Miten voi olla mahdollista että 240 litran jäteastian tyhjennys Lieksassa maksaa 9,95€, kun Nurmeksessa se maksaa 3,95€ ja Enossa ja Joensuussa 2,30€ ???
Häikäilemätöntä rosvousta
rosvot kuriin
7679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
oleva yrittäjä laskuttaa astiakoon mukaan litroittain vaikka se olisi tyhjä.
Homma näyttää erittäin kannattavalta...ei ihme että tulee heti hätä käteen kun joku vaan vihjaakin homman kilpailuttamisesta...
sitä useampi monopoliasemassa oleva toimija.
kun monopoliasemassa olevan "kitiskon", niinkun muuan työntekijänsä pomoaan nimitti, aataminaikuinen roska-auto, simahti loma-asuntonamme olleen kerrostalon pihalle roskantyhjennysreissulla. Joten ei ne suuret taksat ainakaan kuljetuskaluston kunnossa näkyneet.
Persetti epäilin tuota ensin mutta kävin kylien nettisivuilta katsomassa jätteenkuljetus taksoja ja pittää se piru paikkasa.
Aina yrityksen alussa on kuluja, mitkä pitää saada alta pois !
...joo. Miten pitkään alussa? 30 vuotta?.
Lieksan lehdessä oli teknisen lautakunnan pj:n
ihmettely tänään...mistä lie tietonsa saanut. Kyllä minun laskussani on jo pidemmän aikaa 240l
astian tyhjennys ollut 9,95...lisäksi bio 3,29.
Enkä kyllä suoraan sanottuna tältä istumalta usko että biojäte olisi asianmukaisesti jatkokäsitelty. Tähän loppui meikäläisen erittely!
Itseasiassa kaupunki on tehnyt tästä jätehommasta itselleen mahtavan bisneksen jolla se voi pyörittää tuplaten ylimitoitettua hallintokoneistoaan ja rahoittaa samalla TEKPA:n suojatyöpaikkoja. Näkisin että väärää puuta haukutaan tässä jäteasiassa, vika ja syyllinen löytyy nimenomaan itse kaupungista. Käsittämätöntä että pienet yksin asuvat taloudetkin pakotetaan liittymään jätehuoltoon ja maksut juoksee vaikka astia olisi tyhjä. Myös tyhjennysväli pakotetaan maksimissaan 4 viikoksi vaikka se hyvin voisi olla nykyinen 12 viikkoa niin haluttaessa, kun jätettä kerran ei yksinkertaisesti tule.
On tämä kaupungin osalta todella törkeää rahastusta, eipä ihme että moni on saanut tarpeekseen ja pakkaa rojunsa täältä.