ei ota asioita liian vakavasti. Sellainen ihminen on huoleton ja onnellinen.
En tiedä, kuuluuko tämä ujous-palstalle varsinaisesti. Itse ymmärtäisin tämän palstan koskevan pelkästään niitä ihmisiä, joille koituu ujoudesta jotakin haittaa. Tämähän on Terveys -otsikon alla nimittäin.
On todella ärsyttävää, kun jotkut kirjoittelevat tälle palstalle, että "ujous ei ole sama kuin huono itsetunto". Ymmärtääkseni täällä puhutaan juuri nimenomaan huonon itsetunnon aiheuttamasta ujoudesta. (eihän muuten olisi tarvetta puhua asiasta?)
Takaisin pointtiini. Pointtini oli se, että "ujo ihminen" ei voi olla onnellinen.
En tiedä, kuuluuko tämä ujous-palstalle varsinaisesti. Itse ymmärtäisin tämän palstan koskevan pelkästään niitä ihmisiä, joille koituu ujoudesta jotakin haittaa. Tämähän on Terveys -otsikon alla nimittäin.
On todella ärsyttävää, kun jotkut kirjoittelevat tälle palstalle, että "ujous ei ole sama kuin huono itsetunto". Ymmärtääkseni täällä puhutaan juuri nimenomaan huonon itsetunnon aiheuttamasta ujoudesta. (eihän muuten olisi tarvetta puhua asiasta?)
Takaisin pointtiini. Pointtini oli se, että "ujo ihminen" ei voi olla onnellinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
"ei ota asioita liian vakavasti. Sellainen ihminen on huoleton ja onnellinen."
Sanotko noin kaikille joilla on joku ongelma? Onpa empaattista!
"En tiedä, kuuluuko tämä ujous-palstalle varsinaisesti. Itse ymmärtäisin tämän palstan koskevan pelkästään niitä ihmisiä, joille koituu ujoudesta jotakin haittaa. Tämähän on Terveys -otsikon alla nimittäin."
Tarkemmin sanottuna tämä on Henkinen hyvinvointi & mielenterveys -otsikon alla. Ymmärrät väärin koska se ei automaattisesti tarkoita, että olisi haittaa. Ujoudesta on kuitenkin monille haittaa enemmän tai vähemmän, joten on hyvä keskustella.
"On todella ärsyttävää, kun jotkut kirjoittelevat tälle palstalle, että "ujous ei ole sama kuin huono itsetunto". Ymmärtääkseni täällä puhutaan juuri nimenomaan huonon itsetunnon aiheuttamasta ujoudesta. (eihän muuten olisi tarvetta puhua asiasta?)"
No et kyllä tiedä mistään mitään. Ujous ei ole mikään huonon itsetunnon aiheuttamaa. Ujot ovat syntymästään lähtien tempperamentiltaan ujoja. Esim. koulussa ujoja saatetaan kiusata, siitä seuraa huono itsetunto.
"Takaisin pointtiini. Pointtini oli se, että "ujo ihminen" ei voi olla onnellinen."
Tietysti voi olla. Voi olla myös mm. hyvin menestyvä. Esim. Kimi Räikkönen, joka on itsekin kertonut ujoudestaan.
Minä en tällä hetkellä ole valtavan onnellinen. Olen kuitenkin ollut, ja uskon onneni piakkoin taas kääntyvän. :) Mielellään kuitenkin luen muiden ujojen arkisia kommelluksia.
Etkö ymmärrä, että määrittelin tuossa juuri äsken ujouden omalla tavallani!? En tarkoittanut tuota yleistä, mainitsemaasi käsitystä ujoudesta.
"Et tiedä mistään mitään"
Sinäpä sitten empaattinen oletkin :D
Kuules nyt, jos huomauttaa ongelman olemassaolosta, silloin tavallaan rohkaisee ihmisiä ottamaan itseään niskasta kiinni.
Saatanan GOS. Miksi tulet näille palstoille aukomaan päätäsi? En halua olla kanssasi missään tekemisissä.
Minkä ihmeen ongelman? Käsitinkö oikein, väität että ujous on ongelma? Minusta se ei ole. Toki se aiheuttaa sen, että joskus jää jotain asioita tekemättä mitä haluaisi, mutta en kyllä haluaisi olla toinen ääripääkään. Minusta ujous on voimavara ja oman menestymiseni salaisuus elämässä. Kyse on siitä, miten sen kanssa oppii elämään.
GOS, kuinka pieneen älykkyytesi on kutistunut?
Et osaa näköjään lukea tekstejä rivien välistä, vaan tulet viisastelemaan tänne omilla nippelitiedoillasi. Tiedätkö mitä? Se ei anna sinusta viisasta kuvaa, vaan päinvastoin, tyhmän! Et tajunnut ollenkaan tekstisi pointtia.
Ja kyllä SINUN täytyy tietää ihan helvetin vähän asioista. Äärikristitty kuuntelee heavymetallia! Huh huh. Tai sitten joko olet kaksinaamainen idiootti. Näsäviisas paska-aivo sinä olet joka tapauksessa.
korjaus: Et tajunnut ollenkaan tekstiNi pointtia.
