Yleisiä kysymyksiä, nopeita vastauksia kiitos.

sametti

Eli siis, minun olisi tarkoitus houkutella perheeni matkalle Japaniin, lähinnä Tokioon. "Pari" kysymystä siis löytyisi, lähinnä liittyen kieleen jne. Osa näistä varmaan löytyy jostain.

Ensimmäiseksi tiedustelen sellaista, että kuinka hyvin OIKEASTI Tokiossa pärjää englannilla, jos samaan aikaan osaa hieman japania? (Vähän enemmän kuin minun nimeni on). Kuinka hyvin omatoimimatkalainen pärjää Japanissa, miten hotellissa pärjää englannilla ja miten metroliput hoituvat, jos ymmärtää hirakanat ja katakanat.

Nopeita vastauksia, kiitos.

2

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harakka*

      Kävin kesällä Japanissa omatoimisesti kaverin kanssa, eikä kumpikaan meistä ole erityisen kokenut maailman matkaaja. Osaamme englantia ja auttavasti japania.

      Ostimme lennot Nagoyaan Finnairin tarjouksesta, Japan Rail Passit japaninspesialisti.fi-sivuilta, hotellit Nagoyasta ja Tokiosta varasimme netistä hotellien omilta sivuilta. Hotellien henkilökunta osasi englantia, enemmän tai vähemmän.

      Tokiossa ei ostettu metrolippuja mutta Nagoyassa ostettiin, ja automaatit olivat erittäin japaninkielisiä. Niissä oli joku englanninkielinen help-nappula, mutta lopulta kanjien arvailu tuotti parempia tuloksia. Muuten asemilla oli hyvät englanninkieliset opasteet, kunhan tiesi minne on menossa...

      Tietysti välillä oltiin vähän hukassa, mutta koskaan ei tullut kielen kanssa sellaisia ongelmia että olisi tuntunut ettei pärjätä. Englannilla selvisi yllättävissäkin tilanteissa, kun vastauksen sai englanniksi vaikka kysyikin japaniksi. Kaupoissa, ravintoloissa tms. kielitaitoa ei oikeastaan tarvinnut ollenkaan.

    • ongelmia

      Kävimme viime kesänä myös omatoimimatkalla Japanissa.Mitään kieliongelmia ei ollut vaikka emme osaa minkäänlaista hira-/katakanaa.Metro-asemilla oli myös lippuautomaatteja missä pystyi valitsemaan englanniksi tekstin,ainakin Nagoyassa ja Tokiossa oli näin.Jos emme tienneet matkan hintaa,ostimme halvimman lipun ja kun tulimme perille,syötimme lipun sellaiseen automaattiin(nimeä en nyt muista)joka kertoi paljonko on maksettava lisää.Todella kätevää ja helppoa:).Hotelleissa puhuttiin hyvää englantia,ryokanissa oli vähän heikkoa.Monesti,jos katselimme karttaa kadulla,joku tuli kysymään ystävällisesti voiko auttaa hyvällä englannilla.Saattoipa vielä lähteä viemään perille asti,jos kaupunginosa oli oikea.Matkamme oli muutenkin aivan ihana:)!!Eikä minkäänlaisia ongelmia ollut.Lähdetäänkin kohta uudestaan:):)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      177
      1934
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      694
    Aihe