Tapaus Kovanen

Minun täytyy sanoa, että olen Kovasen tapauksen kohdalla vahvasti JYPin puolella. En hyväksy, että pelaaja ei kunnioita tekemäänsä sopimusta ja haluaa irtisanoa sen vain ja ainoastaan siirtyäkseen rahakkaamman sopimuksen perässä muualle pelaamaan. Jos tällainen käytäntö yleistyy, niin seurojen tekemältä työltä katoaa mahdollisuus kehittää joukkuetta pitkäjännitteisesti.

Ajatelkaapa asiaa, jossa pelaajat irtisanovat itsensä aina kun joku tarjoaa rahakkaamman sopimuksen. Tilanne johtaisi siihen, että pienten seurojen jokainen hyvä pelaaja voitaisiin houkutella pois kesken kauden. Se veisi pohjan pois näiden seurojen työltä.

Sopimusten kunnioittaminen on ensiarvoisen tärkeää. Sopimukset velvoittavat seuroja, mutta kyllä niitä tulee pelaajienkin kunnioittaa. Kovasen kohdalla tilanne tuntuu vieläpä erityisen raadolliselta. Itse olen miettinyt, että onko Kovasen agentti ollut tehtäviensä tasalla. Sopimusta tehdessään pelaajalla on mahdollisuus neuvotella pykälä, joka mahdollistaa siirtymisen ulkomaille kesken sopimuskauden. Varsin monella pelaajalla tällainen pykälä on sopimuksessaan. Varsinkin ulkomaalaiset pelaajat haluavat mahdollisuuden siirtyä etenkin NHL:ään jos heille sieltä tarjotaan sopimusta. Vuosi sitten esimerkiksi Jokereiden Tim Thomas käytti vastaavaa pykälää hyväkseen irtisanoessaan sopimuksensa Jokereiden kanssa. Viime kesänä Kärppien Ari Vallin siirtyi NHL:ään, vaikka sopimusta oli Kärppien kanssa vuosi jäljellä.

Kyseessä ei tarvitse olla NHL, vaan myös Euroopan muita sarjoja varten voi sellaisen pykälän sopimukseen neuvotella. Tosin sopimus irtisanotaan näissä tapauksessa ennen sarjan alkua, kesken sarjakauden ei yleensä pelaajia pois päästetä. JYP teki ihan oikein kieltäytyessään päästämästä Kovasta muualle.

Kyllä joukkueet irtisanovat sopimuksia, tuotakoon sekin esille. Kuitenkin joukkue on velvollinen maksamaan palkan sopimuskauden loppuun, siitä velvollisuudesta irtisanominen ei päästä. Ymmärtääkseni käytäntö tällaisissa tapauksissa on, että seura maksaa jäljellä olevasta sopimuskaudesta puolet sovitusta summasta ja pelaaja on vapaa pelaamaan muualla. Näissä voi tosin olla tapauskohtaisia eroja, joten faktana en tätä tosiaankaan sano.

4

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puolella

      Oleellisin kysymys kuuluu; Kuka irtisanoi sopimuksen??? Kuka lopetti velvoitteensa?

      Oleellista on myös, mitä Kovasen sopimuksessa sanotaan mahdollisesta sopimuksen purkamisesta ja purusta seuraavista sanktioista puolin ja toisin.

      Ymmärtääkseni tapaus täyttää ennakkotapauksen kriteerit ja tulevalla päätöksellä on kauas kantoiset vaikutukset. Asia tullaan ratkaisemaan oikeuslaitoksessa, jotta päätöstä voidaan sitten soveltaa jatkossa vastaaviin tapauksiin.

      Tietyissä tilanteissa JYP on oikeassa, mutta tietyissa taas Kovanen. Odotellaan rauhassa asian ratkaisua, molemmilla on todistelutaakka.

      Mielenkiintoinen tapaus sinänsä?

      • rosewater

        Hieman samanlainen tapaus löytyy parin vuoden takaa. Bluesin Kari Kalto lopetti pelaamisen Bluesissa kesken kauden henkilökohtaisista syistä. Syynä oli muistaakseni masennus. Asiasta on kirjoittanut Urheilulehti varsin kattavan jutun, joten en käy (enkä muista) sitä sen tarkemmin. Kuitenkin Kalton kohdalla Blues oli pelaajan tukena ja ovet jätettiin auki pelaajan paluulle. Tästä on syytä nostaa Bluesille hattua.


      • dfgdfv

        ööh..suomen laki ei perusu ennakkotapauksiin.Tietty painoarvo nillä on,muttei niihin täysin nojata. Tapauskohtaisesti.


    • urheilu_friikki

      Olen sun kanssa samaa mieltä asiasta. JYP mielestäni oikean ratkaisun siinnä, ettei antanut Kovasen siirtyä Modo:seen, vaikka se nyt tuntuukin lapselliselta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      39
      3001
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      34
      2228
    3. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      48
      2149
    4. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      79
      2009
    5. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      54
      1726
    6. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      57
      1469
    7. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      16
      1442
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      45
      1279
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      111
      1186
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      915
    Aihe