Tämä on VIIMEINEN kerta kun kirjoitan täällä SINULLE. En halua olla kanssasi missään tekemisissä, en missään!
Ole hyvä ja jätä minut rauhaan täällä netissä. Kii-tos!
taitaa tää meidän rakas 'aloittajamme' olla itse hieman ujo. ja teini-ikänen. joo o.
Katsoppa esim. Inhimillisen tekijän dokumentti ujoudesta a lue kirjallisuutta ennen kuin tulet tänne laukomaan omia totuuksiasi...
http://www.yle.fi/inhimillinentekija/. Minusta tuossa oli hyvää asiaa.
"ei ota asioita liian vakavasti. Sellainen ihminen on huoleton ja onnellinen."
Tiettyyn rajaan asti toki, mutta tosta ei ole myöskään pitkä matka siihen että muuttuu piittaamattomaksi ja välinpitämättömäksi. Eli raja se on kaikella.
tajua, etten tarkoita ujomaisuutta/ hillittyä, vähäpuheista tyyliä, vaan tarkoitan huonoa itsetuntoa, joksika sana "ujo" arkikielessä käännetään?
Eikö kukaan tajua, mitä tarkoitan tekstilläni????
Tiedän ujontyyppisiä ihmisiä, joilla on hyvä itsetunto, mutta tuo "ujous" ei rajoita heitä millään tavalla! He menevät rohkeasti ryhmään seisomaan, jos niin haluavat. "Ujous" ei ole heille ongelma, vaan osa heidän persoonaansa, jonka he hyväksyvät. Heillä ei ole tarvetta puhua luonteenpiirteestään, koska se on ihan ok. Sen sijaan heillä on tarvetta puhua ujoudesta, jotka ovat hillitympiä VAIN SIKSI että huono itsetunto estää sen. Ymmärsikö kukaan?????? Määrittelin aloitusviestissäni sen, millaiseksi käsitän tämän palstan kohderyhmän. En käsitä tätä "ujojen" ihmisten palstaksi, vaan huonoitsetuntoisten, kun täällä POHDITAAN asiaa eikä voida elää sen kanssa.
Lisäksi kehotan jokaista ihmistä, joka tuntee että itsetunto on heiveröinen, käymään ongelmaan käsiksi eikä jättämään sitä samaan pisteeseen.
...meni miten sattui. Raivostuttaa, kun kukaan ei viitsi olla yhtään sen filosofisempi ja miettiä mitä kirjoittaja viestillään oikeasti tarkoittaa. Kaikki kärjistetään ja otetaan vain itseensä... Ehkä tämä todella kertoo sen, että tällä palstalla liikkuu vain huonoitsetuntoisia ihmisiä eikä ujoja sanan varsinaisessa merkityksessä!
Pointtini oli: oikea, luonteenpiirteen omainen ujous ei ole sairaus, mutta siitä asiasta ei ole myöskään tarvetta puhua. Sen sijaan huonosta itsetunnosta on. Tämä on niin kaksinaamaista touhua, kun täällä toisaalta surkutellaan sitä miten vaikeaa on elää huonon itsetunnon kanssa (jota nimitetään kauniimmalla sanalla "ujouden"), mutta toisaalta puhutaan kamalan hienostelevasti ja sanotaan, että ujolla ihmisellä voi olla hyvä itsetunto. No voi, voi, mutta tällä palstalla liikkuu vain niitä, jotka KÄRSIVÄT ujoudestaan, eli niitä joilla on huono itsetunto!
Aika seko olet...Jäikö napit ottamatta tänään? :-)
Mutta rohkeat on oikeasti UJOJA!!!!
Miksi ne on rohkeita, miksei ne oo ujoja!! VAstaus on se, että NE ei uskalla olla ujoja!!!
Niillä TÄYTYY olla huono ITSETUNTO siis!!!
Rohkeat ei voi olla siis ONNELLISIA, koska niillä on huono itsetunto!
Tämä on minun ällyllistä filosofointia.
Ettekö tajua SAATANAN NUIJAT!!!!
luonteenomainen ujous = hyvä itsetunto voi olla
Mutta on myös ns. "ujoutta", joka johtuu vain ja ainoastaan huonosta itsetunnosta.
Mielestäni tällä palstalla liikuskelee ainoastaan huonoitsetuntoista porukkaa eikä niitä, jotka olisivat luonnostaan ujoja.
"Mielestäni tällä palstalla liikuskelee ainoastaan huonoitsetuntoista porukkaa eikä niitä, jotka olisivat luonnostaan ujoja."
No, sitten olet väärässä.
Sillä jos on luonnostaan ujo, ei tarvitse asiaa pähkäillä. Tempperamentiltaan ujolla voi ihan yhtä hyvä itsetunto kuin kenellä tahansa muulla myös.
Kun ujous koetaan ongelmaksi, kyseessä on huono itsetunto. Silloin ihmisen toimia määrittää jokin muu kuin hänen oma luonteenpiirteensä (huono itseluottamus nimittäin).
voi tunge ny ne ponttis perseesees !