Raskausviikkoja on nyt 11, ja jokusen viikon olen jo ihmetellyt erästä asiaa, josta ei tietääkseni tälläkään palstalla ole ollut puhetta... Nimittäin emättimeni on muuttunut siten että kun työnnän sormeni sinne, siellä tuntuu ikään kuin joku pullistuma tai seinämä, eikä edes keskellä vaan vähän enemmän vasemmalla puolella. (Kipeä se ei ole.) Ennen raskautta sormen on voinut viedä pitkällekin ilman että tuntui mitään "estettä". Tunnetteko samanlaisen muutoksen ja onkohan se normaalia? Anteeksi tietämättömyyteni anatomiasta, mutta voisiko se olla vain kasvanut kohtu joka tuntuu, vai mikä?
Gynetutkimusta mulla ei vielä ole ollut, mutta tällä viikolla on sikiöseulonta, ja pari viikkoa sitten neuvolan täti katsoi ultralla. Sikiö ja sydämenlyönnit näkyivät.
Gynetutkimusta mulla ei vielä ole ollut, mutta tällä viikolla on sikiöseulonta, ja pari viikkoa sitten neuvolan täti katsoi ultralla. Sikiö ja sydämenlyönnit näkyivät.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tarkoitat varmaan kohdunkaulaa... jos se on niin kuin sellainen uloke. on normaalia että raskauden aikana se tulee enemmän esiin. se on se paikka josta otetaan esim. papakoe ja synnytyksessä ensin tämä kohdukaula lyhenee ja lopulta avautuu jotta lapsen voi ponnistaa ulos.
..eikös se ole sormi???? =D
Don`t worry! Itse kyselin samaa tällä palstalla joskus alkuraskaudessa. Kohdunkaulahan se on, jonka kuuluukin raskauden aikana kasvaa ja ikään kuin "turvota". Mulle tämän lääkäri vahvisti ekaa raskaudenaikaista sisätutkimusta tehdessään. Nyt mulla rv 18.