Ääänestää vai ei

Kirjoitukseni ei ole tarkoitus olla provokatiivinen. Kun oikein tarkasti miettíi ja pohtii, sekä muistelee menneitä vuosia niin, äänestääkö omilla aivoillaan ajatteleva ihminen ollenkaan. Miksi äänestäisi, mikä sitten yhteiskunnassa muuttuisi jos äänestää.

Tietenkin ihmiset, jotka uskovat lapsellisesti ja puolueuskollisesti omaan puolueeseesnsa äänestävät mutta heitä en nyt laske mukaan. Käytännössä on täysin sama onko "vallassa" KOK, SDP tai KESK. Pääasia tietenkin on, etteivät kommunistit tai vihreät ole vallankahvassa mutta siihen ei ole edes teoreettista mahdollisuutta. Kommentteja !
469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos jätät äänestämättä se ei ole protesti vaan on sama kuin olisit äänestänyt nykymenon puolesta.
Kun äänestät nykymenon vastustajia niin sinunkin mielipiteesi tulee esille ja olet yksi niistä monista joka tahtoo "panna kapuloita nykymenon rattaisiin".
En tahdo itsekkään provosoida tai ohjailla äänestystäsi, mutta katso osoitetta WWW.muutosvoimat-suomi.fi

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta mielipiteestä. Olen nyt elänyt 40 vuotta ja tämä sama meno on jatkunut aina vain. On aivan sama kuka eduskunnassa on päättämässä. Mitä minä sitten haluaisin. Vähemmän veroja, heikompaa sosiaaliturvaa (aivan totta, näinhän ei voi jatkua. Näin laaja ja hyvä sosturva on mahdoton pitää yllä tällä veronmaksajapohjalla). Autot halpenevat mutta on jo luvattu rajuja korotuksia autoveroon, jonka senkin piti, siis käyttömaksun olla aikoinaan yksivuotinen. EU.n meno oli sittenkin virhe. Suomi tottele kaikkia direktiivejä, kuin lapsi. menepäs sanomaan Turkkilaiseen keittöön, että sun keittiö on likainen ja se pitää kaakeloida yms. Uskon, että tikarista tulee tai ainakin tulinen lähtö. Elämme demokratiassa. Missä se Stasi-listan julkistaminen viipyy ? Nämä ovat nyt esimerkkejä ja voivat tietysti kuulostaa lapsellisilta joistakin mutta tällaista minä pohdiskelen politiikka miettiessäni. Useat ministerit sanovat, etten kommentoi vaikka ovat kansan palveluksessa ja kansan hallitukseen äänestäneitä ( ensiksi tiet. eduskuntaan, ei suoraan hallitukseen).

    Äänestä

  • Veronmaksaja kirjoitti:

    Kiitos asiallisesta mielipiteestä. Olen nyt elänyt 40 vuotta ja tämä sama meno on jatkunut aina vain. On aivan sama kuka eduskunnassa on päättämässä. Mitä minä sitten haluaisin. Vähemmän veroja, heikompaa sosiaaliturvaa (aivan totta, näinhän ei voi jatkua. Näin laaja ja hyvä sosturva on mahdoton pitää yllä tällä veronmaksajapohjalla). Autot halpenevat mutta on jo luvattu rajuja korotuksia autoveroon, jonka senkin piti, siis käyttömaksun olla aikoinaan yksivuotinen. EU.n meno oli sittenkin virhe. Suomi tottele kaikkia direktiivejä, kuin lapsi. menepäs sanomaan Turkkilaiseen keittöön, että sun keittiö on likainen ja se pitää kaakeloida yms. Uskon, että tikarista tulee tai ainakin tulinen lähtö. Elämme demokratiassa. Missä se Stasi-listan julkistaminen viipyy ? Nämä ovat nyt esimerkkejä ja voivat tietysti kuulostaa lapsellisilta joistakin mutta tällaista minä pohdiskelen politiikka miettiessäni. Useat ministerit sanovat, etten kommentoi vaikka ovat kansan palveluksessa ja kansan hallitukseen äänestäneitä ( ensiksi tiet. eduskuntaan, ei suoraan hallitukseen).

    Politiikka on oman-ja puolueen edun ajamista.Eduskuntaan kun pääsee voi itse päättää palkastaankin,aika hupaisaa!
    Ketä sitten äänestäisi?Itse ainakin jätän äänestämättä.

    Äänestä

  • Harri kirjoitti:

    Politiikka on oman-ja puolueen edun ajamista.Eduskuntaan kun pääsee voi itse päättää palkastaankin,aika hupaisaa!
    Ketä sitten äänestäisi?Itse ainakin jätän äänestämättä.

    Niin juuri. Olisiko nyt hyvä saada Tony Halme eduskuntaan ja tosiaan katsoa, voiko siellä tehdä m itään uutta ja hyvää ja nopeasti. Pystyttäisiinkö Halme vaientamaan. Mies on kyllä kertonut panevansa lujasti hanttiin. Tätäkin mietin. Mutta kyllä jää äänestämättä minultakin.
    Uskon, että ihmiset, jotka käyttävät omia aivojaan eivät äänestä jos ei ole sukulainen kyseessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veronmaksaja kirjoitti:

Kirjoitukseni ei ole tarkoitus olla provokatiivinen. Kun oikein tarkasti miettíi ja pohtii, sekä muistelee menneitä vuosia niin, äänestääkö omilla aivoillaan ajatteleva ihminen ollenkaan. Miksi äänestäisi, mikä sitten yhteiskunnassa muuttuisi jos äänestää.

Tietenkin ihmiset, jotka uskovat lapsellisesti ja puolueuskollisesti omaan puolueeseesnsa äänestävät mutta heitä en nyt laske mukaan. Käytännössä on täysin sama onko "vallassa" KOK, SDP tai KESK. Pääasia tietenkin on, etteivät kommunistit tai vihreät ole vallankahvassa mutta siihen ei ole edes teoreettista mahdollisuutta. Kommentteja !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu