Tapaus Kovanen

Minun täytyy sanoa, että olen Kovasen tapauksen kohdalla vahvasti JYPin puolella. En hyväksy, että pelaaja ei kunnioita tekemäänsä sopimusta ja haluaa irtisanoa sen vain ja ainoastaan siirtyäkseen rahakkaamman sopimuksen perässä muualle pelaamaan. Jos tällainen käytäntö yleistyy, niin seurojen tekemältä työltä katoaa mahdollisuus kehittää joukkuetta pitkäjännitteisesti.

Ajatelkaapa asiaa, jossa pelaajat irtisanovat itsensä aina kun joku tarjoaa rahakkaamman sopimuksen. Tilanne johtaisi siihen, että pienten seurojen jokainen hyvä pelaaja voitaisiin houkutella pois kesken kauden. Se veisi pohjan pois näiden seurojen työltä.

Sopimusten kunnioittaminen on ensiarvoisen tärkeää. Sopimukset velvoittavat seuroja, mutta kyllä niitä tulee pelaajienkin kunnioittaa. Kovasen kohdalla tilanne tuntuu vieläpä erityisen raadolliselta. Itse olen miettinyt, että onko Kovasen agentti ollut tehtäviensä tasalla. Sopimusta tehdessään pelaajalla on mahdollisuus neuvotella pykälä, joka mahdollistaa siirtymisen ulkomaille kesken sopimuskauden. Varsin monella pelaajalla tällainen pykälä on sopimuksessaan. Varsinkin ulkomaalaiset pelaajat haluavat mahdollisuuden siirtyä etenkin NHL:ään jos heille sieltä tarjotaan sopimusta. Vuosi sitten esimerkiksi Jokereiden Tim Thomas käytti vastaavaa pykälää hyväkseen irtisanoessaan sopimuksensa Jokereiden kanssa. Viime kesänä Kärppien Ari Vallin siirtyi NHL:ään, vaikka sopimusta oli Kärppien kanssa vuosi jäljellä.

Kyseessä ei tarvitse olla NHL, vaan myös Euroopan muita sarjoja varten voi sellaisen pykälän sopimukseen neuvotella. Tosin sopimus irtisanotaan näissä tapauksessa ennen sarjan alkua, kesken sarjakauden ei yleensä pelaajia pois päästetä. JYP teki ihan oikein kieltäytyessään päästämästä Kovasta muualle.

Kyllä joukkueet irtisanovat sopimuksia, tuotakoon sekin esille. Kuitenkin joukkue on velvollinen maksamaan palkan sopimuskauden loppuun, siitä velvollisuudesta irtisanominen ei päästä. Ymmärtääkseni käytäntö tällaisissa tapauksissa on, että seura maksaa jäljellä olevasta sopimuskaudesta puolet sovitusta summasta ja pelaaja on vapaa pelaamaan muualla. Näissä voi tosin olla tapauskohtaisia eroja, joten faktana en tätä tosiaankaan sano.

4

769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puolella

      Oleellisin kysymys kuuluu; Kuka irtisanoi sopimuksen??? Kuka lopetti velvoitteensa?

      Oleellista on myös, mitä Kovasen sopimuksessa sanotaan mahdollisesta sopimuksen purkamisesta ja purusta seuraavista sanktioista puolin ja toisin.

      Ymmärtääkseni tapaus täyttää ennakkotapauksen kriteerit ja tulevalla päätöksellä on kauas kantoiset vaikutukset. Asia tullaan ratkaisemaan oikeuslaitoksessa, jotta päätöstä voidaan sitten soveltaa jatkossa vastaaviin tapauksiin.

      Tietyissä tilanteissa JYP on oikeassa, mutta tietyissa taas Kovanen. Odotellaan rauhassa asian ratkaisua, molemmilla on todistelutaakka.

      Mielenkiintoinen tapaus sinänsä?

      • Hieman samanlainen tapaus löytyy parin vuoden takaa. Bluesin Kari Kalto lopetti pelaamisen Bluesissa kesken kauden henkilökohtaisista syistä. Syynä oli muistaakseni masennus. Asiasta on kirjoittanut Urheilulehti varsin kattavan jutun, joten en käy (enkä muista) sitä sen tarkemmin. Kuitenkin Kalton kohdalla Blues oli pelaajan tukena ja ovet jätettiin auki pelaajan paluulle. Tästä on syytä nostaa Bluesille hattua.


      • dfgdfv

        ööh..suomen laki ei perusu ennakkotapauksiin.Tietty painoarvo nillä on,muttei niihin täysin nojata. Tapauskohtaisesti.


    • urheilu_friikki

      Olen sun kanssa samaa mieltä asiasta. JYP mielestäni oikean ratkaisun siinnä, ettei antanut Kovasen siirtyä Modo:seen, vaikka se nyt tuntuukin lapselliselta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      349
      10195
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2912
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      285
      2296
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      122
      2076
    5. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      37
      1865
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      100
      1649
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1623
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      146
      1541
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      70
      1375
    10. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1046
    Aihe