Mistähän voisi ostaa kauniin postilaatikon? En haluaisi mitään muovista lootaa, vaan kauniin, metallisen ja lukittavan mallin.
Jos joku tietää mistä sellaisen voisi löytää, niin olisin vinkistä tosi kiitollinen.
Jos joku tietää mistä sellaisen voisi löytää, niin olisin vinkistä tosi kiitollinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ostin metallisen ja lukittavan,en ottaisi enään vaikka ilman saisin,sinne ei mahdu mitään,kaikki paperit yhdessä rypyssä kun niitä sieltä kiskoo pois.Ei mahdu mitään. Rautakaupasta niitä saa ostaa,mutta...
ja kaikenlisäksi lukko jäätyy.
Ja hyvä on.
Posti pinoutuu siististi laatikon pohjalle, ei mitään ongelmia.
Rautakaupoista ainakin löytyy! Mutta pienintä Bobi-laatikkoa (Abloy) en suosittele. Vanhana lehdenjakajana näen edelleen Bobinpunaista: jos postia ei oltu edellisenä päivänä haettu, niin lehteä oli ihan turha yrittää sileänä sisään!
Sinne eivät lehdet todellakaan mene tasaisesti mainoskuvan mukaan poikittain nippuun, koska laatikon luukku on suunniteltu niin, että lehdet laitetaan tavalliseen tapaan pitkittäin, ei poikittain, etuseinästä sisään. (Se isompi Bobi-malli onkin varmaan jo ihan toimiva...)
Kaikkein parhain jakajan kannalta on päältätäytettävä malli, oli se sitten metallia tai muovia! :)
Kiitos kaikille vastanneille. Edelleen etsin kuitenkin sellaista kaunista ja käytännöllistä postilaatikkoa. Meillä on tällähetkellä sellainen pieni metallinen laatikko, ja jos ei aamulla sanomalehteä muista hakea sieltä pois, niin ihan turha odottaa, että päiväposti olisi siististi laatikossa. Se koko laatikko on sellainen onneton rimpula :(
En kuitenkaan haluaisi samanlaista, mikä on jokaisen portinpielessä. Olisiko jollain vinkkiä vaikka nettisivusta, ulkolaisestakin, jonka kautta voisi laatikoita katsella ja mahdollisesti tilatakin?
Itsekin katselen uutta postilaatikkoa, vihreän muovisen tilalle!
On valinnan vaikeus,
mutta tietysti talon avaimen sarjoitus postilaatikon lukkoon.
Niin rautakaupoista luulisin löytyvän!
Tietoa postilaatikoista,
http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/suorakanava/verkkolehti/06/0706stala_postilaatikko_tulos.htm
http://www.witre.fi/konttoritarvikkeita/postilaatikot/postilaatikko_49335M.html
http://www.witre.fi/konttoritarvikkeita/postilaatikot_c_MainC36.html
http://www.me-fa.com/site/fi_51.asp
http://www.me-fa.com/site/fi_53.asp
Suttunen kuva postilaatikoista, otin suoraan!
http://www.stala.com/fi/mailboxes.html
kannattaisi kysellä peltialan liikkeistä, tekevät juuri semmoisen kuin haluat. kuulemma myös vankiloissa tehdään edullisesti mittatilaustyönä
Huonompaa ei enää voi tehdä kuin Stala. Sisääntyöntöaukjko repii sormet verille ja lehdet eivät mahdu laskeutumaan pohjalle, vaan jäävät pystyyn. Jo yksikin hesari sunnuntaina tukkii koko laatikon.
Sisääntyöntöaukjkosta !
Meilläkin on stala ja sen huonompaa laatikkoa saa hakea.Jos vain on parikin lehteä,kaikki on siellä sisällä yhdessä rypyssä ja niitä saa kiskoa hampaat irvissä.Siis..siitä saa etuseinän auki avaimella.
Naapurit halus kaikille samanlaiset laatikot, että olis kaunis ja yhtenäinen, tekis mieli vetää naapuri sinne sisään ja jättää sinne.
Tarvitset myös hienon kilven. Huutonetissä koti ja puutarha sivuilla näytti olevan kivan näköisiä messinkikilpiä, käy kurkkaamassa.
Kaunein postilaatikko on vihdoin löytynyt osoitteesta
www.mosabox.fi
Ruostumaton postilaatikko joka oli edullinen löyty http://www.vuiska.com/tuotteet.html?id=1/1 sivuilta
Moro,
Käy katsomassa www.postilaatikko.eu sieltä löytyy harvinaisen kauniita muovilaatikoita. Hinnan puolesta on erittäin paljon eriluokassa metallisen kanssa. Itseltä löytyy kyseinen ja suosittelen!