Missä sokeripitoisuudessa yleensä tulevat matalan sokerin ensioireet nälkä, päänsärky?
Minä aloin mittaamaan sokereita, aamusokerit ovat 5,3-5,4. Olen useamman kerran todennut että jos sokeri laskee 5:een (päivälläkin), niin alkaa nälkä tai päänsärky.
Tänään laski ylösnoustua vajaassa tunnissa 5,4:stä 5,0:aan (klo 7.10) ja nälkä kurnii.
Minä aloin mittaamaan sokereita, aamusokerit ovat 5,3-5,4. Olen useamman kerran todennut että jos sokeri laskee 5:een (päivälläkin), niin alkaa nälkä tai päänsärky.
Tänään laski ylösnoustua vajaassa tunnissa 5,4:stä 5,0:aan (klo 7.10) ja nälkä kurnii.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ihan luonnollista, että aamulla ylösnoustessa on nälkä? :) Toisaalta päivälläkin voi tulla nälkä, mistä voi seurata myös päänsärkyä. Tai sitten päänsärky voi johtua jostain muusta.
Yleensä alhaisesta verensokerista alkaa tulla oireita vasta kun sokeri laskee alle kolmen. Toki tuokin on yksilöllistä.
Noi on ihan normaaleja. Jos sulla on oireita, ne eivät ainakaan johdu diabeteksesta tai hypoglykemiasta.
kun verensokeri n.3 tai sen alle. Päänsärky ei ole minulla oireena kuin korkeissa sokereissa. Vapina ja näön hämärtyminen ensioireita matallissa itsellä, samoin levoton olo. Nälkä ei katoa mihinkään vaikka sokerit olisivat korkeallakin, muutama päivä sitten tulehdussairauden yhteydessä sokerit 16 ja hirveä nälkä. Sokerisi ovat normaalitasolla joten kuvaamasi oireet eivät ole mitään "matalan tuntemuksia".
Siis näin se suunnilleen menee:
- 4,6 mmol/l => insuliinin eritys loppu(terveillä)
- 3,8 mmol/l glukagonin eritys alkaa lisääntymään
- 3,8 mmol/l adrenaliinin eritys alkaa lisääntymään
- 3,7 mmol/l kasvuhormoonin eritys alkaa lisääntymään
- 3,2 mmol/l kortisolin eritys alkaa lisääntymään
-
4,7:ään aamuaskareissa. Kumpi silloin on se noteerattava aamu- tai paastosokeri? Onko mittaus tarkkaa?
Edellisaamuna aamiaisen jälkeen nousi 9,2:een ja laski puolessa tunnissa 7,0:aan ja siitä tunnin päästä 5,8:aan, joten ei näytä diabetekselta. Kun sokeri oli 4,7, olkavarsia särki -- ei liittyne matalaan sokeriin??
Jos paastoaa pitkään (esim. yön jälkeen vielä seuraavan aamupäivän), niin pysyykö ei-diabeetikolla sokeri jossakin tietyssä arvossa, vai laskeeko se vielä tai nousee (kun noita muita hormoneja alkaa erittyä)?
Kiitti noista tiedoista!
^tietää miksi mittailet sokereita, jos sinulla ei ole todettu d-ykköstä tai kakkosta tai hypoglykemiaa.Vai onko todettu joku näistä? saattaa olla etten ole lukenut tarkkaan.
Mulla ei ole diabetesta(sokeritauti), epäilty kyllä on. Kerran melko heti ruuan jälkeen mulla mitattiin että verensokeri on 2 vai oliko jopa alle. Sitten kerran se oli 2h. ruuan jälkeen 13. Aamulla se on ollut 5-6.5. Ja nämä on ihan normaaleja vielä. Sokerirasituskokeessa kaikki oli erittäin ok. Noi sun luvut kuulostaa erittäin normaaleilta. Mulla todettiin sitten puolen vuoden tutkimusten jälkeen diabetes insipidus joka ei liity verensokeriin millään tavalla. jano ja vessassa juokseminen tosin yhteistä ja se syynä miksi lähdettiin tutkimaan.
Ei sun kannata itteäs turhan takia pistellä. Nälkä tulee sit ku tulee, ihan normaalisti aamulla tulee nälkä kaikille.
Minua kiinnostasi tuo sinun diabetes insipidus. Miten sulla oli nuo aldosteronit ja reniinit? Minulla mitattiin niitä, mutta tuloksessa ja mittaustavassa on epäselvyyttä. Oli suuri revohka selvittää niitä. Mitä muita oireita sinulla oli?
Kesti erittäin kauan selvittää mistä on kyse. Epäiltiin milloin sokeritautia milloin munuaisista johtuvaa vikaa. Sitten sain lähetteen hyksin endokrinologian poliklinikalle missä tehtiin joku suolatiputus juttu ja verikokeita puolen tunnin välein. kävin myös pään magneettikuvauksessa, koska aivokasvain piti poissulkea. ADH-pitoisuudet olivat nollissa ja virtsan osmolaliteetti mitä myös mitattiin siellä osastolla ja kotioloissa oli erittäin laimea eikä se väkevöitynyt normaalisti. Oireina siis tosiaan väsymys ja kaamea jano(n. 6-7litraa päivässä) ja vessahätä. Yöllä heräsin vessahätään n. 6kertaa. Vaikea lähteä etsimään sitä oikeaa tautia kun oireet voivat liittyä niin moneen sairauteen, onneksi selvisi ja lääkityksellä tää on ihan kondiksessa, täytyy vaan muistaa tiettyjä asioita, esim. ei saa juoda sillon kun ottaa lääkkeen niin useaan tuntiin, vaan pahimpaan janoon, jos on jano. Diabetes Insipiduksessahan suolatasapaino on sekasin. Eli mun natrium-arvoja kontrolloidaan tosi usein. Mutta tosiaan tää on kuulema suht. harvinainen sairaus. Olis kiva kuulla jos joku muukin sairastaa tätä samaista tautia!
tarkottaa? Mä olen miettinyt, kun mulla on välillä mitattu sokereita, niin ne on ollu hiukan päälle kaks. Paastosokerit oli kuitenkin normaalit. Ja oon ollu väsyny ja janottaa usein, tuntuu, et kunto on jotenki alentunu. Semmosta voimattomuutta on ollu jaloissa ja käsissä ja muutenki ja jalkasärkyä. Oon yrittäny keksiä luonnollisia selityksiä, mut ehkä se lääkärillä käynti vois kuitenki kannattaa...
se on sellainen, että pissaa tulee paljon ja juoda pitää paljon. Siinä neste- ja suolatasapaino on sekaisin. Aivolisäkkeestä erittyy normaalisti sopivassa määrin sellaista hormonia kuin antidiureettinen hormoni (ADH). Diureesi tarkoittaa, että tulee paljon laimeaa virtsaa. Anti tarkoittaa sen vastakohtaisuutta, eli tämä hormoni estää nesteen menetystä. DIabetes insipiduksessa ADH:n eritys voi olla liian vähäistä tai munuaiset eivät reagoi siihen. Sillä ei ole tekemistä sokerin kanssa.
Myös munuaisen ja lisämunuaisen hormonit säätelevät suola- ja nestetasapainoa. Lisämunuaisen kuorikerroksen aldosteroni on ns. suolahormoni, sen toiminta on monimutkainen, mutta se pyrkii säästämään natriumia (tavallinen ruokasuolahan on natriumin kloridisuolaa), mutta kaliumia menee virtsaan. Hyper- eli liika-aldosteronismissa kaliumin menetys voi aiheuttaa lisääntynyttä virtsaamista ja juomista ym.