Meidän pihaan ilmestyi kesällä kissa. Menin sen perään ja se tuli kattomaan vähän ajan päästä minua. Mietin, näkisinkö sen taas seuraavana päivänä. Heräsin ja näin että se istui mun ikkunalaudalla. Se oli meillä koko kesän. Katottiin etsintäkuulutuksiakin, mutta ei tärpännyt. Me annettiin sille nimeksi Nöpö, sillä yks meidän tuttu joka asui parin kilometrin päässä, oli nähnyt ilmeisesti saman kissan ennenkin ja nimennyt sen Nöpöksi.
Se oli nukkunut välillä ilmeisesti niitten ladossa, ja kytännyt lintuja.
Nöpö ei suostunut lähtemään meidän pihasta, joten me luovutettiin ja annettiin sille ruokaa, koska se söi linnut. Joskus se nukkui tai tuijotteli ikkunan takana. "Hiekkalaatikkona" se käytti multakasaa. 
Mutta syksy ja kylmät ilmat tulivat. Me jouduttiin antamaan se äidin työkaverille (sillä me ei voitu allergian takia ottaa sitä sisälle) jolla oli ennestään jo kaksi kissaa. Aluksi se ujosteli, mutta nykuisin se jo leikkii, ja sen työkaverin toinen kissa, joka oli jo vanha eikä enää leikkinyt, leikkii nykyisin Nöpön (tai Nöpöstiinan) kanssa. Nyt se sai siis hyvän kodin. :)
Kesäkissa
37
12303
Vastaukset
- KIITOS SINULLEKauniista teosta! 
 Olet kiltti ja kullanarvoinen ihminen.
 Maailmassa saisi olla kaltaisiasi ihmisiä paljon enemmän.
 Lämpimiä silityksiä Nöpölle meidän Murulta, Mirriltä ja Tiinalta. Kaikki siis kisumisuja!- Pöhve..mukava kun sun tapasia ihmisiä vielä on olemassa. Täydet pisteet sulle. Itekin oon kissaihminen. Ylipäänsä rakastan kaikenlaisia eläimiä. 
 
- SnaggeIhanan sydäntä lämmittävä juttu :D Voih :DD - _PaKaHtUnUt_Ihanaa kuulla että tarina päättyi hyvin. On ihan kauheaa kuulla ja "tietää" omassa mielessään miten useimmille kissoille käy. 
 Ja kaikkein eniten tässä sai minut herkistymään nimi Nöpö. Mun rakkaan kissan nimi on Nöpö, onneksi en ole allerginen, sillä miten pystyisin viettämään aikaani parhaan ystäväni kanssa? :)
 Kiva ettei kissa ollut ollut liian kauaa luonnossa, että olisi silleen villiintynyt, joitakin kissoja ei voi ollenkaan kesyttää, ne on jo niin villejä, eivät luota ihmisiin.
 Terveisiä Nöpöstiinalle!!
 
- PuolestaKaunis teko Nöpölle,kun koditta kulki.Itselläni 
 on ollut kaksi kissaa,mutta erossa kisut joutuivat tyttären hoiviin.Olen kovin allerginen,
 mutta voin käydä heitä katsomassa.Kovasti puskevat ja kehräävät kun menen.Tuliaisia on oltava.Kaksi kuonoa heti kassilla katsomassa mitä
 se "mamma"taas toi. Kissat ovat IHANIA !!!!!!!!!
- HauMiauItse luulin olevani vannoutunut koiraihminen, mutta reilu kaks vuotta sitten otettiin perheeseemme poikakissa "Urkki" .Aivan ihana katti. En luopuisi millään hinnalla siitä, vaikka jätkä joskus tuhojaan tekeekin. Meillä on myös reilun vuoden vanha sakemanninarttu Ani.Hyvin tulevat toimeen keskenään.Oli kiva lukea hyvin päättynyt tarina. Kiitos paljon sinulle. Nöpölle silityksiä, kunhan näet Nöpön. Ps.Meillä oli jo aiemminkin koira (13,5 v.),mutta hän poistui keskuudestamme kesällä 2005. Remu oli maailman paras koira. 
