Mistä mielestäsi johtuu

että palsta on tällä hetkellä pilalla? Vain varjo entisestä.
372105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Tosi tyly palsta vl:lle. Aina vain puhuttiin pahaa ja annettiin väärää tietoa. Vl:t eivät tapaa vastata samalla mitalla pilkkamiseen, joten suosiosta on lakattu takomasta päätä seinään.

Useat nikit varoittelivat pitemmän aikaa, että loppu tulee. Sanottiin vaan, että menkää pois, me keskustellaan vanhoillislestadiolaisuudesta. No, nyt saa puhua vapaasti mitä sattuu. Jotkut, minä esim. käymme silloin tällöin selaamassa tarjontaa, mutta kun ette ole vielä päässeet eteenpäin niistä kynsilakkatason asioista, saatte jatkaa rauhassa. Me puhutaan muualla...

Äänestä
  • siitä asti kun tämä palsta tänne suomi24:ään tuli, samat jutut ovat olleet esillä.

    Äänestä

  • jutut palstalla kirjoitti:

    siitä asti kun tämä palsta tänne suomi24:ään tuli, samat jutut ovat olleet esillä.

    Tulevatkin aina pysymään. Kai se on heille turhauttavaa jotka ovat vuosia olleet palstalla. Jokapäivä tulee kuitenkin uusia keskutelijoita joille se juttu on ensikertaa esillä.

    Kyllähän asiat ovat nyttekin laajenneet pidemälle kun niistä enemmän keskutellaan. Tulee aina esille uusia asioista.

    Äänestä

  • Ja vielä uskomisen asioista? Eikö ne enää ole tabuja? Vitsailet!

    Äänestä

-Kukaan asiallinen ja perusteleva kirjoittaja ei viitsi palstalle enään kirjoitella, koska on poistunut hyvin asiallisia keskusteluita jotka ovat olleet monta päivää palstalla. Taas samasta aiheesta pitää aloittaa uusi keskustelu, sekin katoaa taas jonkun päivän päästä. Keskustelijat kokevat tuleensa peteyiksi. Eivät enään kirjoita.

-Monet ovat nähneet vaivaa kertoa elämäntarinansa pariinkin otteeseen, sitten se elämäntarina mitätöidään ja heitetään roskakoriin ja se poistuu palstalta.

-Kukaan ei uskalla enään käyttää nimimerkkiä mikä toisi luotetavuuttaa keskuteluihin. Tällä palstalla tapahtuu liikaa ihmisten arvostelua ja hyökkäystä henkilöä kohtaan. Ihmiset pelkäävät jo enestään, hyökkäys lisää pelkoa.

-Tietyt keskusteluaiheet ovat kiellettyjä, ei uskalleta enään tehdä kunnollisia avauksia kun ei tiedä mikä aihe kuuluu kiellettyjen listalle.

-Vl-uskovaiset eivät uskalla kirjoitella, kun syytöksiä alkaa satelemaan veljiltä ja sissrilta, sanotaan ei oikea vl kirjoita tällä palstalla. Moni saattaa pelästyä taivaspaikkansa puolesta.

-Liian paljon täällä saa osakseen myös törkeitä vastauksia, jos joku ex-vl yrittää kertoa kokemuksistaan, ja jos se sattuu olemaan jotain negatiivista vl-opista, niin syytöksiä ja haukkuja satelee. Huudellaan väliin provo, provo ja naurut päälle. Se on loukkaavaa.

-Palsta täytyy turhanpäiväisista avauksista joissa ei päätä eikä häntää, ja vain yksi tai kaksi lausetta. Tällä palstalla kuuluisi puhua tärkeistä asioista, ja sitä on usko.

-Tämän palstan ottaa moni vakavasti, ja heitä sitten harmittaa sellaiset jotka pitävät palstaa pelkkänä ajanvietepaikkana ja heitä tuntuu palstalla riittävän. Vakavasti asioita miettivät eivät viitsi huumorin sekaan kirjoitella.

Tässä jotain:)

Äänestä
  • "-Vl-uskovaiset eivät uskalla kirjoitella, kun syytöksiä alkaa satelemaan veljiltä ja sissrilta, sanotaan ei oikea vl kirjoita tällä palstalla. Moni saattaa pelästyä taivaspaikkansa puolesta. "

    Jos joku vl:n kirjoitus aiheuttaa pahennusta, omien keskuudessa; nin kyllä se on silloin aiheellista ottaa pois. Ja muuttaa suuntaa.

