Hansa-rahastot

Pelittääkö kaikki niinkuin pitää? Mitä mieltä?
7693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hansa on eestiläinen rahastoyhtiö. Itselläni on yksi rahasto siellä eli itä-Euroopan kiinteistösijoitusrahasto.
Olen muutenkin pitkään seurannut rahastoyhtiön hallinnoimien rahastojen kehitystä. Olen tullut siihen tulokseen, että rahastovaroja hoidetaan erittäin suurella huolellisuudella ja ammattitaidolla. Rahastot sijoittuvat hyvin vertailuissa. Hansa on keskittynyt Itä-Eurooppaan, jonka asiat tuntuvat olevan hyvin hanskassa.

Virossa ei ole myöskään valuuttariskiä, koska Eestin kroone on sidottu kiinteällä kurssilla euroon. Eri asia sitten on Itä-Euroopan muiden maiden valuuttojen mahdolliset devalvoitumiset.

Suomessa AKTIA-pankki myy näitä Hansan rahastoja, mutta niitä voi varmaan ostaa suoraan Hansalta tai virolaisten pankkien välittämänä.Aktialta saa hieman edullisemmin.
Itse tein merkinnän netissä, Nordean online tunnuksilla siirsin AKTIAN kyseiselle rahastotilille nuo varat. Se on tietysti vähän hidas yhteys,kesti nelisen arkipäivää. Jos tekee suoraan Aktiassa , se onnistuu vuorokauden viiveellä. Todistus merkinnästä tuli Aktialta reilun viikon päästä merkinnän toteutumiseta.

HANZAN sivuilla olevat rahastotaulukot arvoineen ovat suoraan käytössä myös Aktiassa tehtyihin merkintöihin.

Paitsi Hansan sivuilta, myös Aktian sivuilla on rahastojen päivittäiset arvot ja tietysti myös Pörssin sivuilla ja teksti-TV:ssä.
Tuossa kiinteistösijoitusrahastossa on varoja 100 miljoonaa euroa, joten aivan varteenotettava vaihtoehto sekin.

Äänestä
  • Tosi hieno selvitys. Avasin täkäläisessä paikallisosuuspankissa tilin ja sain sen myötä ilmaisen nettipankkiyhtyden. Siellä on valikoimissa nämä Hansat Aktia-pankin kautta. Taidankin merkitä sitä Itä-Euroopan Real Estate rahastoa.

    Aika eksoottiselta tuntuu tuo Hansan Central Asia! Pitääpä seurata tilannetta.

    Äänestä

  • paljon! kirjoitti:

    Tosi hieno selvitys. Avasin täkäläisessä paikallisosuuspankissa tilin ja sain sen myötä ilmaisen nettipankkiyhtyden. Siellä on valikoimissa nämä Hansat Aktia-pankin kautta. Taidankin merkitä sitä Itä-Euroopan Real Estate rahastoa.

    Aika eksoottiselta tuntuu tuo Hansan Central Asia! Pitääpä seurata tilannetta.

    sijoituskohteena Hansan Itä-Euroopan kiinteistösijoitusrahasto, Aktian kautta.
    Sehän on suht uusi rahasto, tänä vuonna perustettu.

    Ja trendi on ollut koko ajan nouseva. Itse ajattelen niin ,että koska rahasto sijoittaa Itä-Euroopan kiinteistömarkkinoille, niin näiden maiden EU:hun liittyessään (ja ne jotka jo ovat) kiinteistöjen arvot tulevat elintason ja ostovoiman kanssa nousemaan korkeiksi.

    Äänestä

www.hanza.net/cgi-bin/hanzanet

Hansan Itä-Euroopan kiinteistösijoitusrahaston sivu.

Äänestä
  • Ruotsalaispankki Svedbank omistaa nykyään Hansa-pankin kokonaan.Tieto hälventänee mahdollisia ennakkoluuloja.

    Äänestä

Pystyttekö pimittämään tuotot verottajalta?

Äänestä
  • Myyntivoitoista maksetaan Suomessa 28 % vero. Se on alhainen ja maksan sen mielelläni. Sensijaan hyvin epämieluisaa on maksaa paljon korkeampi vero eläketuloistani. Kaiken lisäksi maksan eläkkeestäni veroa n. 5 % enemmän kuin vastaavista tuloista maksaa palkkaa saava.

    Vääristymä johtuu siitä, että kunnallisverossa on kehitelty roima ansiotulovähennys(koskee vain palkansaajia), minkä seurauksena todellinen kunnallisvero palkansaajalla on noin 14 % (vaikka puhutaan 18,75 %:sta esimerkiksi)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko kokemuksia kirjoitti:

Pelittääkö kaikki niinkuin pitää? Mitä mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu