No niin....nyt mulla on sitten mennyt lopullisesti hermot tämän posliinivillityksen kanssa!! Ensin pidin sitä naurettavana, että aikuiset naiset haluavat näyttää karvattomilta pikkutytöiltä. Kun uimahallissa näin enemmän posliineja kuin karvoja, menin tähän villitykseen mukaan. Huomasin kuitenkin, että mitä vähemmän karvoja minulla oli alapäässäni, niin sitä helpommin minulle tuli tulehduksia, esim. hiivasienitulehdus, virtsaputken tulehdus. Jos annan alapään olla rauhassa ja karvojen kasvaa, ei minulla ole mitään ongelmia. Olen sitä mieltä, että siistitty alapää on ihan jees, mutta voisiko se kuitenkin olla niin, että niillä karvoilla on joku tehtävä, eli siihen on olemassa järkevä syy, miksi niitä kasvaa? Esim. niiden tehtävä on suojata herkkää alapäätä? Mitä muut mieltä?
Tulehduksia?
ei jaksa..
132249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Evoluutio on nimenomaan jättänyt ne karvat sinne suojaksi. Nykyään kun kaikki tanopäät katsovat nettipornoa, niin on tullut vallalle käsitys, että karvojen ajelu on normaalia ja suositeltavaa. Kyseessä on kuitenkin lähes yhtä sairas ilmiö kuin persepanot. Henkiseen hoitoon ohjattakoon posliinipellet.
Joten ajelkaa karvanne, jos haluatte jalkoväliinne hiivaa ja tatteja.
Miksi karvat kasvavat sitten vasta noin 12-vuotiaana, miksei ne ole jo syntyissä? Voivathan pikkutytötkin saada tulehduksia.
KAARLO TEMMI...
TAIDAT NYT OLLA IHAN VÄÄRILLÄ SIVUILLA MOPOT JA SKOOTTERIT LÖYTYVÄT MUILTA SIVUILTA,SINNE KUULUU KAUNIIT TATIT YMS...
Kerran googletin asiasta ja löytyi gynekologin kirjoittama artikkeli asiasta. Eli pitää paikkansa.
Esim. jos ajaa kulmakarvat pois niin hiki valuu silmiin. Kulmakarvojen tehtävänä on suojata silmiä.
Ja sitä rataa.
Muuten voisko tulehduksiisi, kun kerran uimassa käyt, olla uiminen. Näkisitpä miten monta senttiä aamuisin on uima-altaan pinnalla bakteereita ennen kuin puhdistus lähtee käyntiin...
Kuinka vanha "keksintö" ihminen on? tosi vanha
Mikä on mullistava keksintö ihmisen keksinnön jälkeen?
Vaate, vaatteet suojaa kehoa, tuskin kauehan usein käyt esim. kaupungilla alasti tms.
ELi turhaa löytyy ihmisestä aikapaljon, esim. persekarvat ei edistä yhtään puhtautta, kun niihin tarttuu paskaa ja kaikkea semmosta, eikä esim. hiuksistakaan mitään hyötyä ole, saati jalkakarvoista.
Mutta esim. koira, ne eii käytä vaatteita, joten niillä kuuluu olla vielä kavoja ympäri kehoa.
Kokemuksesta voin sanoa että oikeassa oot.
Ajeltu sänki alapäässä ärsyttää, kutittaa, pistelee. Siitä seutaa yleinen alapään ärtyminen, ikäänkuin mekaaninen tulehdus, joka altistaa myös pöpöille.
Aikaisemmin aattelin että vika on vain sängen kasvussa, mutta oon nyt tajunnut että kunnollinen karvoitus todella suojaa. Se luo pehmeän puskurin häpyhuulien, reisien ja housujen väliin. Erityisesti sisemmät häpyhuulet ovat todella arkoja hankaukselle.
Aiemmin aattelin poistattaa erityisesti häpyhuulten alueelta karvoitus lopullisesti, näyttäähän posliini "siistiltä" ja säästää partneria saamasta karvoja suuhun. Nyt oon kuitenkin ymmärtänyt että erityisesti niillä karvoilla on tärkeä tehtävä.
Mulla ainakin haittaa, tuntuu ilkeältä karvat kun ne menee pillunhuulien väliin, tuossa pillun yläosassa, klitan ja virtsaputken kohdalla, hankaavat.
yksi pikku syy olla myös menkka suojissa. Jos on ajellut aivan paljaaksi, ja valuu kunnolla, ja suojat aina kosteita ja hikisiä tiukoissa housuissa, niin niistä siteistä erittyy niin maan saakutin paljon erilaisia kemikaaleja, jotka voivat aiheuttaa erilaisia tulehduksia ja allergioita. Ei ne karvat sitä vaivaa tykkänään poista, mutta on edes jotakin ihon ja läpyskän välissä.
