Miksi tiet=perunapeltoa

Vertaa Ruotsiin!

Niin,miksi Suomessa on tiet kuin perunapeltoa. Ei tarvitse kuin vaikkapa Hämeenlinnan moottoritietä ajaa kun huomaa että tiessä on epätasaisuuksia,paikkoja,suoranaisia reikiä,epätasaisuuksia koko matkalta vaikka kyseessä on moottoritie.

Tähän tiehallinnosta vastaavat ovat aina perustelleet,että kun Suomessa on routa ja 4 vuoden aikaa niin tiet on tehtävä kovemmasta aineesta ja karkeammin (paskemmin). Kuitenkin jokainen Ruotsin moottoriteitä ajanut,tietää että teidemme erot ovat kuin yö ja päivä. Ruotsissa tiet ovat tasaisia ja hyvässä kunnossa. Ruotsi sijaitsee siis samoilla leveysasteilla kuin Suomi,eli säällä turha selittää.

Kerronko syyn? Itse veikkaan että kaiken takana on asfalttikartelli. Asfalttiin sekoitetaan vettä ja se tehdään halvasti ja huonosti kun ei kilpailua ole ja hinnat pilvissä. Miten te selitätte asiaa?

13

2648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fifty fifty

      Puolet vettä ja puolet raaka ainetta tietenki.Sen vuoksi tiet talvella jäätyy.Sehän on selvä juttu.:))

    • esim TM vaikenee

      Niin,mielenkiintoista että media,autolehdistäkin vaikkapa TM vaikenevat asiasta täysin. Autoista kyllä kirjoitetaan tuhansia sivuja kuinka rengasäänet kantautuu sisään ja jousitus on vaarallinen kovissa möykyissä,mutta unohdetaan kirjoittaa riviäkään siitä minkä takia hienollakin autolla ajaminen on kuin traktorilla pellolla päästelisi Suomen tiestössä,eli todella ala-arvoisessa kunnossa olevasta tiestöstä ja SYISTÄ tähän tilanteeseen.

    • on varmaan liian

      alhaiset auton verot ja käyttömaksut.
      Ei riitä rahaa teiden kunnossapitoon.

      • haloo.

        Suomessa autoilijat maksavat maailmassa eniten veroa ja myös polttoaine on maailman eniten verotettuja. Tosiasiassa,jos edes puolet autoilijoilta kiskottavista valtiolle tulevista maksuista palautettaisi teiden ylläpitoon ja autoilijoiden eduksi,täällä olisi aivan eriluokan loistitiet.

        Kyllä ongelma on muualla.


    • hohohooo

      Asfalttiin vettä...hähähähääää.Mikäs Turhapuro siellä piipittää ? Taitaa olla Hookkani ite.

    • pitkää linjaa

      Kyllä varsinkin Pohjois-Ruotsissa tiet ovat todella surkeassa kunnossa. Esimerkiksi Ruotsin E4-tie, joka lähtee Haaparannasta rannikkoa pitkin alaspäin, on aivan hirveä. Paljon leveämpi se kyllä on kuin Suomen tiet mutta siinä on kauheita heittoja. E4-tie on suomen puolella paljon paremmassa kunnossa.

      • Pohjoisessa huonot

        Nämä valtaväylät, kuten E4, ovat Ruotsissa hyvässä kunnossa silloin, kun liikutaan etelässä. Esim. Tukholmasta Malmöön, Helsingboriin tai Göteboriin pääsee todella hyvää tietä pitkin, kohtahan E4 on koko matkalta kaksikaistainen motari.

        Vaan Tukholmasta kun lähtee pohjoiseen päin, niin alkupäässä tiet ovat hiton hyvässä kunnossa, mutta mitä pohjoisemmaksi mennään, sitä huonommiksi tiet menee.

        Ennen Haaparantaa tie on jo kapea ja niin huonossa kunnossa, että asfalttiin on pitänyt maalata valkoisella maalilla rinkulat isoimpien monttujen kohdalle, että porukka osaisi väistää niitä.

        Ruotsi on kiva maa, tykkään ajella sen läpi.


      • Joo.

        ole Ruotsissa kuin muutama asukas,ei niitä varten kannata teitä pitää.

        Mut Suomessa pihdataan ja tehdään halvalla,vedetään ohut kerros uutta asfalttia pintaan ja tie on jo yhden talven jälkeen entistä huoompi.

        Väärä säästäminen tulee kostautumaan,muutama vuosi lisää ja tiet on kaikkialla rapakunnossa ja sit se korjaaminen vasta maksaa.


    • ennen oli paremmin.

      Päällyste oli tasaista vaikka se tehtiin lasermittareista tietämättä.Nykyisin nyrsitään ja jätetään terävät reunat viikonlopuksi rikkomaan renkaita.Vanhaan massaan sotketaan minimaalisesti bitumia ja pinta on kyttyräistä,ravistaa autoa todella.Ja autot lienee parantuneet sitten 70-luvun.Liukkauden torjunnan verukkeella tehdään huokoista pintaa,tosiasiassa säästäen bitumia.Kun röpelöisellä pinnalla vesi seisoo niin auton kulku vastaa voimakkaalla painepesurilla käsittelyä.Eipä nykyiset uusavuttomat tekijät ja teettäjät enää näitä käsitä.Artisti vaan maksaa.

    • asvalttikeisari

      Kun massan tekijälle annetaan hinta, mitä ei saa ylittää niin tulos on juuri kuvatunlainen.
      Nyrkinkokoista kiveä, huonoa /liian vähän liimaa, jne.

    • Kartelli tuskin on asiaa auttanut, mutta syy on liian pienessä rahoituksessa. Suurin osa maamme päättäjistä näkee maantieliikenteen vain välttämättömänä pahana, josta ei ole muuta hyötyä kuin siitä saatavat verotulot. Se, että yritysten raaka-aineet, valmiit tuotteet ja työntekijät pääsevät kulkemaan, näyttää olevan täysin arvotonta. Kysykääpä näitä asioita sitten ensi keväänä vaalikiertueilla ehdokkailta, etenkin sellaisilta suurpuolueiden ehdokkailta jotka todennäköisesti pääsevät läpi.

      • totuus on

        että miksi uhrata rahaa tiepäällysteisiin kun uusi päällyste pilataan nastarenkailla jo muutamassa kuukaudessa. Ruotsalaiset ja Norjalaiset ovat meitä fiksumpia sillä ne käyttävät kitkarenkaita!


      • joopajooo
        totuus on kirjoitti:

        että miksi uhrata rahaa tiepäällysteisiin kun uusi päällyste pilataan nastarenkailla jo muutamassa kuukaudessa. Ruotsalaiset ja Norjalaiset ovat meitä fiksumpia sillä ne käyttävät kitkarenkaita!

        Ajakaapa tallinnasta vilnaan liettuaan. Pari vuotta sitten "via baltica" oli täysin resukunnossa. Tosin nykyään EU maksaa tien remontin. Tie oli kapeata ja kuoppaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      26
      3234
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2409
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      82
      2309
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      2034
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1653
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      46
      1518
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1427
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1295
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      121
      1176
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1126
    Aihe