuu???
Auto on saab 900i t8 vm.88 ajettu 330tkm.
Kuuluu heti syylärin takaa tosi hermoja raastava vikinä.. Välillä kuuluu välillä ei..
Erityisesti matalilla kierroksilla...
Jokin tuulettimen laakeri tai???
Auto on saab 900i t8 vm.88 ajettu 330tkm.
Kuuluu heti syylärin takaa tosi hermoja raastava vikinä.. Välillä kuuluu välillä ei..
Erityisesti matalilla kierroksilla...
Jokin tuulettimen laakeri tai???
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voisi olla vaikkapa kytkimen painelaakeri.
Muovikopan päältä irrotettava muovilevy pois ja ruiskuta aerosolipullosta synteettistä vaseliinia laakeriin moottorin käydessä.
Moi,
tonnarista meni alkutalvesta puhallin, se joka tuuppaa ilmaa kabiiniin. :) Välillä vinkui aivan järkyttävästi, kuin sikaa olis tapettu. =)
Jos kyseessä olisi painelaakerin ääntely niin se vaimenee kytkintä painettaessa. Tyypillinen ääni painelaakerille on kylläkin mielestäni enempi rahinaa kuin vikinää.
Pidän kumminkin todennäköisempänä (varsinkin jos kuuntelit ääntä nokkapelti kiinni), että vikinä tulee joko laturin (/ohj. teh.) hihnoista tahikka vesipumpusta. Vesipumpun laakerin väljyyden voipi tuntea nykäisemällä hihnapyörästä terävästi kohtuu voimakkaasti.
Joo kyllä se taitaa olla painelaakeri.. Kytkintä polkiessa ääni häviää.. Kyllä se vaan vikisee(rahisee kans välillä). Varmaan pitäisi laatikko poistaa jos laakerin vaihtais.. Riittäisikö se rasvaus??? (isokin homma?) Uus saab kuvioissa =)