Raitis tiistaipäivä tänään ohjelmassa.
Tiistai 7.11.2006
Papio1
24959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Suunnitelmat myös mulla, hitto ko rakas atk-tuoli hajos ja joudun istumaan keittiön jakkaralla, no kauan se kestikin, melkein kymmenen vuotta ja siinä on istuttu paljon ja kynsitty päätä. Hajonneesta tuolista huolimatta raitis tiistai!
hajosi se sun tuoli.Sullahan on merkkipäivä nyt tulevana sunnuntaina.
Ja jos et silloin saa uutta tuolia,niin sitten kirjoitat vaan rohkeesti joulupukille:))t pörri
Virpi näyttäs viettävän nimppareit, mut kalenteris on kyl lipun kuva sunnuntaille, et kai sillä Mikalla joku merkkipäivä sit on ?!
merkki-vaiko juhlapäivä,mutta sinullakin se on.Alkaa I:llä.Hyviä öitä.t pörri
Nyt vasta leikkas. Veetutti noi naapureitten lumitouhut siks paljon, jottei kyenny järkevään ajatteluun.
Yöt kans Sullennii!
Pieraisu.
minäkin viestini hyvissä ajoin,kun nyt satuin hereillä olemaan.
Tipattoman tiistain aion viettää.t pörri
Ohjelmassa lisäks toisen kolan korjaus, mistä taas tuli meleen meille lunta "lahjoottavat" naapurit, joista eillisillan päätteeks kirjuutin vuodatuksen!
Juu ja ku lämmintä pitelee, ni tars roikostaa havuköynnös ja jouluvalot valmiiks etukuistin räystähän alle ja toiset valot takaterassille.
Eikä hommat näin eläkeläiseltä siehen lopu; kaikki ku tähä ränttääsin, ni jo ois kauhiat rakot amusella kummassaki sormessa!
Et pirtsakkana koitetaan pärjäillä
Pitänee vaihtaa "uskonlahkoa" ku ei tuo kooppi ole oikein luotettava.Itseeni voin kuitenkin luottaa olemalla raittiina tämän päivän.
On se kumma kun ihmiset aina mollaa suomalaista terveydenhoitoo. Mikä vika siinä muka on?
Kävin eilen kutistajalla niin jo kynnyksellä kysyttiin et paljonko tarviit. Kuukauden rätkäsivät.
Ja ei ku tätä päivää elämään mottona "eespäin, eespäin, tiellä taistojen, rinta rinnan..." O-ou kun pätkii. Osku hoi, mites se loppu menikään?
Mitäs huomenta se on, jota toivotellaan jo alkuyöstä?
Sinä aahoohoo tempaisit heti herätessäsi taistelulaulun. Minulla on niin huono laulunääni, että ei juuri ole tullut laulettua. Jaa, no joskus kännipäissäni lauleskelin jääkärinmarssia, mutta sitäkään en muistanut kokonaan.
Toinen syy, miksi en pahemmin lauleskellut, oli hyvin nuuka luonteeni. Jostakin luin, että julkisilla paikoilla esitetyistä kappaleista pitäisi maksaa Teostolle, joten jätin koko laulamisen.
Runoista pidän.Eilenkin, ennen nukkumaan menoa lukaisin Pekka Kejosen mielisairaalassa kirjoittamaa ruokirjaa, jonka nimi oli: HOTELLI HUMINAN LAULUJA.
Kiitos vinkistä. Tuo Pekka Kejosen kirja on ehdottomasti luettava. Mä lainasin eilen kirjsastosta Tommy Tabermannin runokirjoja. Lainasin myös Pasi Koivusen vapaaksi riippuvuuksista- kirjan ja vähänkö innostuin! Se vaikuttaa tosi hyvältä ja asialliselta. Nyt on vaan yksi pulma; miten ihmeessä saan ajan riittämään jumppaan, nettiin ja kirjojen lukemiseen? Oon harkinnut sellasta, että sulkisin netin viimesitään klo 22 ja sen jälkeen meen sänkyyn lukee kirjaa ja odottamaan unen tuloa. En kyllä uskalla luvata, että maltan sulkea koneen sillon, mutta ainakin yritän.
Tänään olen jokatapauksessa raittiina ja katson, miten netin käyttöajan rajoitus suunnitelma toteutuu. Ihan ekaks meen kuiteskii jumppaan ja aion treenaa ihan täysillä tänään :)
Mukavaa ja raitista alku-iltaa kaikille!
