Jeps, tulin äsken testeistä, olen todennäköisesti allerginen koirille, kissoille, kaneille ja marsuille. Koira ja marsut asuu kotona, kissa muualla.
Mitenkäs tässä nyt pitäisi menetellä? En kuitenkaan tahdo luopua noista ötököistä :( Menen vielä verikokeisiin varmistamaan nuo allergiat. Pricktestit kun eivät kuulemma ole kaikilla luotettavia...
Paukamat oli sellaista 7 mm luokkaa, en sitten tiedä onko paljon.
Allergiatestien tulokset
3
1560
Vastaukset
- sinulla jatkuvia
oireita vai hakeuduitko kokeisiin jostain muusta syystä?
Keskustele allergialääkärisi kanssa. Hän todennäköisesti kehoittaa luopumaan eläimistä, mutta harkitse vaihtoehtoja.
Minkä ikäinen on koirasi ja marsusi? Mikä on niiden oletettavissa oleva elinikä? Voitko viedä koirasi sinne, missä kissasikin on? jne. vaihtoehdot...- Malsu
Oireina on hengenahdistuskohtaukset, silmien kutina ja jatkuva nuha.
Koira on vasta hieman yli vuoden, ja marsuillakin pitäisi olla elinaikaa vielä 3-7 vuotta. Koirasta en luovu, mutta marsut voisin saada asumaan kaverin pikkusiskolle. Vaikka mieluustihan minä ne pitäisin.
Tänään kävin RAST-testeissä, tulokset parin viikon sisällä. Katsotaan sitten lisää... - allergikko/astmaatikko
Malsu kirjoitti:
Oireina on hengenahdistuskohtaukset, silmien kutina ja jatkuva nuha.
Koira on vasta hieman yli vuoden, ja marsuillakin pitäisi olla elinaikaa vielä 3-7 vuotta. Koirasta en luovu, mutta marsut voisin saada asumaan kaverin pikkusiskolle. Vaikka mieluustihan minä ne pitäisin.
Tänään kävin RAST-testeissä, tulokset parin viikon sisällä. Katsotaan sitten lisää...Ystäväni allergikko/astmaatikko asustaa 2 koiran ja 2 kissansa kanssa. On prickien mukaan niille allerginen.
Käyttää jatkuvaa astmalääkitystä, pulmicort ja bricanyl.
TEE näin jos pidät rakkaat lemmikit:
ÄLÄ anna heidän olla makuuhuoneessasi. Hommaa makuuhuoneeseen hyvä ilmanpuhdistin. Niitä on monia. Esim electrolux.
Käytä tarraharjaa putsaamaan irtokarvat. Imuroi hyvin usein.
Näillä eväillä hän pärjää. Makuuhuone on ns. puhdas alue. Tosin AINA on vähän hilsettä ym. Mutta tää voisi olla neuvona sulle?
Mä olin allerginen koivulle. NO. Muutama vuosi. Ilman mitään poppaskonstia. SE allergia hävisi. Tilalle tuli allergia porkkanaan, kurkkuun ja meloniin.
Allergiat kuulemma vaihtuu noin vuoden välein. Näin on tuttavapiirissä (astmaliiton tukiryhmä) käynyt. Esim. Mausteallergia häviää ja tulee allergia heinille.
Ei kai näihin yhtä ainoaa oikeaa vastausta ole. Oma olo, kuulostelemalla se sujuu.
Oletko kokeillut lomudal nenäsuihketta ja silmätippoja, ne auttaa hyvin allergiaoireisiin. Saa ilman reseptiä. (Lisänä astmalääkitys?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521713921Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813119Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462153Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232123Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?551925TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251278- 401270
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581058Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10768