Se joka meidät aikoinaan loi ja suunnitteli tuskin tiesi vielä silloin pikkuhousunsuojista ja siteistä. Sitä en tiedä mitä kuukautissuojia aikojen alussa on käytetty mutta noin sata vuotta sitten naiset virkkasivat lankasta itse suojansa.
Se on tosi (oli karvoja tai ei) että ainakin pikkuhousunsuojista saa tulehduksia.
Vai olisimmeko sittenkin olleet apinoita alkujaan, karvaisia kauttaaltaan, mutta karvoja on jostaín syystä jäänyt joihinkin paikkoihin? :)
Ajeltuna olen huomannut että pissi valuu 'holtittomasti' kun pissaa, tulee sellaisena isona suihkuna eikä pikku norona. Silloin kun on karvat niin pissi valuu karvatupsua pitkin 'kauniina' pikku norona.
Mutta eihän tuo suihkun 'hajonta' haittaa, kyllä pissi pyttyyn osuu silti.
Itse en ole kertaakaan saanut esim. hiivatulehdusta ajelun takia. Olen ajellut kaikki karvat pois jo noin viiden vuoden ajan. Itselläni on ainakin paljon puhtaampi olo ilman karvoja. Kutistukseen auttaa erittäin paljon se, että terä on tarpeeksi terävä. Jos se on jo kovin kulunut, se hajottaa ihoa helpommin ja senkin vuoksi voi kutittaa enemmän. Ja pöpöthän tietenkin siirtyvät jaloista ja kainaloista alapäähän jos käyttää samaa terää joka paikkaan. Eli puhtaus a ja o!
Sehän on todistettua, että siteet aiheuttavat tulehduksia. Ehkä kutinat ja vuodot johtuvatkin siteistä eikä karvojen ajelusta. Jos siteitä käyttää joka päivä, niin eihän se ilma alapäässä pahemmin kierrä.
Jos tulehduksia on paljon, kannattaa mennä lääkäriin, sillä kyseessä on voi ns. geeneistä ja emättimen omista muuttuvista arvoista. Aina hiivan oloinen tulehdus ei ole hiiva vaan jokin muu.
Ottakaa naiset ilo irti ja aina kun voitte, olkaa kotona ilman alushousuja. Alapää saa raikasta ilmaa ja samalla tulehdusten mahdollisuudet vähenee!
Nuorena tyhmänä tyttönä oli hirveä rehottava karvakasa alapäässä, käytössä Always-siteet ja edellämainituista syistä jalassa kunnon mummopöksyt. Sain hakea hiivakuurin joka toisessa kierrossa.
Joka paikassa sanotaan, että sheivatuilla ja stringejä käyttävillä on vaikka mitä hyppykuppaa. Nyt olen vuoden ajan käyttänyt vain kuukuppia, pitsistringejä ja ollut etukolmiota lukuunottamatta täysin posliini. EI YHTÄÄN AINOAA ÄRTYMISTÄ/TULEHDUSTA.
Pilde tarvitsee ilmaa ja omaa luonnollista limaisuuttaan eli happamuustasapainoaan. Jos ihminen pesee itseään villisti saippualla ja hautoo ihoaan siteiden muoveilla, pääsee alapäässä mylläämään paitsi hiiva, myös ikävämmät taudinaiheuttajat. Tottakai tuollaisissa väärinkäytöksissä mikä tahansa, jopa oma karvoitus, auttaa edes hieman elimistöä taistelemaan vastaan. Hapan pesuneste käyttöön, ilmavat alkkarit ja ihoystävällinen kuukautisväline, niin saatte pildestänne iloisen ystävän!!
Ja jos taidot ei riitä sheivailemaan, käykääpä kerran brasilialaisessa vahauksessa. Vasta sitten ymmärtää, miten ihanaa on, kun ei tarvitse istua karvakasassa!!!
Luin jostain joskus, että karvojen on tarkoitus toimia jonkinlaisena iskunvaimentimena alapäässä.
Saahan niitä tulehduksia muistakin jutuista, esim. sain itse hiivatulehduksen kondomista.
Niin kuin jo muualla totesin. Kokeilin posliinia, mutta en enää. Halut lähtivät kokonaan karvoituksen lähdettyä.