Käväsin kesän jälkeen otattamassa maksakokeet oudon ylävatsakivun vuoksi, ne oli ok. Sit ultrattiin sisuskalut, kaikki ok. Silti joskus parin peräkkäisen juhlaillan jälkeen tohon oikealle kylkikaaren alaosaan vähän "kollottaa". Onko se nyt sit kuitenkin oluesta johtuvaa? Ei ole kova kipu, ei oikeestaan kipu ollenkaan, sellanen tunne vaan. Älä ryhdy arvailemaan, ilmoittele, jos on tietoo. Tattis.
kokeet ok.
vatsakipu
141608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Rasvamaksa voi kiristää maksan ympärillä olevaa kalvoa ja sen voi tuntea kipuna. Itse maksassa ei ole kiputuntoa.
Mutta kun ap:llä oli kaikki kokeet olleet OK. Ja ultrakin tehty. Luulisi rasvamaksan näkyvän noissa!?
tuntemukset mulla ollut jo vaikka kuinka kauan.
Olin myös ultrassa, ei ollut rasvamaksaa, haima ihan normaali kokoinen, eikä sappikiviä.
Verikokeet meni pieleen kun posti viivytteli näytteiden kanssa, joten olivat vanhentuneet.
Minulla on todettu refluksitauti jonka aiheuttaa pieni pallea tyrä. Lääkäri epäili, että ns. kipu johtuu tästä.
Ultran kaiku ei aina kerro kaikkea. Varmuuden saamiseksi on otettava biopsia. Epäilys ja tarve pitää kyllä olla iso, että paloja otetaan.
Veriarvot ei aina kerro totuutta.
No jopas jotain, että rasvamaksa. Se on jo ilmeisesti aika pitkälle edennyt tila. Näkyiskö se ultrassa? Itse olisin kallistumassa paremminkin tonne vatsavaivaosastolle. Voisiko se refluksipotilas laittaa vähän tarkemmin oireitaan. Vertailisin tässä hieman. Tattista tähän asti.
En ole juuri ”se refluksipotilas”, joka kirjoitti, mutta minulla ollut jo vuosikausia ja samanlaisia tuntemuksia on tuossa oikealla ja joskus toisellakin puolella. Lisäksi minulla on ärtynyt suoli, joka sitten pulppuilee juuri mainitsemallasi seudulla. Siis tunne ei ole kipua, mutta helpottaa, kun painaa kädellä siitä kohdasta.
Mulla kyllä refluksi vaivaa lähinnä ruokatorven kohdalla närästyksenä, lähinnä ruoan jälkeen. Enemmän omalla kohdallani uskoisin johtuvan noista suolistovaivoista.
Joskus pitkällään vasemmalla kyljellä ollessa tulee myös noita tuntemuksia.
Ei tainnut paljon asiassa auttaa, mutta laitoinpahan vähän refluksista:)
Kyllä tää taitaa nyt olla sitä refluksitouhua sitten. Noi oireet oli niin samanlaiset, kun edellä. Kiitos kaikille keskusteluun osallistuneille, nyt ostaan refluksipillereitä!
Refluksi ei parane painelemalla.
Sinuna lähtisin jatkotutkimuksiin. Refluksikin on hyvä todeta tähystyksellä, samalla koepalat ja helikobakteeri-totetaminen. Ruokatorvessa, mahalaukussa, pohjukaissuolessa saattaa olla muutoksia, esim. haavaumia, arpia, laajentuneita versisuonia,..
Tietysti jos kotikonstit auttaa,..
Pitkään en kuitenkaan odottelisi.
Eipä tuohon lisäämistä, samat oireet.Kysyin lääkäriltä koska olisi syytä tehdä uusi tähystys, edellisestä kun on jo vuosia aikaa, niin sanoi ettei hätää niin kauan kun Renniellä pärjään.
Mitenkä muuten, näkyyköhän tuossa ultrassa jos on haimatulehdus, eli suureneeko haima tms.
Rasvamaksa kyllä näkyy ultrassa.
Noinkin monitahoiseen lääketieteelliseen kysymykseen saat oikeansuuntaisen vastauksen täältä korkeintaan vahingossa, jos silloinkaan.
Johan noita "diagnooseja" näkyi tulleen.
Itselläni oli vuosikausien samanlaiset tuntemukset suolihaavaumasta...
Jep, joskus se tähystys kannattaa tehdä molemmista päistä, jos yläpäästä lähdettäessä ei löydy selitystä..
mahtaako siihe peräsilmätähystyksee saaja nukutuksen..senpä takia oon ryypänny ja tutkimuksee en mäne ku ovat muut riekkuneet ett minula on ruma perse
Ei.