Saako 10litran tai pienempiä käymisastioita (vesilukolla)jostain helsingistä?
mistä käymisastioita
4
2170
Vastaukset
- lskjdö
Kysyisin alottelijana pari kysymystä.. Miten se käymisastian puhdistus/desinfointi kannattais kätevimmin tehdä vai tarviiko? ja ku siihe laitetaan sitä kädenlämpöistä vettä nii otetaanko suoraan hanasta kädenlämpöst vai lämmitetäänkö kattilas?
Ja jos tekee vaikka tolla ohjeella: http://kilju.net/sarvikuono.html
niin tartteeko kirkastaa jotenkin, tai onko jotai kirkastinlisäaineita olemas.
kiitos.- Ziisus
Kirjoitin noi molemmat viestit siis.. Ja sellane viel että ku tos ohjees kuuluu laittaa appelsiini viipaleita nii tartteeko kuoria vai ihan kuorineen? :p
- mittari
Ziisus kirjoitti:
Kirjoitin noi molemmat viestit siis.. Ja sellane viel että ku tos ohjees kuuluu laittaa appelsiini viipaleita nii tartteeko kuoria vai ihan kuorineen? :p
Ettäs tiedät mikä on kädenlämpö? :D
- Sunnuntaikuski
Osta vaan heti reilusti 25l. astia.
Miksi läträtä pienellä kun kuitenkin jäät koukkuun.On sitten heti valmis astia kun teet oikeata kotiviiniä.
Suosittelisin kyllä ostamaan valmiin pakkauksen tai sellaisen "omille marjoille"tarkoitetun paketin.Siittä kun lukee ja orjallisesti noudattaa niin homma toimii.
Kannattaa kyllä pitää työkalut puhtaina ja desinfioida ne aina kun alkaa töihin.
Jos teet omista marjoista käytä sellaista pussia jonne voit laittaa marjat (älä kuitenkaan sellaista kertakäyttöistä,siihen kun ei mahdu mitään!).
Meiltäpäin löytyy prismasta kaikki astiat ja "tilpehöörit" mitä hommassa tarvitset.
Se lämpömittari on kyllä hyvä olemassa.
Itse olen keittänyt osan vedestä niin sokeri sulaa huomattavasti helpommin kuin kylmään veteen.
Siittä vaan kokeilemaan ja onnea harrastukselle.;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Täti-ihminen Sofia ja nuori kanadalainen lätkänpelaaja
Sofialla on kiikarissa Logan Thompson 25v, Las Vegasissa pelaava kanadalaispelaaja. Tätä se kai tarkoitti, kun sanoi Seiskalle, ettei tiedä kuinka pit2194911Some pillastui: Farmin voitto pedattiin Teemulle?!? "Törkee temppu" "Taina oli ihan vailla mahiksia"
Ohhoh, Farmi-kaksintaistelu ja finaali on saanut tunteet kuumiksi - ja ehkä syystäkin Suomi24 Keskustelu -palstalla... Olisiko Tainalla ollut mahdolli424289Suomessa todettu ilmeisesti eka apinarokkotapaus
Euroopassa matkailleella miehellä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008841676.html1422294Voiko Martinaa muuta kuin nauraa
Baha oli "tiedän, että ollaan loppuelämä yhdessä."😂 Pikkarainen oli " tässä on nyt se oikea ihminen, en luovu susta koskaan."😂 Lippispojasta sanoo "3862199Mitäs ajattelisit
Jos saisit häneltä tänään pienessä sievässä lähetetyn viestin puhelimeen "haluan nähdä" tai "ikävä"?1121445Raju tilitys Stefan T, nyt aloitti Sofia haukkumiset ja käy terapiassa.
Siitä nähtiin taas, Sofia alkoi heti syyttelyt ja kaikki kertonut Seiskassa,ei osannut tätäkään nainen pitää suutaan kiinni erosta.3251411Seiska: Sofia Belorf haki terapeutilta apua - Avautuu Stefan Thermanista: "Räjähdysherkkä ilotulite"
Sofia Belórf avautuu miesystäviensä Stefan Thermanin ja Niko Ranta-ahon yhteisistä piirteistä Seiskalle. Therman heitti Sofian tavarat ulos ikkunasta471273Sofia ilmestyi eilen illalla instaansa, on silmät surulliset ja koko kasvojen olemus .
Ei ole koskaan helppoa eroa olemassa, vaikka kuinka sitä toisin jotkut väittävät.551243- 481096
- 104966