Raittiina Taistonpäivää.
pakinan valmiiks. Oon käyny kansalaisopiston kirjotustunneilla joka toinen keskiviikko ja huomenna on nyt se joka toinen. Viime tinkaan näköjään jää vieläki kaikki vaikka aikaa on annettu runsaasti. Kai se on koulussa opittua:)
itseni Kranssin teko ryhmään.Niiden tekemistä ei ole vielä tullut kokeiltua.
Tiedä vaikka innostuisin tekemään oikein myyntiin asti:)
Hauskaa illan jatkoa kaikille!t pörri
mukavaa tehdä. Muutama vuosi sitten A-klinikalla oli naistenryhmä ja me tehtiin siellä joulumyyjäisiin kukka- ja kaurakransseja ja niillä rahoilla me likat lähettiin päiväks kylpylään.
On niin pimeää, että itsekin pitää vähän synkistellä. Ei edes enkeleitä pääse tekemään.
Mä menen sohvalle murjottamaan ja juomaan kahveet.
Synkistely menee pieleen jos on oikein mukava ja pehmee sohva:)
Unohda nyt vähäks aikaa niitten enkeleiden tekeminen ja sopeudu tilanteeseen ettei sitä lunta nyt vaan ole eikä pääse toteuttamaan itseään.
Pimeän aikaankin tekemisen mahdollisuudet ovat vain mielikuvituksesta kiinni. Mikä näkyy pimeässä? Valkoinen lakana! Vedä hursti niskaan ja käy pelmahtamassa kyläraitilla. Hauskuutta varmasti riittää ihan kyläläisille asti.
Näin käi, et jäi kolankorjuu hienon ilman tautte. Aattelin ekaks tyhjätä lumet peräkärrystä, joka seiso pihassa suojaamattomana, ku oli entisten naapureitten meininki sitä lainata. Vaan eivätpä taida enää ruveta purkaan putarhakeinuunsa entiseltä pihaltaan he.
No kert lapio oli valmiiks käjessä, aattelin kipasta siivoomassa rakvaattorin loppuillasta auraamat jämät meitin "kirjastolaatikoitten" edestä (ovat niitä vihreitä katujen kulmissa olevii lodjui, joissa luettava materiaali vaihtuu meillä kerta viikkoon). Mänki tunti poikineen ja pit hakia oikee rautalapio avuks.
Ihmetelly oon, vaan en nähny, millä halkkerin keinolla ne autokuskit onkii ne laatikot esiin, jotka on kauhian lumi- ja kokkarevallin seassa!
No juu, siis taas on tullu reipasteltuu omiks tarpeiks, ehkä huomella ois vuorossa ne havut ja jouluvalot, ym., et eihä sitä oikee joutaskaa itteensä juomisilla uuvuttaa!
jos huomenna kävis metästä hakemassa puoltoista metrisen tuulen katkaseman mäntyranstakan ja sitois sen pation säleikköön kiinni. Säilyskö se talven yli mitenkä vihreenä vai veiskö ensimmäinen puhuri neulaset mennessään.
Jotaki näkösuojaa tohon pitäs keksii kun mulla meinaa niska nyrjähtää joka kerran kun tiellä kulkee joku. Vahtii pitää nääs.
pare käyttää kuusen oksii, antaa paremmen näkösuojan ja niitä perinteisesti käytetään talvisin. Tökkäät niihi viel jotain koristeit, ni näyttää aidolt joulumeiningilt. Itelles tietty sopivaan kohtaan sopiva kurkkausaukko!
...joku kukallinen tai jouluaiheinen kangas pyykkipojilla roikkumaan. Siitä saat näkösuojaa ja voit itse sitten vaklata rakosesta ohikulkijoita. Noi vaklausleikit oli ihan lemppari leikkejä lapsena :)
Aahoohoo, mä vastaan sun mailiin huomenna. Nyt täytyy meinaa sulkee tää tietska, koska oon jo yli puoli tuntia aikataulusta myöhässä.
Huomiseen toverit ja hyvät yöt!
Perskeles.
Ei toisen mettästä saa oksia käydä taittamassa.
Kuka on puhunnu toisten metästä? Ainaskii meitin omilla tonteilla riittää oksii kyl taitettavaks. Ja ainahan voi kysyy maanomistajan luvan!