SDP:stä löytyy omaatuntoa

SDP on tekemässä ainoana puolueena Suomessa esityksen pienituloisten ja eläkeläisten verojen alentamisesta. Näitä ryhmiä on verotettu Suomessa ankarammin kuin muita ryhmiä. Tämä suuntaus saatiin aikaiseksi, kun kokoomus oli tekemässä huononnuksia pienituloisille ja eläkeläisille edellisissä hallituksissa. Kokoomukselta puuttuu omatunto ja linja on rahaa rikkaille, kattoa ei ole.
7211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Demareilla on ollut yli 12 vuotta aikaa korjata pienelöjien asemaa. Tulos? Nolla.

Äänestä
  • Porvarit kokoomus ja nyt kepu ovat aina panemassa hanttiin, jos pienitulosten ja eläkeläisten asioita yritetään korjata. Liisa Hyssäläkin valehteli vaalilupauksessaan päin naamaa. Sellaisia nämä ovat nämä Suomen porvarit.

    Äänestä

Varmaan varallisuusveron poistoa tarkoitat?
Rasvasten osinkojen 28% veroa?

Äänestä
  • ja perintöveron määrista siten, että voidaan verrata, kumpiko tuo tai olisi tuonut valtiolle enemmän verotuloja. Varallisuusvero poistettiin, paljonko sen tuotto oli valtiolle. Mistä löytyisi teidot, paljonko valtio sitten häviää perintöveron kohdalla?

    Äänestä

  • varallisuusveron kirjoitti:

    ja perintöveron määrista siten, että voidaan verrata, kumpiko tuo tai olisi tuonut valtiolle enemmän verotuloja. Varallisuusvero poistettiin, paljonko sen tuotto oli valtiolle. Mistä löytyisi teidot, paljonko valtio sitten häviää perintöveron kohdalla?

    otti 1. pääministerikautenaan lapsilistä pienemmiksi, ns.puoliorvon eläkkeen, joka oli silloista 250 mk/kk eli 40 € pois asteittain. Nämä puoliorvot olivat kai se suuri rahakasa, millä valtion budjettia korjattiin. Vastaapa demari tähän. Eikö hävetä, ottaa leskeltä ja puoliorvolta se vähäinenkin ropo omaan taskuun.

    Äänestä

Tunnetusti landelaisilla kepulaisilla on runsaasti maaomaisuutta ja muuta. Tämä varallisuusveron poisto on tietysti rikkaiden ja kepun ajama etu rikkaille. Pienituloisilla ei ole verotettavaa varallisuutta.

Äänestä

Työtä tekemällä olen ansainnut miljoonaomaisuuden pääkaupunkiseudulla, en juopottelemalla ja rilluttelemalla. Kyllä tämä tietenkin sapettaa Osku Pajamäkeä. Tietty pelisilmääkin on pitänyt olla osakemarkkinoilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos Matti kirjoitti:

SDP on tekemässä ainoana puolueena Suomessa esityksen pienituloisten ja eläkeläisten verojen alentamisesta. Näitä ryhmiä on verotettu Suomessa ankarammin kuin muita ryhmiä. Tämä suuntaus saatiin aikaiseksi, kun kokoomus oli tekemässä huononnuksia pienituloisille ja eläkeläisille edellisissä hallituksissa. Kokoomukselta puuttuu omatunto ja linja on rahaa rikkaille, kattoa ei ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu