moroo..missä vai ajaa ce-kortin espoon suunnalla edullisesti?ja mitkä siihen on vaatimukset?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kasva edes täysi-ikäiseksi niin aja nyt se B kortti ensin
Jeps, aloitat siitä että ajat sen B kortin. Ootko ajatellut mennä inttiin tai amikseen? Sieltä saat halvalla sen kortin.
Ajoneuvolla eli kuormaautolla.Myös rekka kurssi pakolliseksi olikohan ensikesänä tai 2008 alusta.
Samoin ikäräjat nousee Eu:n takia 24 vuoteen jos läpi menee samoin C kortin ikä nousee muistaakseni21v silloin eli kannattaa ajaa nytten jos vain voi.AKE:lta voi kysyä tarkemmin.
Amikseen ei kannata lähteä pelkän kortin takia, voi muuten tulla pitkät kolme vuotta. Onko järkeä lähteä kouluttautumaan alalle joka ei kiinnosta, viedä vielä sellaiselta paikka joka oikeasti haluaisi alalle.
On melko tyhmää edes ehdottaa tuollaista.
Sen voi saada armeijasta nuorempanakin. Ja se oli vuoden kokemus 12000kg autolla, ei 7500kg:n.
Jos autokoulussa käy sen koko kortin (siis kaikki teoriat ja ajotunnit, ei työkokemusta) niin se on kyllä aika kallis kurssi sillein. Vielä vähän aikaa sen kortin pystyy ajamaan ns.kokemuspohjalla, mutta sekin on loppumassa tässä.
Alaikäisenä. olin juuri täyttänyt 20 vuotta ja armeijan sain käytyä. Perhetilanteen takia anoin ( asianajajan avustuksella )liikenneministeriöstä yhdistelmäkortin itselleni, että pääsin heti armeijasta päästyäni auton rattiin. Muistaakseni pidin noin viikon vapaan intistä pääsyn ja kortin saannin välissä. Aamupäivällä kun sain kortin iltapäivällä olin sellukuorman kanssa tehtaalla.
Mitä väliä sillä on minkä hintainen kortti on autokoulussa. Tyhmää on viedä pelkän kortin saamisen takia opiskelupaikka sellaiselta joka haluaa alalle! Oman edun tavoittelu on typerintä mitä voi olla.
Noh, vaatimukset C tietenkin =) ja 21-vuoden ikä tietty määrä ajotunteja kuorma-autolla(siitä pitää saada todistus (esim. jos olet ajanut tarpeeksi jonkun logistiikka-firman palveluksessa, niin pomolta/aluepäälliköltä jn.)
Sitten voit mennä pyytämään opetustu autokoululta.
Helpointa on saada CE-luvat, jos opiskelee yhdistelmäkuljettaksi, silloin ei tarivtse olla 21 vuotta!
Eli tuoko todistus riittää siihen, eli ei tarvi esim. piirturikiekkoja olla mukana konttorilla, kun menee inssiä ajamaan?