AUtetaan diabeetikkoa eräretkelle!

SeppoS

Hyvä Ystävä,

Bayerilla on käynnissä unelman palkitsemiskilpailu, jonka loppukilpailuun on päässyt neljän joukossa unelma ”Lapin puhtaat erämaat”. Kilpailijan tarkoitus on valloittaa Käsivarren Lapin viisi yli 1000 metrin tunturinhuippua. Jos voimat ja varat riittävät, on tarkoitus jatkaa myöhemmin vaellusta ihmeellisellä alueella, josta sir Arthur Conan Doylen kirja ”Kadonnut maailma” kertoo. Näitä maisemakuvia näet netissä Googlen kuvasivuilla hakusanalla ”Roraima”.

Bayer palkitsee 6000 eurolla diabeetikon, joka saa eniten yleisöääniä. Tarkoitus on, että unelmakilpailun voittaja kertoo suurelle yleisölle unelmansa toteutuksesta ja tekee hyvää valistustyötä diabeteksen hoidosta ja sairauden kanssa elämisestä.

Toivon, että olet kilpailussa mukana sillä tavoin, että äänestät unelmaa ”Lapin puhtaat erämaat”.

Aikuisiän diabeetikkoja on enemmän ja enemmän ja diabetes 2 on hyvin kavala tauti. Arvostan tämän kilpailijan sitkeyttä ja sisua. Asetetaan tavoitteet ja unelmat korkealle ja pidetään jäljellä olevasta terveydestä ja kunnosta huolta.

Laita siis kapula äkkiä kiertämään. Vaativista vaellusmatkoista saamme tämän sankarimatkailijan välityksellä paljon hyödyllistä käytännön tietoa muillekin kuin tuhansille diabeetikoille ja tietoa 2-tyypin diabeteksen ongelmista tuhansille sairastumisen vaaravyöhykkeessä oleville.

Tiedot kilpailusta ovat sivulla www.ascensia.fi, klikkaat vasemmalla olevasta palkista tekstiä: Ascensia Dream Fund. Olet silloin äänestyssivulla. Sen alareunassa on ohje ja äänestyslomake. Täytä kentät, klikkaa ”Lapin puhtaat erämaat” ja lähetä. Heti tämän jälkeen sivulle tulee ohje siitä, miten vahvistat antamasi äänen sähköpostissa.

Suuret kiitokset!

Kerro kavereillesi tästä viestistä: siirrä tämä viesti sähköpostilla ystävillesi tai lähetä kännykällä tekstiviesti! Aikaa äänestämiseen on 15.11.2006 asti.

1

438

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skäribo

      täällä ole massapostitus ja mainostaminen kielletty?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1313
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1061
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      835
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    5. 60
      641
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      531
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      523
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      487
    Aihe