- eläinten ystäväHyvä kun kissa sai hyvän kodin. On kokemusta kesäkissoista sen verran, että äitin kotona käy kissa. Se oli arka alussa, mutta nyt uskaltaa käydä jo sisälläkin syömässä. Itse olen ottanut meille kissan löytöeläintalosta. Kyllä olikin paljon hylättyjä eläimiä, siis kissoja ja koiria. Mikähän nykyajan ihmisiä vaivaa, eläin on tunteva olio, ei mikään esine. Vanhemmat miettikää kaksi kertaa ennenkuin otatte lapsillenne kissan tai koiran. - ottaminenPitäisi kieltää lailla! Ken on eri mieltä, ole hyvä ja perustele. 
 Kevään korvilla kissanpentuja luovuttajat, vaatikaa saada varmuus ja vakuus siitä, että kissa on syksynkin tullen turvassa. Jonkinlainen sopimus, niinkuin eläinsuojeluyhdistyksessäkin tehdään.
 Olen itse ottanut kaksi pentua vuoden sisään syksyllä kotiini kasvamaan ja turvaan ja minua RAIVOSTUTTAA se käsitys, että jotkut vielä tänä päivänäkin pitävät kissoja kertakäyttölemmikkeinä.
 Hävetkää, minkä kuvan annatte lapsillenne kun syksyllä heitätte lemmikin oman onnensa nojaan?
 
- OutiHieno juttu että joku pitää huolta toisten hylkäämistä kisuista. Upeaa...10 pistettä teidän perheelle =) - hienosti hoidettuitse olen enemmän koira ihminen mutta todella ärsyttää nämä kesäkissan hankkivat ihmiset. Kun syksy on ohi pitäisi mennä katsomaan että kissat vielä ovat ottajan kodissa. Jos ei, niin syyte eläimen "pahoinpitelystä". Tosin helpommin sanottu kuin tehty. 
 
- KIssaveroNyt stoppia näille kissojen luovuttajille. Käyttäkää kissanne lääkärillä, ettei synny näitä ylimääräisiä kesäkissoja. Lehtien palstat on täynnä "luovutetaan söpöjä kissan pentuja" ilmoituksia. Täällä maallakin on kissoja riesaksi asti, tulevat naapurin varastoihin tarpeilleen. Onhan se niin helppo lemmikki, kesäiltana vain söpöläinen ulos, ja itse nukkumaan. Käykäähän joskus katsomassa mikä "hätä" linnuilla on, kun nämä kisulaiset jahtaavat niitä. Luonnossa on vaaroja aivan riittäävästi ei sinne kissoja tarvita. Liekaan vaan ja veroja päälle. - kiskiskissakiseipä taida helposti terve lintu ajautua kisun nieluun!.ja irrallaan juokseva koira se vasta pahaa tekeekin!,samoin ilmakoin aseistautuneet pikkupojat.nimimerkin stop sopisi lähteä keräämään veroja etelä euroopan puolelle.käsittääkseni siellä niitä söpöjä pikku lintusia pyydystetään verkoin ja liimatikuin.yksi perhe syö iltaa istuessa noin 100 pikku siivekästä,joskin verkosta lienee vero maksettu!?. 
- Surnia ululakiskiskissakis kirjoitti:eipä taida helposti terve lintu ajautua kisun nieluun!.ja irrallaan juokseva koira se vasta pahaa tekeekin!,samoin ilmakoin aseistautuneet pikkupojat.nimimerkin stop sopisi lähteä keräämään veroja etelä euroopan puolelle.käsittääkseni siellä niitä söpöjä pikku lintusia pyydystetään verkoin ja liimatikuin.yksi perhe syö iltaa istuessa noin 100 pikku siivekästä,joskin verkosta lienee vero maksettu!?. Kyllä kissa saa aikuisenkin linnun kiinni ja vaivatta, onhan se nähty. Täällä päin missä asun en ole tavannut yhtään ilmakiväärein varustettua poikaa enkä tyttöä, ja jos näkyy niin asiasta on ilmoitettava poliisille. Välinpitämättömiä eläinten omistajia on liikaa, näin on. Niin kyllähän ne siellä Etelä-Euroopassa lintusia ampuvat, ja ehkä syövätkin, mutta asiaan onkin päättäjien puuttuttava EU:n kautta. Niinhän on tehty Englannin kettujen metsästyksellekin (tappamiselle).Tuolla sinun periaatteella Suomenkin on hankittava ydinase, eli jos muut, niin miksi ei mekin. Koirat myös kiinni tietysti, ja luonnolle rauha. Ja viellä lopuksi, lintujenmetsästys on lopetettava. Törkeintä on sallia joillekin kahjoille tuolla rannikolla, haahkojen kevätmetsästys. 
- miumaukissanminttumauSurnia ulula kirjoitti:Kyllä kissa saa aikuisenkin linnun kiinni ja vaivatta, onhan se nähty. Täällä päin missä asun en ole tavannut yhtään ilmakiväärein varustettua poikaa enkä tyttöä, ja jos näkyy niin asiasta on ilmoitettava poliisille. Välinpitämättömiä eläinten omistajia on liikaa, näin on. Niin kyllähän ne siellä Etelä-Euroopassa lintusia ampuvat, ja ehkä syövätkin, mutta asiaan onkin päättäjien puuttuttava EU:n kautta. Niinhän on tehty Englannin kettujen metsästyksellekin (tappamiselle).Tuolla sinun periaatteella Suomenkin on hankittava ydinase, eli jos muut, niin miksi ei mekin. Koirat myös kiinni tietysti, ja luonnolle rauha. Ja viellä lopuksi, lintujenmetsästys on lopetettava. Törkeintä on sallia joillekin kahjoille tuolla rannikolla, haahkojen kevätmetsästys. suomeen on hankittava ehdottomasti ydinase!.olen kyllä sitä mieltä että mitä niitä sorsia ja muita pikku lintusia metsästää,joutsenessa on paljon parempi hyötysuhde ja hyvän makuinen liha!.oletteko muuten pistäneet merkille että kuinka paljon esim pääskynen paskoo parvekkeelle jos sen päästää pesimään, 
- Surnia ululamiumaukissanminttumau kirjoitti:suomeen on hankittava ehdottomasti ydinase!.olen kyllä sitä mieltä että mitä niitä sorsia ja muita pikku lintusia metsästää,joutsenessa on paljon parempi hyötysuhde ja hyvän makuinen liha!.oletteko muuten pistäneet merkille että kuinka paljon esim pääskynen paskoo parvekkeelle jos sen päästää pesimään, Joo joutsen kanta on paikoitellen kasvanut liiankin suureksi, ja näin aiheuttaa pienemmille linnuille haittaa pesimäreviireillään. Varovainen kannan harventaminen olisi jopa suotavaa,EI NYT SENTÄÄN. Tietysti ydinase olisi tässä tapauksessa käyttökelpoinen ratkaisu, jos ja kun se Suomeen saadaan. Siinähän häviäisi nämä irtokissatkin. Pääsky paskoo, niinhän me kaikki. Minun varastossani pesii joka kesä haarapääsky, eikä haittaa yhtään vaikka vähän auton päällekin ulosteet lentää. Se ei haise, niinkuin jonkun holtittoman ihmisen vapaana juoksentelevan kissanpissi. 
 
- juuh :)miksei hän samalla pitäisi huolta kissoistakin? :) - Oriolus oriolusKun kissa on ihmisen jalostama kotihyödyke. 
- kiskiskissanminttumiauOriolus oriolus kirjoitti:Kun kissa on ihmisen jalostama kotihyödyke. esiaikaiset luolaihmiset olisivat jalostaneet kissan?.eiköhän luonto ole hoitanut tuon jalostuksen, 
- löytökissan onnellinen omis...Etkö voi ymmärtää sitä, että ei ihmisen kasvattama kissa tule toimeen yksin jätettynä! kissa on tottunut saamaan pääasiallisen ravinnon ihmiseltä. Omahyväisiä ovat ne jotka jättävät kissan heitteille!! Se on rikos!! 
- jalostuskiskiskissanminttumiau kirjoitti:esiaikaiset luolaihmiset olisivat jalostaneet kissan?.eiköhän luonto ole hoitanut tuon jalostuksen, Siis kesyttäneet,eli jalostaneet omaan tarpeeseensa. Ihmisiä ne oli luolaihmisetkin 
- Perhe321löytökissan onnellinen omis... kirjoitti:Etkö voi ymmärtää sitä, että ei ihmisen kasvattama kissa tule toimeen yksin jätettynä! kissa on tottunut saamaan pääasiallisen ravinnon ihmiseltä. Omahyväisiä ovat ne jotka jättävät kissan heitteille!! Se on rikos!! Nöpöllä on toivottavasti hyvä koti nyt siellä sinun seurassa. 
 Terveisiä meidän koko konkalta:
 Kissat: Mirri, Kalli, Speeli, Musse, Lysmy, Rotka, Viivi, Nalle, Janni
 Koirat: Wixxu, Mysky, Spede, Mailin, Sitka, Nelli
 Marsut: Max, Aku, Ana, Boltsi, Choco
 Kanit: Diana, Enni, Fanni, Fixi
 Lehmät: Lellu, Laikku, Spesiaali, Humsu, Fettis
 Hevoset: Tofu, Vili, Davari, Kannie, Dani
 
- löytökissan onnellinen omis...Hienoa, että otitte kissan ja piditte siitä huolta! ja vieläpä etsitte sille kodin! Omistamme löytökissan ja olemme todella kiitollinen siitä että otimme kissan emmekä kadu hetkeäkään! Tässä taas näkee miten julma ihminen on... ensin tekee sitten ajattelee 
- Emmasofian "onnellinen...Meidän perheen Emmasofia on kaikkien mut etenkin iskän silmäterä.Tyttö on kotikissan ja rotukissan salaisen rakkauden tulosta.Joten hänessä yhdistyvät molemmat piirteet.Luonne taistelijan sekä hellyyttähaluavan karvapallon sekoitus.Syntyi maailmaan alipainoisena pesueen viimeisenä,olimme juuri menettäät koiramme koti oli autio ja tyhjä,näin Emmasofian ja olin myyty,koko perheemme oli myyty.Nyt ikää jo 5v.ja painoa n.9kg,leikattu ja rokotettu onnellinen sisäkissa jolla paljon virikkeitä,hyvää ruokaa,rakastava koti sekä oma "televisio"eli työpöydän päältä suora sihti ulos ja lintulaudalle josta muka tiirailla lintuja.Ja teille pöntöille jotka otatte kissan ja hylkäätte sen syksyllä,teille olisi omiaan että viettäisitte talven ulkona vailla säännällistä ruokahuoltoa,asuntoa ja rakkautta,ja teille pöntöille jotka laskette kissan yöksi ulos tajuatteko miten kissa siitä kärsii? 
- TindeMeillä täällä pyörii kans itse kotinsa valinnut kissa... 
 Se pyöri pari viikkoa yhdellä naapurilla,joka kyseli että kenen mahtaa olla ja laitteli ilmoitusta tienvarteen mutta kukaan ei kaivannut.
 Sitte yhtenä aamuna tuli toinen naapuri sanomaan et meidän vaunuun on jäänyt jonkun kissa sisälle ja se parkuu siellä,koska kaksi omaa kissaamme oli istumassa rapuilla.
 No ei se raukka vaunussa ollut vaan korkealla puussa ja parkui siellä.
 Saimme sen houkuteltua sieltä alas,mut se lähti vauhdilla karkuun.
 Tunnistin sen heti kyllä samaksi kissaksi josta toinen naapuri oli kysellyt.
