moi olisi kysymys purjeveneeni moottorin ja s-vetolaitteen uusimisesta koko n.13hv mutta ajattelin että tekisi siten että purjehtisi esim saksaan, norjaan tai muuhun paikkaan josta sen moottorin voisi vaihtaa.uusi tilalle ja vanha vaihdossa (romuihin) itse vaihtaisin mutta olisiko moottorin hinta paljonkin halvempi kuin täällä???? vero ainakin olisi pienempi moottoria ostaessa vai mitä luulette??`??onks tietoo??
purkkarin moottori
ehjäten
4969
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..ellet ajattele asiaa ulkomaankokemuksen kannalta.
Siellä päässä tulee helposti lisäkulua veneen nostosta ja laskusta, seisottamisesta jonkun tontilla asennuksen ajan ym.; satasia kustakin käänteestä. Jos joudut hakemaan jotain lisänippeliä asennuksiin, siinäkin on ekstraa hinnassa ulkomaalaiselle.
Kun edullisin tuon kokoluokan vaihtomoottori Suomessa on 5..6000 € ja tässä vaikka koko talvi aikaa asennella sitä, tee työ täällä päässä.
Enemmän säästät vaikka käyttämällä nykyisen vetolaitteen ja potkurin ja uusimalla vain moottorin.
perämoottorin ja tukit vanhat läpiviennit sekä heivaat alkuperäiset kilkket romuttamolle.
Esim. Merisataman talvisäilytysalueella on kymmenkunta näin modifioitua purjevenettä.
Jokin kymppiheppainen riittää jo n.31 jalkaiseen veneeseen, saa lataavana ja sähkökäynnisteisenä.
Sille virität kaukohallintalaitteen ja telineeseen säädön taljalla niin ei tarvitse käydä peräkannellakaan manöövereissa.
uusi Sole Diesel vanhan ruostuneen Volvon tilalle. Ei ole kallis ja toimii hyvin.
paljonko solen vaihto maksoi ja paljonkohan oli työn osuus noin suunnilleen ?? teetitkö avaimet käteen vaihdon?