"Päivän uutinen" on, että monissa suomalaisissa yhtiöissä perustetut tavallisille työntekijöille tarkoitetut HENKILÖSTÖRAHASTOT ovat karttuneet hyvin. Joissakin rahastoissa on työntekijää kohti kymmeniä tuhansia euroja.
Heskilöstörahastojen piirissä on jo 120000 työntekijää.
Kaikkein parhaiten on karttunut SANOMA OY:n henkilöstörahasto, jossa on työntekijää kohti rahaa jo 40.000 euroa.Erkon porukalla on hyvät näkymät.
Syynä rahastojen karttumiseen on yritysten ennätys-suuret tulokset viime aikoina. Tuloksesta tietty osa siirretään henkilöstörahastoihin.
Heskilöstörahastojen piirissä on jo 120000 työntekijää.
Kaikkein parhaiten on karttunut SANOMA OY:n henkilöstörahasto, jossa on työntekijää kohti rahaa jo 40.000 euroa.Erkon porukalla on hyvät näkymät.
Syynä rahastojen karttumiseen on yritysten ennätys-suuret tulokset viime aikoina. Tuloksesta tietty osa siirretään henkilöstörahastoihin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
meille työntekijöille aina vaan lohkaistaan että olisitte tekin huolissanne tuottavuudesta jos omistaisitte yrityksen osakkeita. Eli johtoportaan juntta hyötyy ainoastaan yrityksen menestyksestä, työntekijät saavat vain paskan palkan ja haukkuja...
Ay-liike on haronut vastaan näiden rahastojen perustamista. Perinteinen AY-liike kai pelkää työnantaja-työntekijä vastakkainasettelun murentumista. Tämä on valitettavaa työntekijöiden kannalta. Lisäliksa ei olisi pahaksi duunarillekaan!
Huonoina aikoina sitten käykin toisinpäin, ainakin kun henkilöstörahastot ovat sijoittaneet omaan yhtiöön. Ensin sulaa rahastojen arvo, sitten tulee työttömyys. Palkansaajan ei pitäisi koskaan sijoittaa omaan työpaikkaansa, ettei vaikeina aikoina tule tuplatyrmäystä.
Kuvaamasi tilanne tullee vastaan silloin, kun koko toimiala menee lamaan ja yritys lakkautetaan tms.
Sitten on sellainenkin uhka työntekijällä, että hänet rationalisoidaan pois yrityksestä, mutta toimiala ja yritys jatkavat. Saneerauksen jälkeen yritykseen sijoittavat ilkeät kapitalistit yleensä uskovat sen menestykseen ja osakkeiden arvo nousee.
Jos nyt vertaamme kahta poispotkittua työntekijää Simo Sijoittajaa ja Kalle Kommaria, niin Simo saa sentään jotain hyvitystä siitä, että sijoitti "omaan" yritykseen. Hänen salkkunsa arvohan on noussut.
Kalle on yhtä työtön kuin Simokin, mutta sen lisäksi hän on myös salkuton. Eipä ihme, jos olis katkerakin.
Eli ei se työntekijän rahojen satsaaminen työnantajayrityksen osakkeisiin välttämättä ole tyhmää. Nokiankin eri toimialoilta on vuosien mittaan saneerattu tuhansia ihmisiä. Nokian osakkeet ovat silti edelleen arvokkaita. Se, ettei noilla vuosien mittaan irtisanotuilla ole monellakaan Nokiaa salkussaan, on sitten heidän oma valintansa.
(En muuten tiedä, miten nuo työntekijärahastot reagoivat irtisanottuihin)
Nokiankin osake on laskenut 75 % kuudessa vuodessa, mutta otetaanpa esimerkiksi todellinen kriisiyritys.
Juankoskelainen Stromsdal on rypenyt syvällä suossa vuosia. Miltähän tuntuu kartonkimiehestä, jolla on parin vuosipalkan verran oman yhtiön osakkeissa? Kurssi on laskenut 70 % kahdessa vuodessa, konkurssi uhkaa ja nyt on edessä pakkosaneeraus. Tässä on kyseessä oikein kouluesimerkki mainitsemastani tuplatyrmäyksestä, joka vie kaiken ja jättää täysin tyhjän päälle. Osakkeen muuten pitäisi tässä tapauksessa nousta 250 %, jotta se saavuttaisi muutaman vuoden takaisen keskihintansa. Ei mahdotonta, mutta onko työttömällä kartonkimiehellä aikaa odottaa tätä?
Simo Sijoittajallakaan ei mene tässä tapauksessa hyvin. Ainakin menisi paljon paremmin, jos olisi pannut rahansa johonkin muuhun kohteeseen. Melkein mihin tahansa muuhun.
Vertaa tätä tilannetta jonkin menestyvän yhtiön työntekijään, joka on sijoittanut Stromsdaliin. Tappiota on tullut, mutta työpaikka on sentään tallella. Hajauttamista, rakas Watson.
Onko jonkun työpaikalla tällaisia rahastoja. Miten niihin kertyneitä varoja käytetään? Kolmannentoista kuukauden palkkaan, vai?
just niitä .herrojen sisäpiiri salkkuja joista tiedetään ennakkoon mutta vaikea todistaa jälkeen päin. kaikisaa kunnissa on omat oskejuhlat illan istuijaisissa ja seurakunnan kokoukset mukaan lukien.
varmaan ihmettelet mikis joku henkilö on monessa paikkaa yhtä aikaa monessa valtuustossa, just siksi että tietää millä firmalla menee hyvin tai huonosti. eihän muuten voi tietää firman romahtamisesta.
henkilöstörahastoon kertyy vuosittain tietty summa (riippuen yhtiön tuloksesta, pörssiarvosta yms). Henkilöstöllä on mahdollisuus nostaa rahastosta vuosittain muistaakseni noin 15% henkilökohtaisesta osuudesta. Rahaston sijoittaa varat min 50% rautaruukkiin. Koko oman osuuden saa pihalle vain irtisanoutuessa tai eläkkeelle siirtyessä. Ainakin parina viimevuotena rahastoon on kertynyt aika mukava summa...
On aika merkittävä asia, että tällaisia rahastoja on ruvennut syntymään. Taloudellisesti loistokautena kuten nyt niihin kertyy jaettavaa mukavasti, josta myös tavalliset työntekijät hyötyy. Varmaan se lisää yhteen hiileen puhaltamista tuloksen saamiseksi. Rautaruukilla on mennytkin tänä vuonna aivan erinomaisesti ja osakekurssin nousu on tuonut myös rahastoon mania.