Sain sivuaineopinto-oikeuden sosiaalipolitiikan opintoihin Helsingin yliopiston valtiotieteelliseen tdk:aan. Josko joku sosiaalipolitiikkaa pääaineenaan tai sivuaineenaan lukeva tahtoisi kertoa ko. opinnoista, ja muutenkin valtsikan ilmapiiristä.
Sosiaalipolitiikka
ikuinen opiskelija
3731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ilmapiiri on oikein mukava.
Itsellä valtsikassa pääaine ja sivuaineena sosiaalipolitiikka pitkänä. Kursseilla paljon naisia ja opetusmetodit pääineeseeni melko pehmeitä.. Eli paljon suorituksia opintopäiväkirjoilla ym. Asiat kun sosiaalipolitiikkaa, niin ovat suht käytännöllisiä. Eikä siten tenttikirjatkaan vaikeita, kun puhutaan kuitenkin kaikkien elämään kuuluvista aiheista.
Itse olen saanut elämäni helpoimmat nopat sosiaalipolitiikasta (esim. molemmat ympäristöpolitiikan kurssit), ja myös arvosanat aina 4-5, kun pääaineessa yleensä 3-4.
Arvoisalle edelliselle kirjoittajalle:
Jos todella luet meillä sosiaalipolitiikkaa pitkänä sivuaineena, varmasti tiedät, että opinto- ja luentopäiväkirjojen kirjoittelu sijoittuu lähinnä perusopintoihin. Kiitettäviä arvosanoja ei käsittääkseni heitellä silkasta heittämisen ilosta opiskelijoille, vaan kyllä niiden eteen tulee nähdä vaivaa. Ympäristöpolitiikan peruskurssista oon tosiaan kuullut, että kun kirjoittaa jonkinmoisen "kirja-arvostelun" (ei siis tieteellisen käytännön mukaista, vaan omia suht perustelemattomia mielipiteitä vain), niin siitä selviää kunnialla. :)
Itse loppuvaiheen pääaineopiskelijana oon kokenut laitoksemme opetuksen ja tenttivaatimukset hyvinkin samankaltaisiksi muiden laitosten kanssa. Oon kokeillut useammasta valtsikan aineesta muutamia opintojaksoja sekä yhdestä aineesta (valtio-oppi) tehnyt perus- ja aineopinnot. Eroja en oikein ole huomannut vaatimustasossa!
Sosiaalipolitiikka on oikein mielenkiintoinen akateeminen oppiaine, eikä minusta tuntunut järin käytännönläheiseltä, kun Boltanskin, Bourdieun ja kumppaneiden käsitteellisiä tekeleitä lueskelee.
Mutta kuulisin mielelläni, mitkä opintojaksot sinusta ovat tuntuneet helpoilta tai käytännönläheisiltä? (Metodikursseja ei kannata mainita, ne kun tietysti ovat käytäntöön sovellettavia kursseja.)
Opiskeluiloa sinulle ja itse kullekin! :) :)
No tuota. Kyllä tuo Bourdieu tuli eteeni joo, ja ei, se ei ollut käytännönläheistä :) Opintopäiväkirjoja on kyllä ollut aineopinnoissa. Itse asiassa - en ole koskaan vastannut sosiaalipolitiikan kurssilla tenttiin! Tedareita on tietty paljon, mutta kaikki kurssit mitä olen tehnyt on suoritettu muulla kuin luentokuulustelulla. Niinkuin tiedätkin, kaikille kursseille ei sivuaineopiskelijat edes pääse - esim. mainitsemillesi metodikursseille.
Tästä käytännöllisyysaspektista en kyllä luovu. Tarkoitan sillä siis lähinnä, että vaikka aiheita käsitellään teoreettisesti, ne aiheet ovat ihmisläheisiä - meidän kaikkien elämästä! Perheet, parisuhteet, sosiaaliturvajärjestelmät jne jne.
Jos vertaat vaikka opiskelemasi valtio-opin instituutioiden, valtio, vallan ja politiikan tutkimukseen niin ehkä käsität eron jota ajoin takaa?
Oodista tarkistettuani, tässä helpot nopat:
Suomalainen yhteiskunta: päivässä tehty koko opintopväkirja - arvosana 5
Ympäristöpolitiikan johdanto 6op: 10s esseellä arvosana 4, en edes käynyt kuin kaks kertaa luennolla
Global environmental politics 8 noppaa!! 10s. esseellä! Ja annas kun mietin, luentoja oli 10 tuntia yhteensä!
Elämänpolitiikka: sukupuoli, väkivalta ja oikeus - tooosi käytännönläheistä ja suoritus opintopäiväkirjalla. Käytin 1/3 osaa materiaaleista ja tein päivässä - arvosana 4
Käytännönläheiset aiheet:
suomalainen yhteiskunta: vierailijaluennot, en muista enää aiheita, joku puhui kuolemasta ainakin.
mm. kirja "Työtön" on loistava esimerkki käytännönläheisestä luettavasta
Quo Vadis suomalainen sosiaaliturva? (Kelan vierailijaluennot)
Sukupuoli, väkivalta ja oikeus