Tunteeko TomTom nopeusrajoitukset? Olisi kätevä jos osaisi kertoa kuinka kovaa saa ajaa. Luulisi että kun teiden pituudet tiedetään sentilleen niin tiedettäisiin samalla nopeusrajoituksetkin.
Tunteeko TomTom
5
1459
Vastaukset
Uudemmassa karttaversiossa on rajoitukset,mutta ne eivät kyllä pidä aina kutiaan.
- Ostin eilen
TomTom Onen ja vaikka on ihan uusi niin ei se nopeusrajoituksia tunne(ainakaan näytä kartassa). Mistä sellasen kartan saa joka tuntee ne? Kun TomTom Home-ohjelman mukaan ei ole päivityksiä tiedossa kun sen käynnistääpi..
- ex-Mosse
Ostin eilen kirjoitti:
TomTom Onen ja vaikka on ihan uusi niin ei se nopeusrajoituksia tunne(ainakaan näytä kartassa). Mistä sellasen kartan saa joka tuntee ne? Kun TomTom Home-ohjelman mukaan ei ole päivityksiä tiedossa kun sen käynnistääpi..
Uusi TomTom One näyttää rajoitukset jos ne on tallennettu karttadataan. Toistaiseksi en ole muualta niitä löytänyt kuin Tre-Hml-Hki moottoritieltä ja nekin väärät osalla pätkistä. Tämä siis Europe kartalla, Skandinavia kartalla en ole vielä löytänyt yhtään nopeusrajoitusta.
Ohjelma siis osaa nuo näyttää, mutta niiden tiedot ovat puutteellisia Suomen karttadatassa. - RideriST1300
ex-Mosse kirjoitti:
Uusi TomTom One näyttää rajoitukset jos ne on tallennettu karttadataan. Toistaiseksi en ole muualta niitä löytänyt kuin Tre-Hml-Hki moottoritieltä ja nekin väärät osalla pätkistä. Tämä siis Europe kartalla, Skandinavia kartalla en ole vielä löytänyt yhtään nopeusrajoitusta.
Ohjelma siis osaa nuo näyttää, mutta niiden tiedot ovat puutteellisia Suomen karttadatassa.Kertokaa nyt hyvät ihmiset se karttaversio mikä teidän TomTomissa oikein on niin ei tulisi väärinkäsityksiä siitä että miksi "mun TomTom ei näytä vaikka toisilla näyttää" tai jotain muuta vastaavaa ihmettelyä.
Sov. 6.520
Kartta 'Scandinavia' v612.0
- Liikennemerkkejä seurattava
Karttaversioni on Western Europe v650.1047, sovellus 6.520, OS:1387. Ainakin tämä Euroopan kartasto pitää sisällään nopeusrajoitukset pääteillä (ja jopa joillakin pikkuteilläkin) Suomessa, Ranskassa ja Italiassa. Muualta ei ole kokemusta. Suomen osalta rajoitukset ovat "suhteellisen" kohdallaan, mutta ovat ns. kesärajoituksia. Italiassa ja Ranskassa vaikutelmani oli jopa parempi. Kyllä sielläkin niitä heittoja tietenkin on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki712752Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752308Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752168Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22055Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51434Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101429- 781142
- 691037
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81010No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘114975