Laitan kyselyn kuinka paljon laitatte rahaa kummilasten lahjaan yleensä?
Entä poikakaverin?
Tiedän että vähällä rahalla paljoa ei saa,mutta kun sitä muutenkaan ei paljoa ole, niin on mun mielestä kohtuutonta jos vanhemmat pyytää lapselleen 30 euron leluja.
Entä poikakaverin?
Tiedän että vähällä rahalla paljoa ei saa,mutta kun sitä muutenkaan ei paljoa ole, niin on mun mielestä kohtuutonta jos vanhemmat pyytää lapselleen 30 euron leluja.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mielestäni paras lahja lapsilleni kummeilta on ollut yhteistä aikaa, lahjakortti esim. "vien sinut ateneumin taidepajaan askartelemaan", "tämä oikeuttaa sinut kanssani ilmailumuseoon, uimahallin, leppoisaan päivään rannalla...tms" Itse pyrin myös antamaan aikaa ja on kiva olla kummilasten kanssa ihan kahdestaan, tosin meillä on mieheni kanssa kahdeksan kummilasta niin aina tämä ajan antokaan ei onnistu. Jos annan jotain materialistista pyrin, että parikymppiä riittää per lapsi lahjaan. Jos nään sopivia leluja tms. alennusmyynnissä, niin hamstraan jo tulevan varalle...
Lahjabudjettini on seuraava.
Lasten kavereiden syntymäpäivät 5 € - 7 €. Yleensä lahjat on ostettu poistokoreista. Esim. lego paketteja saa usein tuohon hintahaitariin, mutta niiden oikeat hinnat (ilman tarjousta) on olleet 9 € - 15 €. Tälläkin hetkellä "jemma" -nimisestä paikasta löytyy 2 pojille sopivaa, 1 tytöille sopiva ja 1 unisex lahja tuolla hintahaitarilla.
Sisarusten lasten lahjat 10 € - 20 €. Lahja on yleensä hyvin tarkkaan harkittu lapsen persoonaan sopivaksi. Lisäksi neulon villasukat lapsen lempiväriset tietenkin. Kummilasten lahjat on yleensä maksaneet 10 € - 20 €. Toisinaan on ollut yhteistä tekemistä (elokuvissa käyminen), joskus taas tiettyyn tarkoitukseen menevää rahaa (esim. pyörän ostoon).
Miehelle ostan vähän mitä sattuu. Toisinaan se voi olla 3 € maksava juttu, joka saa minut ajattelemaan miestäni, kuten viime syntymäpäivillä ostin kaulurin (2,90 €), kun se valitti, että kurkkuun tuulee liikaa. Lahja oli mieluinen ja paljon pidetty.
Kukaan ei ole valittanut lahjastaan. Ja minähän sen tiedän paljonko on varaa laittaa rahaa. Joskus olemme keränneet kimpan ja ostaneet yhdessä jotain kalliimpaa.