nyt on kokkolan asunnot hinnoiteltu aivan pilviin,kun korko nousee vielä 1-2 % niin alkaa töllejä tulla myyntiin. niin ja ei se korkojn nousu siihn lopu. nyt eletään ruususen unta ,rahaa saa kuinkapaljon vain pyytää ja korko on alhainen---vielä nousua on luvassa ainakin 4-6 % nykyisen päälle. nyt ei kannata hötkyillä ostoaikeissa
asuntojen hinnat "yläkantissa"
ostoaikeissa ensi vuonna
5766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siinäpähän oottelet jos sattuu joku uusavuton velkaloukkuun jäänyt myymään tönönsä.
-Velaton talollinen-
Nyt ei kannata missään nimessä ostaa vaan myydä. Pari vuotta niin asuntokupla on puhjennut ja asuntojen hinnat on puolittunut nykyisestä. Harmittaa vaan velallisten puolesta kun ovat uskoneet pankkiirien puheita ettei korot mukamas nouse paljoakaan.
Tässä odottelen vuokrakämpässä parisataatuhatta tilillä että pääsen ostaan vaikkapa entisen kodin halvalla.
Aika kalliiksi käy, jos vielä odottelet ja maksat vuokraa samalla. Olisithan jo edullisemman kämpän kohta jo maksanutkin vuokran sijaan.
Mä en ymmärrä et miks asumisesta pitää tehdä joku isompiki bisnes ja halo! Asuminen on elämäntason mittari ja jos joku idiootti asuu hikisessä vuokrakämpässä ja oottelee korkojen nousua niin mun mielestä hän laittaa rahan hyvinvoinnin edelle.Typerää!
pätee tässä tilanteessa. Ei hullu se kuka pyytää vaan se kuka maksaa.....