Vaimoni on saanut joitain kouristuskohtauksia vain pitkän nukkumisen päätteeksi. Ei koskaan valveilla ollessaan. Kouristelu loppuu puolen minuutin paikeilla ja sitä seuraa heti välitön unijakso 5-10 minuuttia. Silmät auki ja poissaolevaa olemista jolloin puhe ei suju - ehkä joku epäselvä kuiskava vastaus jos sitäkään. Sitten taas taas uneen hetkeksi ja taas silmä auki ja tavallisesti kävelemistä yleensä pissalle (tästä ei muistia jälkeenpäin). Pissapaikka voi löytyä aivan uskomattomista paikoista mutta hyvällä ohjaamisella paikka on vessanpönttö ja sitten taas nukkumaan. Kouristuksesta tietoiseen valveillaoloon (heräämissäpsähdys) kuluu noin tunti - "mitä on tapahtunut?", "Miksi olen tässä?", jne.
Neurologin testeissä ei löydy mitään eikä unikouristustakaan ole onnistuttu saamaan aikaan valvotussa testissä. Nyt sitten lääkäri on harkinnut jotain lääkitystä. Odottelemme edelleen vastausta.
Onko kenelläkään itsellään tai tutullaan ollut vastaavaa ja mitä ratkaisuja hoidoiksi on sovittu ja miten on tehonnut?
Neurologin testeissä ei löydy mitään eikä unikouristustakaan ole onnistuttu saamaan aikaan valvotussa testissä. Nyt sitten lääkäri on harkinnut jotain lääkitystä. Odottelemme edelleen vastausta.
Onko kenelläkään itsellään tai tutullaan ollut vastaavaa ja mitä ratkaisuja hoidoiksi on sovittu ja miten on tehonnut?
Vastaukset 3
Vanhimmat
siis kyllähän tuo kuulostaa epilepsialta, ihan isolta kohtaukselta grand male, siis kouristus kohtaus jota seuraa sekavuustila jolloin ei pysty puhumaankaaan selkeästi ja nukkuminen kuuluu asiaan, odottakaan rauhallisesti sitä lääkitystä, uskosin että lääkäri sitä määrää. Onko vaimoltsi otettu pää TT kuvaus ja aivojen sähkökäyrä mittaus eeg, ne kestoo paljon.
Tälläiset oireen ne minullakin on ollut lapsena kun sairastun epilepsiaan, mutta kaikki on saatu loppumaan lääkitysellä.
Koittakaahan pärjäillä ja kaikkea hyvää.
"Onko vaimoltsi otettu pää TT kuvaus ja aivojen sähkökäyrä mittaus eeg, ne kestoo paljon."
Otettu on. EI löydy mitään. Tätähän tässä on ihmeteltykin.
"Tälläiset oireen ne minullakin on ollut lapsena kun sairastun epilepsiaan, mutta kaikki on saatu loppumaan lääkitysellä."
Onko lääkitystäsi yritetty vähentää ja lopettaa? Ajan mittaanhan pyritään luopumaan lääkityksestä jos kohtauksettomuus on jatkunut tarpeeksi kauan?
Joo pärjäillään! Kiitokset sinulle.
Mulla oli vähän samantyyppisiä oireita silloin kun epilepsia alkoi. Kohtauset tuli useimmiten öisin ja välittömästi kohtausta seurannut ajanjakso pyyhkiytyi muistista. Nukkumaan piti päästä vaikka ihan viideksi minuutiksi heti kohtauksen jälkeen.
Mitään epänormaalia ei magneettikuvauksessa tai eeg:ssä löytynyt. Mulla on vain normaalia alhaisempi kohtauskynnys. Kuka tahansahan voi saada kohtauksen kun oikein ärsytetään.
Hoitona mulla on ollut Tegretol, melko pienin annoksin. Hyvin on tehonnut.