    Äänestä

  • uusia netin käyttöönottajia on vl:ssakin yhä vähemmän. Kaikilla halukkailla tämä on jo ollut jonkin aikaa. He, jotka ovat olleet täällä kuukausia tai vuosia, ovat jo ehkä saaneet tarpeeksi. Itse hankin laajakaistan noin vuosi sitten, ja tuntuu minullakin tämä palsta jäävän yhä vähemmälle. Vai olisikohan tietynlainen laskusuhdanne tällä hetkellä. Uusia vl:sia tulee kyllä synnytysten kautta.

    Äänestä

  • en-vl-enää kirjoitti:

    uusia netin käyttöönottajia on vl:ssakin yhä vähemmän. Kaikilla halukkailla tämä on jo ollut jonkin aikaa. He, jotka ovat olleet täällä kuukausia tai vuosia, ovat jo ehkä saaneet tarpeeksi. Itse hankin laajakaistan noin vuosi sitten, ja tuntuu minullakin tämä palsta jäävän yhä vähemmälle. Vai olisikohan tietynlainen laskusuhdanne tällä hetkellä. Uusia vl:sia tulee kyllä synnytysten kautta.

    Kun käyvät kaikki.

    "uusia netin käyttöönottajia on vl:ssakin yhä vähemmän. Kaikilla halukkailla tämä on jo ollut jonkin aikaa. He, jotka ovat olleet täällä kuukausia tai vuosia, ovat jo ehkä saaneet tarpeeksi."

    Eivät vain vl-uskovaiset. Koko aika tulee heitä lisää jotka kuulevat ensinmäisen kerran vasta vl-uskosta.

    Yleensä vl-uskovaiset jotka asiallisesti ovat palstalla kirjoitelleet ovat saannet kovia katseita osakseen. Ja jos on heikko ihminen niin ei enään uskalla osallistua keskusteluihin. Eiväthän kaikki ole heikkoja, mutta joukossa on myös herkästi haavoittuvia ihmisiä jotka pelkäävät tekeväsä virheitä ja ajattelevat ne syntinä.

    Äänestä

  • Kaikista olen samaa mieltä kanssasi. Mopin roolia ei voi liikaa painottaa. Moppi on viimeaikoina käyttäytynyt oudosti, poistellut asiallisia viestejä ja ketjuja täysin sattumanvaraisesti.

    Äänestä

ja haluaa saaa synnit anteeksi toiselta ihmiseltä niin mistä löytyy joku vl? Mistä joku vl uskosta tietämätön pystyy kääntymään vl uskoisen puoleen, jos ei tiedä että vain vl:t voi synnit anteeksi antaa??

Äänestä

1) Muutama (tai yksi) psykoottinen hoitokokouksista kirjoittava henkilö työnsi taannoin palstan täyteen tavaraa.

2) Palstan sheriffin jääräpäisyys sekä selvästi muuttunut moderointityyli.

Äänestä
  • ei vl:t vieläkään halua keskustella, eivät halua niistä kuulla. Pitää olla kuin niitä ei koskaan ollutkaan ja kaikki hoitokokouskirjoitukset ovat psykoottisten ihmisten tekstejä?

    Äänestä

  • "1) Muutama (tai yksi) psykoottinen hoitokokouksista kirjoittava henkilö työnsi taannoin palstan täyteen tavaraa."

    Etkö pidä hoitokouksista keskustelua aitona, vaan pidät sitä psykoottisten ihmisten kirjoitteluna?

    Vai tarkoitatko, että palstalla on ollut joku häirikkö joka on vääntänyt vitsiä hoitokokouksista?

    Eihän ole mikään ihme jos hoitokokoukset ovat jättäneet ihmisten mieliin syviäkin haavoja, ovat ne niin julmia olleet.

    Äänestä

  • tarkoitat? kirjoitti:

    "1) Muutama (tai yksi) psykoottinen hoitokokouksista kirjoittava henkilö työnsi taannoin palstan täyteen tavaraa."

    Etkö pidä hoitokouksista keskustelua aitona, vaan pidät sitä psykoottisten ihmisten kirjoitteluna?

