Elatusmaksut vähentää...

Jos lapset jäävät vaimolle ja minulle määrätään elatusmaksut kaikista hänelle jäävistä alaikäisistä lapsista. Saanko vähentää ko. elatusmaksut verotuksessa ?
Jos saan vähentää onko siinä jokin omavastuu?
2581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Nykyään maximi on 80€/lapsi/vuosi ja se on ns. rahaa eli jos verosi olisi 1000€, niin maksat vain 920. Niin ja se tehdään valtionverosta eli jos olet hyvin pienituloinen, ei vähennystä ole ollenkaan.

Äänestä
  • Ns. keskinäiset elatussopimukset eivät oikeuta vähennykseen, vaan elatusvelvollisuussopimus täytyy olla sosiaalilautakunnan tai tuomioistuimen hyväksymä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jippe kirjoitti:

Jos lapset jäävät vaimolle ja minulle määrätään elatusmaksut kaikista hänelle jäävistä alaikäisistä lapsista. Saanko vähentää ko. elatusmaksut verotuksessa ?
Jos saan vähentää onko siinä jokin omavastuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu