kengitys?

Larpa

Minulla on hevonen jota on erittäin vaikea kengittää.. Ei anna pidellä jalkojansa juuri ollenkaan.. Onko teillä kokemusta kellään tällaisista asioista? Jos on, niin voisitteko neuvoa että mitä olette käyttäneet apuna tällaisissa tapauksissa? (muu kuin huulipuristimet) Kiitos jo etukäteen neuvoista..

7

5188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepati

      kaverin heppaa tulee eläinlekuri huumaamaan aina, muuten ei onnistu.kallista puuhaa mutta pakko tehdä.

    • danelimo

      Kuinka vanha se on? Onko sillä huonoja kokemuksia kengityksestä/kengittäjästä? Antaako kaviot puhdistaa hyvin? Onko lihaskunto hyvä? Onko takapolvet kunnossa?

      On niin monia mahdollisia syitä jalkojen nykimiseen ja kengitysarkuuteen.

      Yhdelle tutulle hepolle auttoi kun vaihdettiin naiskengittäjä (ei sietänyt miehiä) joka jaksoi olla rauhallinen ja edetä hitaasti.

      Yhdellä toisella nuorella hepolla (potki jalkoihin koskettaessa) treenattiin alusta saakka uudestaan jalkoihin koskeminen, jalan nostaminen jne. Ja siihen asti että totutus puri, piti eläinlääkärin rauhoittaa se kengityksen ajaksi.

      Muutamilla hepoilla on auttanut se, että saavat syödä heinää kengityksen ajan.

      Kerro heposta enempi niin osaan ehkä auttaa enempi!=)

      • Larpa

        Eli hevonen on kymmenen vuotias.. Osaa kyllä nostella jalat, mutta ei tykkää että niistä otetaan kiinni. Ilmeisesti joskus vanhoilla omistajilla on sattunut jotain kengitettäessä.. Jaloissa nimittäin itsessään ei pitäisi olla vikaa.. Käytetty hevosella myös varmasti huulipuristimiakin joskus koska ei pidä että suuhunkaan kosketaan. Hevonen ei itselläni ole ollut kauaa joten taustoja en aivan tarkalleen tiedä. Mutta olisi mukava tietää että onko tällaisia tapauksia ollut muilla ja mikä on auttanut? Seuraavaan kengitykseen olen ajatellut kokeilla suun kautta annettavaa rauhoittavaa lääkitytstä..
        Niin ja kiitos edellisestä vastauksesta ja kiitos jo etukäteen jos osaatte kertoa mielipiteitä ja kokemuksia enemmänkin..


    • Agrologi

      Mistä syystä hevonen vastustelee kengitystä?

      Jos syynä on hevosen arkuus/kengityspelko, konstit on aika vähissä. Lähinnä tuo kengitys rauhallisesti välillä jalkaa maahan laskien ja hevosen totuttaminen kengitykseen nostelemalla jalkoja ja koputtelemalla niitä puupalikalla voi auttaa. Järeämpänä keinona sitten rauhoittaminen lääkkeillä.

      Jos hevosesi on taas oppinut pelleilemään kengityksessä ja vastustelee silkasta kiusaamisen halusta, on keinoja käytettävissä enemmän.

      Kun seppä kengittää hevosen takajalkaa, kietaise hevosen häntä kengitettävän jalan ympärille. Pidä suht tiukalla. Silooin hevosen häntään sattuu kun se riuhtoo jalkaa, mutta kun jalka on paikallaan kipua ei tunnu. vanha sananlasku: "ei hevonen häntäänsä potki"

      Kun hevonen alkaa pomppia/nyhtää jalkaa, käännä jalka samaan asentoon, kuin taivutuskoetta tehtäessä, kun hevonen rauhoittuu löysää jalka tavalliseen kengitysasentoon. Taivutusasennossa jänteet ja nivelet joutuu ääriasentoihin, joka ei tunnu hevosesta erityisen mukavalta, tästä asennosta hevosen on myös hankalampi riuhtoa jalka irti kuin kengitysasennosta. Yleensä hevonen huomaa parin kerran jälkeen, että rimpuilu aiheuttaa vaan entistä tukalamman asennon, ja rauhoittuu kengitettäväksi.

      Vielä yksi vinkki joka ei ratkaise ongelmaa, hevosen ja kengittäjän valtataistelussa, mutta josta on usein apua. Syötä hevoselle kengityksen aikana herkkupaloja (kuivaa leipää, porkkanaa, heppanameja) hiljakseen (anna hevosen höplätä nyrkkiä johon herkku on piiotettu ja avaa sitten käsi, kaivete lisää herkkua rapisevasta pussista jolloin hevonen voi vesi kielellä kuunnella rapinaa... voit myös syöttää hevoselle heiniä kädestä muutama korsi kerrallaan. Syöttäessä hevosen huomio kiinnittyy syömiseen ja se malttaa paremmin seistä kengittäessä

      Ongelman syystä riippumatta kannatta ainakin nuoret ja vanhat hevoset kengittää vaiheittain. Eli ensin kengät pois kaikista jaloista, sitten vuollaan kaikki jalat, sitten laitetaan kengät kaikkiin jalkoihin, sen sijaan että seppä tekisi yhden jalan keraallaan alusta loppuun. Näin jalkojen kuormitus on tasaisempaa ja hevonen malttaa paremmin.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Uskomatonta!


    • Anonyymi

      Likit, meijän hepat RAKASTAA sitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      144
      4199
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      21
      2182
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      52
      1798
    4. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      356
      1667
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      22
      1459
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      47
      1425
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      80
      1334
    8. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      149
      1135
    9. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      21
      1116
    10. Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?

      Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden
      Maailman menoa
      77
      1086
    Aihe