    Vai tarkoitatko, että palstalla on ollut joku häirikkö joka on vääntänyt vitsiä hoitokokouksista?

    Eihän ole mikään ihme jos hoitokokoukset ovat jättäneet ihmisten mieliin syviäkin haavoja, ovat ne niin julmia olleet.

    Tiedän aika paljon hoitokokouksista. Ne ovat vl-herätysliikkeen mustaa lähihistoriaa. Niistä kertovat kirjoitukset ovat ihan ok.

    Sain kuitenkin sellaisen vaikutelman, että joku henkilö työnsi melkein jokaiseen hoitokokousketjuun yhden tai useamman samantapaisen kommentin. Nämä kommentit olivat luonteeltaan sellaisia, että ne nousivat itse asiaa vastaan. Psykoottisuudella tarkoitin sitä, että samaa jankutettiin ketjusta toiseen.

    Äänestä

  • minulta kirjoitti:

    Tiedän aika paljon hoitokokouksista. Ne ovat vl-herätysliikkeen mustaa lähihistoriaa. Niistä kertovat kirjoitukset ovat ihan ok.

    Sain kuitenkin sellaisen vaikutelman, että joku henkilö työnsi melkein jokaiseen hoitokokousketjuun yhden tai useamman samantapaisen kommentin. Nämä kommentit olivat luonteeltaan sellaisia, että ne nousivat itse asiaa vastaan. Psykoottisuudella tarkoitin sitä, että samaa jankutettiin ketjusta toiseen.

    Palstan seuraaminen ollut vähemmällä, niin kaikkia ei ole tullut nähtyä.

    Ikävää jos joku alkaa häiriköimään aiheella mistä pitäisi puhua sille kuuluvalla vakavuudella.

    Äänestä

on väsynyt näiden ulkopuolisten pilkkaan.

Se pilkka kuuluu kyllä yhtenä osana tähän uskoon, että sitä saa tällasta pilkkaa osakseen. Mutta emme halua maksaa samalla mitalla takasin, Ei ole oikein pahaa pahalla kostaa.

Eikö Raamttu sano jotenkin tähänä tapaan; Että itse kullakin olkoon Kristuksen mieli.(Oliko se Paavali, joka antoi tällaisen ohjeen uskovaislle)?
Eikö Jeesuskin ollut vaiti kun häntä ei ymmärretty tämän maailman ja yleensä ulkopuolisten taholta ja sai pilkkaa osakseen. Tässä on varmaan kaikilla uskovaisilla paljon opittavaa, että olis oikea mieli, silloinkin kun saa pahaa osakseen.

Äänestä

yksi jos toinen on väsynyt näiden ulkopuolisten pilkkaan.

Se pilkka kuuluu kyllä yhtenä osana tähän uskoon, että sitä saa tällasta pilkkaa osakseen. Mutta emme halua maksaa samalla mitalla takasin, Ei ole oikein pahaa pahalla kostaa.

Eikö Raamttu sano jotenkin tähänä tapaan; Että itse kullakin olkoon Kristuksen mieli.(Oliko se Paavali, joka antoi tällaisen ohjeen uskovaislle)?
Eikö Jeesuskin ollut vaiti kun häntä ei ymmärretty tämän maailman ja yleensä ulkopuolisten taholta ja sai pilkkaa osakseen. Tässä on varmaan kaikilla uskovaisilla paljon opittavaa, että olis oikea mieli, silloinkin kun saa pahaa osakseen.

Äänestä

Ihan oikeesti moni ei-vl voi haluaa saada vastauksia monenlaisiin kysmyksiin ja te ette niihin vastaa jos ne teistä ovat tyhmiä juttuja! Keksikää itse parempia aiheta, älkääkä aina oottako että muut tekee sen puolestanne. Mitä tänne mielestänne epikset kirjottelemaan kun kaikki heidän aloittamansa jutut ovat väsyttäviä ja tyhmiä, jonninjoutavaa ajanhukkaa.

Äänestä

täältä on kadonnut useita keskusteluja ja ainakin oman tietoni mukaan ainakin yksi tai useampia aloituksia. MIKSI?

Äänestä
  • keskusteluihin vasta parin viikon ajan. Siis ottaen asiallisesti kantaa, kertoen asiallisesti mielipiteeni, kokemukseni...

