Galluppia taas:
AIOTKO IMETTÄÄ? vastaa otsikkona kyllä tai ei.
Ite odotan toista ja ekaa lasta imetin puoli vuotta, joten pidän luonnollisena imettää myös toista, tai ainkin luulisin sen onnistuvan koska ekallakin onnistui. Sillehän ei sit voi mitään jos ei onnistukkaan, mutta siis aikomuksenani olisi. Ja puoli vuotta on myös mielestäni hyvä aika, jos kauemmin niin lapselta menee hamaapt (nyt oshatiin varmaan ampparipesään) no, jokaisella on oma mielipiteensä, tietenkin, en minä ainakaan tuomitse ketään joka ei tahdo imettää tai tahtoo imettää jopa taaperoikään..
AIOTKO IMETTÄÄ? vastaa otsikkona kyllä tai ei.
Ite odotan toista ja ekaa lasta imetin puoli vuotta, joten pidän luonnollisena imettää myös toista, tai ainkin luulisin sen onnistuvan koska ekallakin onnistui. Sillehän ei sit voi mitään jos ei onnistukkaan, mutta siis aikomuksenani olisi. Ja puoli vuotta on myös mielestäni hyvä aika, jos kauemmin niin lapselta menee hamaapt (nyt oshatiin varmaan ampparipesään) no, jokaisella on oma mielipiteensä, tietenkin, en minä ainakaan tuomitse ketään joka ei tahdo imettää tai tahtoo imettää jopa taaperoikään..
Vastaukset 25
Vanhimmat
jos kauemmin niin lapselta menee hampaat(nyt sohastiin varmaan ampparipesään) no, jokaisella on oma mielipiteensä, tietenkin, en minä ainakaan tuomitse ketään joka ei tahdo imettää tai tahtoo imettää jopa taaperoikään..
Tulen imettämään esikoistani, jos se vaan onnistuu.. Toivottavasti onnistuu, sillä sitä toivon.
Esikoinen mullekki tulossa, joten katotaan miten onnistuu! Toivottavasti hyvin.
eli ehdottomasti imetän jos vaan tällä kerralla sitä maitoa tulisi =/
esikoisesta ei tullut kuin pari tippaa viikko synnytyksen jälkeen, joku hormonihäiriö kuulemma, ja kyllä harmitti se pullojen ja tuttien kanssa touhuaminen =(
mut toiveikkaana lähden viikon sisään synnyttämään ja kaikkeni tälläkin kertaa yritän että maitoa tulisi. on ne korvikkeet niin järkyttävän hintaisia että melkein jo tissin mankelointiakin harkitsen maitotippojen toivossa ;)
..kuopus imi rintaa kolme vuotta ja kolme kuukautta. Tämä seuraavan kanssa maltillisesti jos loppuisi vuoden ikäisenä.
Niin jos..kuopusta yritin vieroittaa vaikka millä konsteilla mutta ei sitä huutoa olisi kestänyt. Ei kelvannut pullo ei tutti. Nyt kyllä vaikka salaa työnnän tuttia vaavin suuhun jo synnärillä. Viimeksi siellä ei saanut sitä tuttia antaa..hampaat pojalla kyllä ihan kunnossa:-)
niinkuin kiakkia aiempiakin. Tuttia ja tutipulloa en aijo edelleenkään antaa. Eikä lapsen hampaat imetyksellä mene. Tutti siihen on pahin syy ja sokeriset mehut.
useimmiten lapsen hampaat kärsivät "liian kauan" imetettäessä. Siis onhan siinä imetyksessä hyvätkin puolet mut äidin maito alkaa muuttua koko ajan enemmän ravitsevasta sokerisemmaksi, ja se "pilaa" usein lasten hampaat.
täyttä puppua! Mihin muka perustat titosi
Totta se on, usko pois.
Kerro lähdetietosi, jos olet niin varma.
tuosta on tullut luettua, en muista mistä mutta voin koettaa kattella.. Ja sisareni lukee h-lääkäriksi, hän on samaa mieltä. Ja jopa neuvolassa (äitiys neuvolassa, ei lasten neuvolassa) sanoi kätilö näin.
lainattua:
"Meillä Suomessa tapaa välistä äitejä, jotka vuosikausia antavat lapselleen rintaa. Tapasinpa kerran junassa nelivuotiaan poikasen, joka äkäisenä kiroten vaatii äidiltään rintaa. Tämä liian pitkä imettäminen on vain lapselle vahingoksi, sillä äidin maito on ravinto, joka on aiottu vain ensimmäisen vuoden aikana nautittavaksi."
Kodin lääkärikirja, 8. painos 1946 Otava
XXXII Lasten hoito, kehittyminen ja sairaudet. Kirj. Arvo Ylppö
jonkin aikaa! Esikoista imetin 2,5kk.Enempää en jaksanut:(On se sen verran rasittavaa hommaa ja tämä on minun mielipiteeni asiasta.Maitoa kyllä tuli, vähän liiaksikin!!!
Olen imettänyt kummatkin minun lapset ja meinaan imettää kaksosetkin jos vaan maitoa tulee..Imetin tyttöä 4 kk ja poikaa 3kk...
Jos vain onnistuu. Ennestään ei kokemusta, kun ekaa odotan.
jos vaan siinä onnistun, esikoisen kanssa oli vähän ongelmia.
oisi tarkoitus imettää jos vaan onnistuu kun ekaa odotetaan ja toinen huoli on tavallaan se että kun äidilläni on maito ollut sellasta ettei se ole ollut tarpeeksi ravitsevaa niin on joutunut sitten antamaan korviketta!!Et saapa nähä periytyykö se!!=/
ja varmaan niin pitkään kuin mahdollista mikäli se vain on itsestä kiinni. Meikäläinen roikkui vielä äidin tissillä kaksivuotiaana :)
imettää, en ole suunnitellut kestoa, ainakin varmaan puoli-1v ?
meinasin imettää ja jos en, niin sitten jotakin vialla ja sillehän ei mahda mitään :DD
6kk aion imettää
toivottavasti onnistuu ja maitoa riittää!
ekan muksun kanssa kävi niin, ettei tullut tarpeeksi maitoa, ei sitten millään.
Toisen kanssa kävi niin, että oli keskonen, eikä jaksanut imeä rintaa, lisäksi olin itse niin heikossa kunnossa, etten jaksanut lypsää.
Kolmatta haluaisin imettää, jos vain käy päinsä.
jos vain taas onnistuu. Ekaa imetin kahdeksan kuiseksi ja sitten loppui minulta fyysinen jaksaminen. Neuvolassa sanoivat, että jos uhkaa tällä kertaa fysiikkaa, niin pitää vähän vähemmän antaa ja lyhentää ehkä täysimetystä. No, parhaani teen ja olipas ihana lukea pitkä kyllä-rivi!
siinähän tuo tuli