Miksei rahat riitä puolustusmenoihin?

Taitaa vastaus löytyä täältä Paavo Väyrysen kolumnista.
http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=228995
Ei sillä etteikö syy olisi tähänkin saakka ollut tiedossa, sen sanominen vain on kovin epäkorrektia. Melkein yhtä epäkorrektia, kuin aikoinaan vahvan markan politiikan arvostelu.
7218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

...haastaa, vai huastaa (sanois kääriäinen) jäbän väittelyyn puolustuspolitiikasta?

Äänestä

..viisas politikko,joka uskaltaa haastaa omia ja vieraita oikeilla asioilla niinkuin nytkin tuossa jutussa.
Mutta kohta alkaa Paten mollaus ilman mitään perusteluja.

Äänestä

Paavo on järkevä. Paavolla on yksi huono piirre.
Hän on liian järkevä.

Nuoruuden yltiöpäisyys Fougalla kyydityksille ja jalasmökeille ei ole sulanut vielä kansan keskuudessa... aika kyllä koittaa....

Mutta asiaan. Suomi on historiassa aina tuomittu "Sven Dufvaksi" joksikin Kaarlen, Napoleonin tai Hitlerin valtapolitiikan "valmiina kuin Mölperi sotaan" kansaksi.

Herramme ovatkin rälssejä vaatineet ja savuista ottaneet sotaväkeä. Vieraalle vallalle aina.

Suomalainen "Sven Dufva" kuten sen Runeberg sankarina suomalaisiin iskosti - on voimissaan!

Äänestä
  • Suomalaisia ovat ottaneet armeijoihinsa niin ruotsalaiset kuin venäläisetkin, väkisin. Ruotsalaisten ja venäläisten natottaminen on siis aina tapahtunut ilman kansanäänestystä.

    Nyt kun suomalaisilla on vihdoinkin mahdollisuus tarttua oikeuden miekkaan koko kädellä, siihen pitäisi tarttua.

    Äänestä

  • individi kirjoitti:

    Suomalaisia ovat ottaneet armeijoihinsa niin ruotsalaiset kuin venäläisetkin, väkisin. Ruotsalaisten ja venäläisten natottaminen on siis aina tapahtunut ilman kansanäänestystä.

    Nyt kun suomalaisilla on vihdoinkin mahdollisuus tarttua oikeuden miekkaan koko kädellä, siihen pitäisi tarttua.

    Srtadegia pitäisi olla, miss säilytämme Suomen 1000 vuotta jonkinolosena kansakuntana.

    Käy niin, englatia puhujava kaikki,eikä myö elossa olla muutenkan, mutta harmi hyväle kansale jos kuoloo ku ei halaja pittee hengissä.

    Äänestä

ihan täyttä paskaa ihan niin kuin ennenkin ei ole mies viisastunut vaikka ikää ja elämää on taakse kasautunut paavo kirjoittaa että suomi on käyttänyt rahaa natoyhteistoimintaan oman puolustuksen kustannuksella ja paskan marjat suomi on osallistunut vain ykn projekteihin halosen myötävaikutuksella ja kaikki tämä on tullut rahallisesti vähintään yhtä kalliiksi kuin rehellinen nato-jäsenyys erotuksella että suomella ei ole nato-jäsenyyden tuottamaa armollista suojaa ulkopuolista hyökkääjää vastaan

Äänestä
  • ..senkun sanot niin lähden nukkumaan heti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keskustaporvari kirjoitti:

Taitaa vastaus löytyä täältä Paavo Väyrysen kolumnista.
http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=228995
Ei sillä etteikö syy olisi tähänkin saakka ollut tiedossa, sen sanominen vain on kovin epäkorrektia. Melkein yhtä epäkorrektia, kuin aikoinaan vahvan markan politiikan arvostelu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu