"Viinaa 12-vuotiaana ja pillereitä ja viinaa 13-kesäisenä, siitä se kaikki lähti. Myöhemmin pilveä pössäyteltiin. Samoissa piireissä liikkui totutusti myös OIKEITA huumeita, joten arvata saattoi, että kännissä voi hölmöillä. Niinhän siinä kävi, eka pirikokeilu tapahtui kännissä, kuinkas muutenkaan! Loppu on historiaa"
On se kumma, että vastaavanlaisia tarinoita on maailma pullollaan, mutta nämä juopot ei mitään usko. No, juopon suusta nyt ei koskaan mitään järkevää ole tullutkaan...
Sehän on selvää, ettei pilvessä kukaan edes USKALLA kokeilla huumeita, toisin kuin kuningas "hällä väliä" alkoholin kanssa.
Näin se vain menee...
On se kumma, että vastaavanlaisia tarinoita on maailma pullollaan, mutta nämä juopot ei mitään usko. No, juopon suusta nyt ei koskaan mitään järkevää ole tullutkaan...
Sehän on selvää, ettei pilvessä kukaan edes USKALLA kokeilla huumeita, toisin kuin kuningas "hällä väliä" alkoholin kanssa.
Näin se vain menee...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ja todellakin, tilastojen mukaan narkomaaninuoret aloittaa alkoholinkäytön (ensikosketus päihteisiin) 11-12 vuoden iässä ja huumausaineita kokeillaan ensimmäisen kerran keskimäärin 14-15 vuotiaana.
Kuka myy viinaa 11-vuotiaalle?
Mietitään sitä...
Eikö ole myös näin, että tuossa 11 - 12 vuoden iässä aloitettu tupakanpolttelu lisää huomattavasti riskiä ajautua kannabiksen käyttöön? Sen vuoksi äitien lienisi järkevää kertoa kullannupuilleen, että tupakka on paha paha porttihuume, joka johtaa usein nuorella iällä aloitettuun kannabiksenpössyttelyyn, joka taas johtaa useasti ainakin kokeilemaan myös kovia huumeita.
Ainakin juopot välittävät viinaa ja tupakkaa 11 -vuotiaille. He ovat mieleltään niin sairaita, että joko luulevat tekevänsä lapsille hyvää tai sitten haluavat lapsien vaipuvan samaan tilaan heidän kanssaan. Pedofiilit myös välittävät usein viinaa lapsille.
Muuta aivokemiaa niin kuin alkoholi. Alkoholi muuttaa sitä niin paljon ja niin monella tavalla, että moni tekee tyhmyyksiä kännissä. Esim. kokeilee huumeita.
Kannabis muuttaa myös, mutta muuttaa paljon vähemmän , pehmeämmin ja aivan eri tavalla. Se ei poista estoja niinkuin alkoholi, vaan tuppaa jopa lisäämään niitä. Tässäpä yksi hyvä esimerkki miksi kannabis nimenomaan EI aja kokeilemaan kovia päihteitä.
Esitin mutuna (mutta jostain ehkä jopa luotettavasta lähteestä lukeneena), että nuorena aloitettu tupakointi olisi kaikkein oleellisin porttihuume. (Kannabishan se ei tosiaan ole, vaikka niin usein edelleenkin väitetään). Vaikka tälle väitteelle ei löytyisikään mitään tiedonlähdettä, niin eikös se kuitenkin ole aika selvää, että nuorena aloitettu tupakointi johtaa helposti pahoille teille?
Esitin myös niin ikään mutuna, että mitä nuorempana lapsi aloittaa säännöllisen kannabiksen tupruttelun, sitä helpommin hän ajautuu siihen pilvenpolttajien muutaman prosentin osuuteen, jotka kokeilevat myös kovia huumeita ja ehkä jäävät niihin koukkuun. Ei kai tätäkään tarvitse perustella sen enenpää, kuin että vaikuttaa hyvin analogiselta?
Otit tuon alkoholin puheeksi. Alkoholihan ei liene kovinkaan merkittävä porttihuume, sillä kun on tottunut alkoholiin, niin huumemaailmasta ei oikein löydy korviketta rakkaalle viinalle. Heroiini sammuttanee hetkeksi paatuneen deekun viinanhimon, mutta juuri sitähän juoppo ei halua. Muutenkaan huumemaailman aineet eivät vedä efekteiltään vertaa alkoholille. Niinpä alkoholinkäyttäjät porttautuvat korkeintaan sekakäyttämään laittomia lääkkeitä (eli huumeita) ja viinaa.
markkinatilanne helposti voi altistaa kovien huumeiden kokeilulle. Eli siis siitä syystä, että niitä saa samasta Igorin putiikista.
Mikäli kannabista myytäisiin vaikka Alkossa, niin sitä ei Igorin valikoimasta löytyisi. Näin olisi sekin portti purettu.
Ainoastaan alkoholi jäisi portiksi koviin aineisiin, koska tosiaan kännipäissään tulee helpommin sorruttua kokeilemaan uhossaan muutakin.
Ei pilvessä tule ajateltua muita aineita estot on liian kovat edelleen.
No harva kai MYY viinaa 11-vuotiaalle,lähinnä sitä tarjotaan. Kavereille on keskikaljaa ja sitä juodaan, ei sitä nyt myydä tartte. Jos parit tölkit 11-vuotiaalle heittää niin pianpa se niistä humalaan tulee.
Pedofiilit on takuulla mieleltään sairaita, mut en nyt niistä vaan noista rapajuopoista.
Jos ne tosiaan myy 11-vuotiaille viinaa ja tupakkaa niin vaikka niistä monet onki juonu aivonsa rikki, niin tässä tapauksessa tää toiminta ei kyl johdu siitä et ne ois mieleltään niin sairaita, vaan krooniset juopot on yksinkertasesti niin hirveessä rahapulassa aina ettei millään mitään väliä. Jostakin pitää saada rahat suomipulloon tai ainaki mäyrikseen, jos ei muuta ni lähiön ostarilla jopa kaikkein nuorimmille teinixeille muutamilla euroilla edellämainittuja, huh huh...
On kai parempi olla vain huumeissa ja ei niinkään sen alkon kanssa. Se on jo niiiin alkukantaista ja junttia. Tytöt ja naiset vähän irroittelevat. Ja miehethän irroittelevat mielellään siitä biittiä mikä on naisen jalkovälissä. Huh miten jopa selvätkin sitä haluavat!! Seksuaalisuus on ihana asia. Näin sen näen, vaikka nainen olenkin :))
aux non-drinkinkin non drugssss
Nojaa.. mä sanoisin että mulla ainakin uskallus on samaa luokkaa nyt pilvessä kuin selvinpäin. Ei kyllä kiinnosta mikään oikea huume. Kännissä sen sijaan olen kokeillut sieniä, amfetamiinia ja kokkelia