Haapaveden vaakuna

Miksi Haapaveden vaakuna on poistettu käytöstä?? Kaupungin laskuissakin on vain epämääräinen kirkollinen symbooli. Kaunis haapaveden vaakuna heti takaisin käyttöön sanon minä!!
11816
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Muistelenpa, että sillä on kauneus- ja symboliarvojen lisäksi muutakin arvoa!
Se lienee maan ensimmäinen (silloisen) maalaiskunnan saama vaakuna!

Äänestä

ku tämmöisiä aiheita keksitään?

Äänestä
  • keksitty, vastauksesi taas varmaan on!

    Äänestä

tuumailin,että oonkohan jotenkin epänormaali kun minulla ei ole mitään valittamista ja oon tyytyväinen haapavetinen.Kaikki on OK.Paitsi liikennejärjestelyt. ABC risteys ruuhkaikoina täysin jumissa. Sinne väiaikaisesti liikennevalot, jotka voidaan siirtää sitten toiseen paikkaan kun siihen saadaan kiertoliitymä.Kun kauppakeskus avataan ensi syksynä niin sitten se risteys vasta jumittaakin.Pahimmassa tapauksessa oon 10min.odottanut että päässyt liikkeelle.

Äänestä
  • ruttuun palijo, ja ostoksiin varatut rahat autokorjaamoille.

    Äänestä

  • olevan palstalla.

    Äänestä

häippäs kaikki vaakunat matkamuistoiksi.

Äänestä
  • haluttua.

    Äänestä

vanha vaakuna korosti Haapaveden hiihtopitäjän mainetta (sompa) mutta nykyään kun hiihtomaine on alamaissa, koko vaakuna yritetään hävittää. Eli niinkuin venäjällä, vanhoista valokuvistakin pyyhitään epäsuosioon joutuneet henkilöt pois.

Äänestä
  • Onhan se hiihtomaine laskenut niistä ajoista. mutta alueellisesti se on vielä suhteellisen korkealla. haapavesi nimittäin on ollut muutama vuosi sitten viestissä suomenmestaruusmitaleilla. ja tänäkin talvena lapin avauskisassa paras suomalainen ilo J-P M meiltä Haapavedeltä. joten vieläkin voidaan olla ylpeitä hiihtäjistämme. Mutta ollaanko vaakunamerkin arvoisia enään, on jo toinen kysymys.

    Äänestä

  • hiihtomaine kirjoitti:

    Onhan se hiihtomaine laskenut niistä ajoista. mutta alueellisesti se on vielä suhteellisen korkealla. haapavesi nimittäin on ollut muutama vuosi sitten viestissä suomenmestaruusmitaleilla. ja tänäkin talvena lapin avauskisassa paras suomalainen ilo J-P M meiltä Haapavedeltä. joten vieläkin voidaan olla ylpeitä hiihtäjistämme. Mutta ollaanko vaakunamerkin arvoisia enään, on jo toinen kysymys.

    olis arvokas ja kunnioitusta herättävä,toisin kuin tämä nykyinen polttopiste.Ainahan täällä joku asia käryää,siinä milessä nykyinen on ok.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


käyttöön! kirjoitti:

Miksi Haapaveden vaakuna on poistettu käytöstä?? Kaupungin laskuissakin on vain epämääräinen kirkollinen symbooli. Kaunis haapaveden vaakuna heti takaisin käyttöön sanon minä!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu