Onko kaikki politiikkaa?

Politiikka luo puitteet kaikenlaiselle elämälle, ihmislajin vallan aikaan, elää elämäänsä.

Miksi maailma on nyt tällainen ja ihmiset sellaisia kuin ovat?
Olisiko voinut mennä toisin, jos valtaa olisivat käyttäneet toisenlaiset ihmiset?
2280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moraali ja uskonto.

Äänestä
  • Se on patriarkaatti, myös meillä, mutta muualla kiistämätön totuus. Se herruuttaa ihmiskuntaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aika on pitkä, mutta elämä ... kirjoitti:

Politiikka luo puitteet kaikenlaiselle elämälle, ihmislajin vallan aikaan, elää elämäänsä.

Miksi maailma on nyt tällainen ja ihmiset sellaisia kuin ovat?
Olisiko voinut mennä toisin, jos valtaa olisivat käyttäneet toisenlaiset ihmiset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu