Renny Harlinin suomi tunnarit

Elikäs mitä suomeen viittaavia juttuja noissa rennyn leffoissa on? Itse tiedän seuraavat.

- Deep blue sea: Finlandia vodka
- Die Hard 2: lopussa soi muistaakseni finlandia hymni.
- Cliffhanger: laskuvarjo suomenväreissä.


Kertokaa muita. En itse valitettavasti muista enempää.
71080
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Long kiss goodnight: Finlandia vodka
Kurkunleikkaajien saari: Suomen lippu
Driven: Suomen lippu

Äänestä
  • Drivenissä on selostusta suomeksi ja suomalaisia faneja.

    Elmstreet 4:ssä votkapullo, jota en ole löytänyt.

    Äänestä

  • fafadfad kirjoitti:

    Drivenissä on selostusta suomeksi ja suomalaisia faneja.

    Elmstreet 4:ssä votkapullo, jota en ole löytänyt.

    Finlandia Vodka - mainos lehdessä, jota poika lukee selällään sängyssä ennenkuin Freddy teloittaa hänet siihen vesisänkyynsä.

    Äänestä

Mindhuntersissa on alussa auton kojelaudalla päätä nyökyttelevä jääkiekkoilijan maskotti, jolla suomipaita päällä sekä myöhemmin eräässä huoneessa pieni suomenlippu seinällä, varsin pitkän aikaa näkyy kuvassa.

Äänestä

Deep Blue Seassä yhden huoneen ikkunalaudalla on paljon krääsää ja muistaakseni sielläkin vilahtaa pieni siniristilippu.

Long Kiss Goodnightissa käytetään myös Nokian kännykköjä (toisaalta, lasketaanko niitä tässä asiayhteydessä?) ja yhdessä seinässä on taustalla iso graffiti jossa lukee "Hell Sink".

Ford Fairlanessakin vilahtaa Finlandia-Vodka. Ja Kata Kärkkäinen.

Lisäksi Die Hard 2:n ääniraidalla lainaillaan Finlandiaa tosi hienovaraisesti pitkin leffaa, ei pelkästään lopussa.

Ja Drivenissä taidetaan mainita Suomi jossain kuuluttajan välispiikissä ihan nimeltä.


Mutta minun mielestäni on kyllä menettänyt hohtoaan jotenkin tuo Rennyn Suomi-viittailu. Uransa alkuvaiheessa yksi Suomi-piikki leffaa kohden tuntui ihan hyvältä jutulta, mutta nyt niitä suomenlippuja ja viinapulloja vilisee pitkin matkaa pariinkin otteeseen leffan aikana. Esim. Deep Blue Seassä olisi ollut tosi tyylikäs veto jos Suomi-heitto olisikin jäänyt pelkästään Rennyn alkupuolen cameopiipahdukseen.

Äänestä

Taitaa Deep blue seassa niitä viittauksiataitaa olla eniten. Se yksi työntekijä likka on vissiin suomalainen kun sen hytissä on se suomi-aiheinen ikkunapöytä.
Sitten oli se vakio votkapullo. Ja keittiön ruokalistalla oli muistaakseni suomalaisia lihapullia.

Äänestä
  • Deep Bluen lopussa soi muistaakseni Night wishin biisi: Deep blue.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JoJoJoJoJoJo kirjoitti:

Elikäs mitä suomeen viittaavia juttuja noissa rennyn leffoissa on? Itse tiedän seuraavat.

- Deep blue sea: Finlandia vodka
- Die Hard 2: lopussa soi muistaakseni finlandia hymni.
- Cliffhanger: laskuvarjo suomenväreissä.


Kertokaa muita. En itse valitettavasti muista enempää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu