En tiedä onko tämä kysymys oikealla osastolla, mutta en muutakaan paikkaa keksinyt.
Siispä, oletetaan että esim. nämä css:ä käyttävät sivut olisivat omat sivuni (eivät siis oikeasti ole): http://www.baltree.info/index.html
Minulla olisi sivuvalikossa vaikka kymmenen linkkiä sivujeni eri osioihin. Haluaisin jokaisella sivulla näkyvän sivupalkissa samat Quick Links- ja News-tekstit, kuten ne näkyvät sivuilla nyt.
Kysymykseni siis on, että joutuisinko kirjoittaa nämä tekstit erikseen joka sivun koodiin, vai onko olemassa jokin keino, millä ne voisi kirjoittaa kerran jonnekin siten, että sama sisältö näkyisi kuitenkin joka sivulla? Päivittäminen on hankalaa, jos täytyisi aina käydä laittamassa/poistamassa samat tekstit kymmeniltä sivuilta.
Sama teksti sivupalkissa joka sivulla
9
729
Vastaukset
- Poro1
frame (kehykset) tuttu asia?
Jos ei niin tutustu, eli ylös yksi palkki, sivulle se linkki palkki, jossa linkit ja oikealla suurin alue.
Kun klikkaa linkkiä se avautuu siihen suurimpaan alueeseen (iframe).
Jatka tästä...
:)- Liin
Kiitoksia vastauksesta, mutta unohdin mainita ensimmäisessä viestissä, että yritän päästä frameista juuri eroon. Eli asiaa ei voi toteuttaa muuten kuin näiden kehysten avulla?
- cooder '82
Liin kirjoitti:
Kiitoksia vastauksesta, mutta unohdin mainita ensimmäisessä viestissä, että yritän päästä frameista juuri eroon. Eli asiaa ei voi toteuttaa muuten kuin näiden kehysten avulla?
Hyvä, että haluat päästä frameista eroon, se on oikea suunta.
Ongelmaasi on olemassa ratkaisu, jos palveluntarjoajasi tukee php:ta tai ssi:tä. Tällöin voit tallentaa haluamasi koodinpätkän (esim. navigaatiovalikon) erilliseen tiedostoon, jonka sitten linkität kaikkiin sivustosi sivuihin.
http://www.mbnet.fi/mbinternet/ohjeet/ssi/
Tuolla on ohje ssi:n käyttöön. - Liin
cooder '82 kirjoitti:
Hyvä, että haluat päästä frameista eroon, se on oikea suunta.
Ongelmaasi on olemassa ratkaisu, jos palveluntarjoajasi tukee php:ta tai ssi:tä. Tällöin voit tallentaa haluamasi koodinpätkän (esim. navigaatiovalikon) erilliseen tiedostoon, jonka sitten linkität kaikkiin sivustosi sivuihin.
http://www.mbnet.fi/mbinternet/ohjeet/ssi/
Tuolla on ohje ssi:n käyttöön.Kiitos paljon neuvosta! Nyt varmasti onnistuu sivujen tekeminen kuten ajattelinkin.
- `Nret
cooder '82 kirjoitti:
Hyvä, että haluat päästä frameista eroon, se on oikea suunta.
Ongelmaasi on olemassa ratkaisu, jos palveluntarjoajasi tukee php:ta tai ssi:tä. Tällöin voit tallentaa haluamasi koodinpätkän (esim. navigaatiovalikon) erilliseen tiedostoon, jonka sitten linkität kaikkiin sivustosi sivuihin.
http://www.mbnet.fi/mbinternet/ohjeet/ssi/
Tuolla on ohje ssi:n käyttöön.Mitä vikaa frameissa on jos niitä oikein käytetään?
Aikoinaan paheksuttiin JavaScriptejä sivuilla, mutta kun Google toi käsitteen Ajax, niin nyt kaikki ylistää sitä, ja vaikka mimmoset JS viritykset on nykyään hyväksi. - cooder '82
`Nret kirjoitti:
Mitä vikaa frameissa on jos niitä oikein käytetään?
Aikoinaan paheksuttiin JavaScriptejä sivuilla, mutta kun Google toi käsitteen Ajax, niin nyt kaikki ylistää sitä, ja vaikka mimmoset JS viritykset on nykyään hyväksi."Mitä vikaa frameissa on jos niitä oikein käytetään?"
Niiden käyttäminen _oikein_ on äärimmäisen vaikeaa, joten parempi olla käyttämättä ollenkaan. Niillä ei saavuteta mitään sellaista, mitä ei voisi muulla tavoin toteuttaa. Turha tehdä vaikeasti ja todennäköisesti haitallisesti, kun voi tehdä helposti ja esteettömästi.
Tässä linkkejä aiheesta:
http://webdevelopment.developersnetwork.com/Articles.asp?Article=120
http://www.useit.com/alertbox/9612.html
http://www.hoerup.dk/tech/archives/gui-again_dont_use_frames.php
http://www.agnr.umd.edu/intranet/webtips/frames.html
Ja jos lontoo ei taivu, tässä asiaa suomeksi:
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/webjulk/3.8.html
http://appro.mit.jyu.fi/2003/kevat/tyovaline/luennot/luento8/#TOC13
- aaaH
Kaikista helpoimmalla pääset, jos palvelimesi tukee php:tä (mikä on erittäin todennäköistä).
Kirjoitat koodinpätkän normaalisti, mutta tallennat sen erilliseen tiedostoon. Vaikka navigointi.txt.
Sen jälkeen lisäät jokaiseen sivuun vain tälläisen koodinpätkän, joka siis yksinkertaisesti lisää tiedostossa olevan tekstin koodin tilalle.
Tämä tosin edellyttää että sivujen päätteet pitää olla .php ja toimii ainoastaan palvelimella. Eli et pysty enää testaamaan sivuja omalla koneellasi.- teuro
Tämä tosin edellyttää että sivujen päätteet pitää olla .php ja toimii ainoastaan palvelimella. Eli et pysty enää testaamaan sivuja omalla koneellasi.
Joka mielestäsi johtuu...
Kyllä omalla koneella voi testata php sivuja ihan hyvin senkun laitta selaimen osoitteeksi localhost ja omalla koneella on esim. apache palvelin softa samalla kannattaa asentaa mysql niin saa php:ä vielä enemmän irti. - aaH
teuro kirjoitti:
Tämä tosin edellyttää että sivujen päätteet pitää olla .php ja toimii ainoastaan palvelimella. Eli et pysty enää testaamaan sivuja omalla koneellasi.
Joka mielestäsi johtuu...
Kyllä omalla koneella voi testata php sivuja ihan hyvin senkun laitta selaimen osoitteeksi localhost ja omalla koneella on esim. apache palvelin softa samalla kannattaa asentaa mysql niin saa php:ä vielä enemmän irti.No joo onhan se mahdollista. Ajattelin vaan ettei apachen ja php:n asennus tulisi tässä tapauksessa kysymykseen. Harva yhden scriptin takia rupee niitä koneellensa asentamaan. Kun ei aina ole mikään yksinkertainen juttu edes.
Hyvä silti kun korjasit, ettei jäänyt epäselvyyksiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2366362Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1955942Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai175489Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j804191Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433513Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303323HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233036Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82502Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2542433- 1302284