Jeps, tulin äsken testeistä, olen todennäköisesti allerginen koirille, kissoille, kaneille ja marsuille. Koira ja marsut asuu kotona, kissa muualla.
Mitenkäs tässä nyt pitäisi menetellä? En kuitenkaan tahdo luopua noista ötököistä :( Menen vielä verikokeisiin varmistamaan nuo allergiat. Pricktestit kun eivät kuulemma ole kaikilla luotettavia...
Paukamat oli sellaista 7 mm luokkaa, en sitten tiedä onko paljon.
Allergiatestien tulokset
3
1526
Vastaukset
- sinulla jatkuvia
oireita vai hakeuduitko kokeisiin jostain muusta syystä?
Keskustele allergialääkärisi kanssa. Hän todennäköisesti kehoittaa luopumaan eläimistä, mutta harkitse vaihtoehtoja.
Minkä ikäinen on koirasi ja marsusi? Mikä on niiden oletettavissa oleva elinikä? Voitko viedä koirasi sinne, missä kissasikin on? jne. vaihtoehdot...- Malsu
Oireina on hengenahdistuskohtaukset, silmien kutina ja jatkuva nuha.
Koira on vasta hieman yli vuoden, ja marsuillakin pitäisi olla elinaikaa vielä 3-7 vuotta. Koirasta en luovu, mutta marsut voisin saada asumaan kaverin pikkusiskolle. Vaikka mieluustihan minä ne pitäisin.
Tänään kävin RAST-testeissä, tulokset parin viikon sisällä. Katsotaan sitten lisää... - allergikko/astmaatikko
Malsu kirjoitti:
Oireina on hengenahdistuskohtaukset, silmien kutina ja jatkuva nuha.
Koira on vasta hieman yli vuoden, ja marsuillakin pitäisi olla elinaikaa vielä 3-7 vuotta. Koirasta en luovu, mutta marsut voisin saada asumaan kaverin pikkusiskolle. Vaikka mieluustihan minä ne pitäisin.
Tänään kävin RAST-testeissä, tulokset parin viikon sisällä. Katsotaan sitten lisää...Ystäväni allergikko/astmaatikko asustaa 2 koiran ja 2 kissansa kanssa. On prickien mukaan niille allerginen.
Käyttää jatkuvaa astmalääkitystä, pulmicort ja bricanyl.
TEE näin jos pidät rakkaat lemmikit:
ÄLÄ anna heidän olla makuuhuoneessasi. Hommaa makuuhuoneeseen hyvä ilmanpuhdistin. Niitä on monia. Esim electrolux.
Käytä tarraharjaa putsaamaan irtokarvat. Imuroi hyvin usein.
Näillä eväillä hän pärjää. Makuuhuone on ns. puhdas alue. Tosin AINA on vähän hilsettä ym. Mutta tää voisi olla neuvona sulle?
Mä olin allerginen koivulle. NO. Muutama vuosi. Ilman mitään poppaskonstia. SE allergia hävisi. Tilalle tuli allergia porkkanaan, kurkkuun ja meloniin.
Allergiat kuulemma vaihtuu noin vuoden välein. Näin on tuttavapiirissä (astmaliiton tukiryhmä) käynyt. Esim. Mausteallergia häviää ja tulee allergia heinille.
Ei kai näihin yhtä ainoaa oikeaa vastausta ole. Oma olo, kuulostelemalla se sujuu.
Oletko kokeillut lomudal nenäsuihketta ja silmätippoja, ne auttaa hyvin allergiaoireisiin. Saa ilman reseptiä. (Lisänä astmalääkitys?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1155323Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744371679- 2001193
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111153Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201139Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861040Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64941
- 64896
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64846