 Illalla kun menin käymään tämän naapurin luona,joka tuli sanomaan et on mein vaunussa,niin siellä se makasi isännän kainalossa.
 Kissa oli tosi nälkiintynyt ja arka.Siis tosi surkeassa kunnossa ja siitä huomasi että oli vielä pentu.
 Nyt se on aika paljon "reipastunut" ja tulee meillekin sisälle ja antaa jo silittää ja näyttää jo muutenkin hyvin voivalta kisulta.
 Asumme täällä maalla ja sen on varmaan joku heittänyt autosta ulos ja meinannut et kyllä täältä varmaan koti löytyy.
 Huomaa käytöksestä,et sitä on kohdeltu kaltoin ja selässä on sellanen ihme patti joka on kuulemma voinut tulla jostai iskusta ja hännässä on mutka,luultavasti jäänyt johonkin väliin.
 Einoksi nimitetylle kissalle kävi todella hyvä tuuri,parin ensimmäisen viikon aikana kun hän oli ekassa paikassa sille ei annettu ruokaa koska tämä ihminen ei halunnut sitä itselleen.
 Sitte kun Eino tuli tälle toiselle naapurille niin sieltä löytyi todella rakastava koti.
 Nyt on Eino täysin kotiutunut heille,leikattu ja hyvin vointinen kolli.
 Jolla on myös rakastava naapuri(me),jonne voi mennä joskus ruokailemaan ja kyläilemään.
 Itsellämme on melkein samanikäinen(arvio) tyttökissa ja nämä ovat ylimmät ystävät.Meitin vanha herra ei kauheesti enää leiki,mut on hyväksynyt kyllä Einon.
 On todella ikäviä ihmisiä,ne jotka ottavat ja hylkäävät.Ei Kissat ole luonnossa pärjäävää kansaa,vaikka saalistavatkin esim.hiiriä.
 Ja sen verran vielä,et tämä aika kun Eino oli hylätty niin oli toukokuun loppua... eli ei vielä edes syksy.
 Siis Eino valitsi itse itselleen kodin.- LiskovaaEinollekin :) 
 
- LiskovaaEi olla vielä käyty Nöpöä katsomassa mutta äidin työkaveri aina kertoo niitä kuulumisia.. Kuulostaakin siltä että sillä on tosi hyvä koti. 
 Se nukkuu joskus niiten vieressä, saa liikkua ulkona (se työkaveri asuu aikalailla maaseudulla), sillä on lankakerä (jonka se työkaveri joutuu joka päivä kerimään kun Nöpöstiina aina levittelee sen ympäri taloa) jne. Joka ilta kun ne käytetään ulkona pissalla niin Nöpö jää ulos leikkimään eikä millään malta tulla sisälle ;) Seurallinen ja kiltti :D- Nöpö-niminenKulkurikissa, ollut jossain latokissana, kesy, on ollut meillä kohta vuoden. Kun tuli niin heti pallit pois, jo rupes lihomaan ja karva kiiltämään. Toinen kissa oli jätetty metsätielle, tiuku kaulassa ja hyväkuntoinen. Kolmaskin kissa on ottopoika, pentuna löyty, kai sekin jätetty tienposkeen. Kaikki kolme ovat sisäsiistejä ja kilttejä kisuja ja hyvin ovat kotirakkaita,nukkuvat koiran kanssa sohvalla. 
 
- amityvilleHienoa,että autoitte kissaa. Ja koska oman kodin etsintä ei tuottanut tulosta ja se kissa voi olla hylättykin,niin parempi että sai uuden rakastavan kodin.=) Meillä kansa muutamia vuosia sitten punerta tabby kuvioinen kissa majaili liiterissä. Ruokin sitä päivittäin ja rapsuttelin.Kerroin sitten silloisille kesäasukkaille,jotka kävivät tuossa naapurissa mökillään,kisusta. Kotia etsittiin monin tavoin,mutta omistajasta ei kuulunut mitään. Kesänaapurini, vanhempi pariskunta ottivat kissan huostaansa ja käyttivät eläinlääkärissä samantien.Kissa oli aiemmin steriloitu eli ollut jonkun lemmikkinä,ei villinä.Ja näkihän sen kissan käytöksestäkin ;)Nyt Kisu voi hyvin ja saa turvaa ja rakkautta. 
