Mulla on pv-tamma, Klaara. Se on tosi persoonallinen tapaus, 172 cm laiskahko ja ratsastuksessa sen ehdottomasti lempiliike on pysähdys. Se on ollu mulla semmoset 7 kk. mä oon oppinu klaaralta paljon hoidosta ratsastukseen, mut tiedän kuitenkin haluavani aloittaa kenttäratsastuksen ja siinä samalla kilpailemisen. Se ei ole Klaaran laji, joten tarvitsisin uuden hepan. luopuminen Klaarasta on todella vaikeeta, mutta en pysty ratsastamaan kahdella hevosella yhtä aikaa, ei oo aikaa ja energiatkin olis sillon aika vähis. pitäisinkö Klaaran vai luovunko siitä? mä harrastan musiikkiopistossa pianonsoittoa ja olen kieltämättä vähä hikke koulus, en ny kuiteskaa mitenkää paljo. Kerkeänkö kilpaileen? (äitini ja siskoni auttavat Klaaran ja Kupleen,(siskoni shettiksen) hoidossa.) Onks muilla samaa onkelmaa? miten oot toiminu tällases tilantees?
Mitä teen?
Elisa -93
5401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mieti tarkasti, kumpaa haluat. haluatko pitää klaaran vai ostaa kisahepan itsellesi. kumpi on tärkeämpää sinulle?
jos olet valmis luopumaan klaarasta, niin etsi sille ostaja ja tarkista, että se pääsee hyvään kotiin ja kysele sen kuulumisia ja voit käydä katsomassa sitä. sitten voit pitää pienen tauon omasta hevosesta, hevosesta luopuminen on rankkaa, varsinin kun on kiintynyt siihen, olen kokenut sen. sitten reippaasti etsimään sopivaa kisa ponia. minä tiedän yhden kisaponin, säkä 147cm tamma, lahjoja suomen internationalö horse show'hun. ota yhteyttä, jos kiinnostaa!
...Rohkaisevista sanoista. yritetää nyt sitten miättiä perheen keske päätöstä.
Entäs siskosi? haluaisiko hän pitää klaaran itsellään? Hän kuitenkin aika varmasti kasvaa jossain vaiheessa "ulos" shettiksestään, niin olisi tuttu heppa valmiina?
Ja jos äitisi ratsastaa, ja varat riittävät, niin voisit pitää mielestäni klaaran, ja vaikka vuokrata kisaponia/hevoista.. Onnea päätöksentekoon!
Pidä ihmeessä Klaara!! Olet kiintynyt siihen ja tulet varmasti katumaan jos luovut siitä. Ei 10 000 arvoinen edes 100 000 000 arvoinen täydellinen kenttäratsu korvaa nykyistä klaaraasi. Itse olen joutunut luopumaan hevosestani mutten sen takia että halusin muun tilalle vaan siksi että se sairastui niin vakavaan sairauteen että se piti lopettaa. Kokemus oli/on todella rankka. Pidä Klaara! Voit kisata vaikka jonkun toisen tallin hevosella varmasti. Esim, jonkun läheisen ratsastuskoulun. Ajattele hevosta. Klaara on ollut teillä 7kk. Hevonen kärsii jos se joutuu vaihtamaan tallia ja omistajaa niin usein.
Kyllä mä Klaaran pidän, ostetaan mun äitille ja siskolleni Budjonnyinhevonen. Me ostetaan se ratsastustallilta, joten se on turvallinen, mutta mukavan reipas, osaava ja hyvä hyppäämään.