Paljon tiedottomuutta

Tiikerinpentunen

Hei vaan tasapuolisesti kaikille!

Olen lukenut näitä lestadiolaisuus -palstoja jo jonkin aikaa. Toisinaan ahkerammin, toisinaan laiskemmin. Olen kuitenkin huomannut kuinka paljon ristiriitaista tietoa täällä liikkuu. Harva näyttää tietävän, että uuslestadiolaisuutta edes onkaan. Hauskin väite mielestäni oli, että uuslestadiolaisuus olisi vain muutamien ihmisten netissä keksimä suuntaus :) Ehei.

En tiedä olenko oikea ihminen kirjoittamaan tänne, mutta kirjoitan kuitenkin. En voi sanoa olevani erityisesti lestadiolainen, niin uusi kuin vanhakaan, koska eiväthän he mitään nimiluetteloa jäsenistään pidä. Ainakaan minä en ole koskaan kuullut.

Olen kuitenkin käynyt uusheräyksen järjestämissä seuroissa ja tilaisuuksissa ja mielestäni niissä kerrotaan asiat niin kuin ne itsekin ymmärrän - mitään ylimääräistä lisäämättä.

Puhun tässä tekstissäni siis uuslestadiolaisuudesta, jota ainakin täällä päin myös kutsutaan esikoislestadiolaisuudeksi sekä uusheräykseksi.

Kuulun evankelisluterilaiseen kirkkoon, ja uuslestadilaisuus toimii myös evankelisluterilaisen kirkon "alaisena", niin kuin muutkin lestadiolaisuussuuntaukset.

Tärkein ja ainoa auktoriteetti on Raamattu. Vain pysymällä Raamatun sanassa voi olla jotain todellista. Uuslestadiolaisuudessa ei pyritä lisäämään mitään omia tapoja tai "sääntöjä", vaan yritetään pysyä Raamatun sanomassa. Tilaisuuksissa onkin korostettu, että usko tulee kuulemisesta ja lukemisesta. Tunnen muutaman vanhoillislestadiolaisen, jotka eivät ole koskaan itse lukeneet Raamattua vaan uskovat sokeasti sen mitä heidän seuroissaan sanotaan. Itse pidän erittäin tärkeänä myös omakohtaista Raamatun tutkimista ja lukemista. Asia pyritään sanomaan niiden oikeilla nimillä ja suoraan siten, miten Raamatussa sanotaan. Joskus kirkossa ollessani kaipaan tätä suoruutta. Asiat pitäisi puhua niin, että kaikki ymmärtäisivät. Toisinaan papit kiertävät asian ja kertovat lähinnä historiaa, vaikka tärkein asia olisikin kertoa, että Jeesus kuoli meidän kaikkien syntien tähden, niin sinun kuin minunkin puolesta, jotta jokainen, joka häneen uskoo ei joutuisi kadotukseen vaan saisi iankaikkisen elämän.

Ensimmäisen kerran mennessäni eikoislestadiolaisten seuroihin yllätyin valtavasti kun jo ovelle minua tultiin kättelemään ja toivottamaan tervetulleeksi. Mikä lämpö ja rauhallisuus valtasi koko tilan. Jumala oli varmasti läsnä tuossa tilaisuudessa.

Uskon voimme saavuttaa vain uskomalla, armosta ja Pyhän hengen kautta. Omilla teoilla ei voi taivaspaikkaa ansaita. Uskon siihen kolmiyhteiseen Jumalaan, josta Raamatussa kerrotaan.

Eikä ole meidän hommamme alkaa sanoa kuka pääsee taivaaseen ja kuka ei. Ei ole meidän tehtävämme arvostella toisten uskoa ja sanoa toisia harhaoppisiksi. Tätä seikkaa olen hieman kritisoinut vanhoillislestadiolaisuudessa, enkä voi hyväksyä sitä. Sillä Raamatussahan sanotaan, että se joka itsensä ylentää, se alennetaan ja toisin päin. Ja minä haluan uskoa Raamatun sanaan, en mihinkään muuhun.

Uskon, että niin vanhoillis- kuin uuslestadiolaisuudessa sekä monessa muussa eri suuntauksessa, on varmasti vielä armolliseen, elävään Jumalaan uskovia ihmisiä. Kyllä Jumala näkee sydämiin ja sen kuka uskoo. Ei se ole meidän tehtävämme. Meidän tehtävämme on kertoa Jeesuksesta niille, jotka eivät häntä vielä tunne. On ilo saada kertoa totuutta ihmisille.

Olitpa sitten mihin suuntaukseen kuuluva tahansa niin jos sinulla on Jeesus sydämessäsi, niin ei sinulla ole pelättävää.

Halusin kertoa oman kokemukseni lestadiolaisuudesta, jotta edes joku saisi hieman tietoisuutta lisää. Tärkeintä tässä maailmassa ja ajassa on uskoa Jumalaan ja auttaa lähimmäistään niin kuin itseään.

Oikein mukavaa talven alkua ja joulun odotusta kaikille! Siunausta ja älä koskaan epäröi turvautumasta Jumalaan.

4

738

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iitamuori

      Viestisi oli asiaa. En ollut aiemmin kuullutkaan että esikoislestadiolaisuutta sanotaan myös uuslestadiolaisuudeksi. :)

    • esikoislestadiolainen

      Uuslestadiolaisuus ei ole todellakaan sama kuin esikoislestadiolaisuus. Uuslestadiolaisuus tarkoittaa eriseuralaista. Esikoislestadiolaisuus ja vanhoillislestadiolaisuus ovat syntyneet samaan aikaan, mutta uuslestadiolaisuus vasta paljon myöhemmin. Uuslestadiolainen kyllä saattaa olla vanha esikoislestadiolainen tai vanhoillinen, mutta poikennut uskosta.

      • esikoislestadiolainen

        Olen iloinen mielipiteistäsi. Vaikka menitkin vähän sekaisin käsitteissä. :) Niin täällä näyttää monet muutkin tekevän.


      • Tiikerinpentunen

        Kiitos kun valaisit asiaa, mutta täytyy minun edelleenkin sanoa, että ainakin täälläpäin niitä kutsutaan toistensa synonyymeiksi.

        Uusheräys, esikoislestadiolaisuus ja uusleastadiolaisuus merkitsevät täällä päin samaa asiaa.

        En ole muuta väittänytkään.

        Onpa nimike sitten mikä hyvänsä, niin pääasia on kuitenkin minulle ainakin tärkein :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      778
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      742
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      657
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      599
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      469
    9. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      465
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      68
      420
    13. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    14. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    15. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      387
    16. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      384
    17. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      383
    18. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    19. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      367
    20. 32
      361
    Aihe