- LiskovaaKäytiin Nöpöä kattomassa :) Teidän terveisetkin kerroin :D Lihonu on mukavasti ja karva on nyt ihan kissan karvan tuntunenkin. 
 Pelkäs vaan meitä, ei tainnut enää muistaa, tai sitten pelkäsi että joutuu taas se pelottavan pörisevän pyörillä kulkevan härvelin (auton) kyytiin tai että hänet viedään pois. Mutta kun se päästettiin ulos, ja menin itse vähän ajan päästä myös ja huusin "kissi" niin niinkuin kesälläkin valkoinen naama kurkisti sieltä ladon takaa :) kesällä se juoksi aina naapurista asti kun sitä kutsui, ja vielä sen kissi-nimen vielä ilmeisesti muistaa :D
- 678Hei! 
 Olin taas etsimässä kissaani näin "koneen kautta" erilaisilla hakusanoilla. Päädyin tälle keskustelupalstalle ( Suomi24 ). Minulta on keväällä kadonnut Seinäjoen lähelle pieni leikattu n 6-vuotias natukissa, joka on valko-musta-harmaa. Kissani on ollut pienestä pitäen "kulkuriluonne", mutta keväällä ei reissultansa palannut. Missä (kaupunki, kylä tms) tämä Sinun kissalöytösi oli? En välttämättä "Vaadi" kissaani takaisin (jos se omani on). Haluaisin vain tietää..........- LiskovaaEi (valitettavasti?) ole sinun kissa. Onnea etsintään! Tämä kissa nimittäin itä-suomessa päin elelee. 
- kesäkissaLiskovaa kirjoitti:Ei (valitettavasti?) ole sinun kissa. Onnea etsintään! Tämä kissa nimittäin itä-suomessa päin elelee. Mökille jätetty 
 Tuijotti ovea pieni kissa, oli aivan hädissään.
 Minä se täällä, avatkaa ovi, onhan jo pimeää.
 On nälkä ja jano, unikin jo, minua paleltaa.
 Tuo metsäkin huokuu pelottavasti, on jo kuurassa maa.
 Ovi aukeni silloin, kun mansikat tuoksui, säteili taivas ja maa.
 Ilo kaikui kallion kupeelta, sirkat soitteli viuluaan.
 Aurinko hitsasi ahjossaan, lintujen kuoro soi.
 Kelli kissa nurmella selällään ja onnen maljasta joi.
 Nyt pysyy ovi suljettuna, nukkuu portailla vainaja.
 Sillä jäätynyt pisara poskellaan ja silmät suljettuna.
 Se pisara hyljätyn kyynel on, se itkunsa itkenyt on.
 Vain yksi ovi armahti hyljätyn, pääsi lämpöön ja valohon.
 Nyt kissojen taivaassa hyljätty, siellä kyynel on pyyhitty pois.
 Saa nukkua helmassa armahtajan, mikä parempi olla vois.
 Via dolorosa oli viimeinen polku kesäisen lemmikin.
 Muistele lähditkö mökiltä Sinä puhtain sydämin.
 Mökille jätetty - TÄTÄ VIESTIÄ ET VOI VÄLITTÄÄ TARPEEKSI
 Kampanjoidaan kaikki kesäkissoja vastaan. Lähetä niin monelle kuin vain pystyt - kiitos.
 
 Suomen Eläinsuojeluyhdistys - Lahjoita tekstarilla
 http://www.sey.fi/sey/tekstari.html
- <3kissat<3kesäkissa kirjoitti:Mökille jätetty 
 Tuijotti ovea pieni kissa, oli aivan hädissään.
 Minä se täällä, avatkaa ovi, onhan jo pimeää.
 On nälkä ja jano, unikin jo, minua paleltaa.
 Tuo metsäkin huokuu pelottavasti, on jo kuurassa maa.
 Ovi aukeni silloin, kun mansikat tuoksui, säteili taivas ja maa.
 Ilo kaikui kallion kupeelta, sirkat soitteli viuluaan.
 Aurinko hitsasi ahjossaan, lintujen kuoro soi.
 Kelli kissa nurmella selällään ja onnen maljasta joi.
 Nyt pysyy ovi suljettuna, nukkuu portailla vainaja.
 Sillä jäätynyt pisara poskellaan ja silmät suljettuna.
 Se pisara hyljätyn kyynel on, se itkunsa itkenyt on.
 Vain yksi ovi armahti hyljätyn, pääsi lämpöön ja valohon.
 Nyt kissojen taivaassa hyljätty, siellä kyynel on pyyhitty pois.
 Saa nukkua helmassa armahtajan, mikä parempi olla vois.
 Via dolorosa oli viimeinen polku kesäisen lemmikin.
 Muistele lähditkö mökiltä Sinä puhtain sydämin.
 Mökille jätetty - TÄTÄ VIESTIÄ ET VOI VÄLITTÄÄ TARPEEKSI
 Kampanjoidaan kaikki kesäkissoja vastaan. Lähetä niin monelle kuin vain pystyt - kiitos.
 
 Suomen Eläinsuojeluyhdistys - Lahjoita tekstarilla
 http://www.sey.fi/sey/tekstari.htmlIhanaa kun pelastit nöpön. Meillä on kissa jonka isä oli kesäkissa ja sitten olikin pentuja tullut. En tajua miten joku voi jättää kissan yksin ulos ja kissat eivät pärjää suomen luonnossa se on muistettava. Terveisiä Nöpölle meiän pikku Viirulta jonka kehräykseen on ihana nukahtaa :D KISSAT ON PARHAITA!! 
 
- kaupunkilaisetvoisivat vähän miettiä tekosiaan koska näitähän tulee heti kun mökkikausi loppuu ja mökkiläiset lähtevät vetämään niin kissat jää pyörimään ja tekemään sotkunsa paikallisten nurkkiin. 
- Tosi hienoa, että kesäkissa sai kodin.Kaikilla kissoilla ei ole noin hyvää onnea, eikä välittäviä ihmisiä. Muutama vuosi sitten meillekin tuli kulkukissa, joka varmaan oli jonkun oma. se jäi meille, kun ei halunnut lähteä pois. Se kiintyi lapsiin ja toisinpäin. Me leikkautettiin Täplä-poika ja oltiin onnellisia. Se sairastui pian syöpään ja me yritettiin kaikkemme sen puolesta.Käytiin lääkäreissä ja syötettiin lääkkeitä. Täplä kuitenkin menehtyi, mutta sai elää kuitenkin rakastettuna ja hemmoteltuna viimeisen elinaikansa. - kisssimirri Tilliyleensä aina kun lähdemme mökille niin sama ja yksi kissa tulee talon takaa vastaan . Ensimmäistä kertaa kun näin kissan , hain keittiöstä kinkkua ja juoksin takaisin (juoksin, koska pelkäsin että kissa olisi jo lähtenyt) 
 kinkku kädessä ja annoin sen kissalle. Ja äitini haki maitoa lautaselle ja ojensi sen kissalle. Emme halunneet sanoa vain " kissa" ja siihen veljeni keksi nimen Tilli-Liha. Itse sanon sitä vain Tilliksi. Kun seuraavana kesänä menimme taas mökille niin Tilli tallusti pentueensa kanssa talon takaa, niin puhkesin ilosta nähdessäni että Tillillä oli perhe koossa. Ja loppujen lopuksi nimesimme kahden pennun nimeksi Tiitu ja Tuisku.
 Ja siitä lähtien Tilli pentuineen on tullut melkein aina mökki pihallemme. :)
 
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424965
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183666
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693463
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012818
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862690
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302650
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa181781
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161596
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011458
- 1521331