    Koen kuitenkin olevani jo nyt väsynyt epäasiallisiin teksteihin/välikommentteihin, kun joku asiallisesti kertoo/kysyy/ihmettelee jotain...

    Olen ihmeissäni, miksi moppi ei poista epäasiallisia kommentteja? Vai poistuuko silloin koko ketju? En ymmärrä...

    Äänestä

  • osallistunut kirjoitti:

    keskusteluihin vasta parin viikon ajan. Siis ottaen asiallisesti kantaa, kertoen asiallisesti mielipiteeni, kokemukseni...

    Koen kuitenkin olevani jo nyt väsynyt epäasiallisiin teksteihin/välikommentteihin, kun joku asiallisesti kertoo/kysyy/ihmettelee jotain...

    Olen ihmeissäni, miksi moppi ei poista epäasiallisia kommentteja? Vai poistuuko silloin koko ketju? En ymmärrä...

    Pois vain epäasialliset kommentit, ei tarvitse poistaa kokoketjua. Monesti Moppi kyllä jostain syystä poistaa kokoketjun myöhemmin.

    Olen kanssa hämmästellyt sitä, mitä törkeyksiä saa ketjuissa välillä olla ja ne eivät poistu, Moppi ei kai jostain syystä huomaa niitä.

    Samoin olen ihmetellyt sitä, jos joku tulee kysymään jotain, niin miten ilkeitä vastauksia hän saakaan. Kaikilla olisi opittavaa vastaamisentaidossaan. Pitäis myös huomioida, että täällä käy kaikenlaista sakkia vl:iä ja eivl.

    Äänestä

  • napsia välistä kirjoitti:

    Pois vain epäasialliset kommentit, ei tarvitse poistaa kokoketjua. Monesti Moppi kyllä jostain syystä poistaa kokoketjun myöhemmin.

    Olen kanssa hämmästellyt sitä, mitä törkeyksiä saa ketjuissa välillä olla ja ne eivät poistu, Moppi ei kai jostain syystä huomaa niitä.

    Samoin olen ihmetellyt sitä, jos joku tulee kysymään jotain, niin miten ilkeitä vastauksia hän saakaan. Kaikilla olisi opittavaa vastaamisentaidossaan. Pitäis myös huomioida, että täällä käy kaikenlaista sakkia vl:iä ja eivl.

    ... joitakin kuukausia ja olen aivan kyllästynyt ja uupunut tähän. Halusin seurata keskustelua, koska tunnen paljon vanhoillislestadiolalsia ja myös työni puolesta olen heidän kanssaan tekemisissä. Halusin yrittää ymmärtää heitä paremmin. Olen lähinnä ahdistunut siitä skitsofreenisestä maailmasta, mikä täällä on vyörynyt silmille.... Olen alkanut uskoa, että vanhoillislestadiolaisuus ei kerta kaikkiaan useimmille merkitse uskoa lainkaan, vaan on kulttuurinen ja sosiaalinen verkosto. Joukossa on kyllä joitakin Jeesukseen uskovia ihmisiä, joiden kanssa on tosin vaikea ottaa esille sitä, mikä meissä kristittyinä oikein on erona. Itse olen uskova ei-vl kristitty. Käyn palstalla enää ehkä kerran viikossa silmäämässä, onko mitään uutta. Eipä yleensä ole.

    Äänestä

  • ...että synnytys- ja mies-naisnäkökulmapohdinnat kuuluvat toisille palstoille.

    Hyshysin synnytys-aloitus löytyy Äidit ja isät -palstalta Synnytys-otsikon alta, hänen toinen aloituksensa Suhteet ja tunteet palstalta Parisuhde-osiosta.

    Äänestä

  • napsia välistä kirjoitti:

    Pois vain epäasialliset kommentit, ei tarvitse poistaa kokoketjua. Monesti Moppi kyllä jostain syystä poistaa kokoketjun myöhemmin.

    Olen kanssa hämmästellyt sitä, mitä törkeyksiä saa ketjuissa välillä olla ja ne eivät poistu, Moppi ei kai jostain syystä huomaa niitä.

    Samoin olen ihmetellyt sitä, jos joku tulee kysymään jotain, niin miten ilkeitä vastauksia hän saakaan. Kaikilla olisi opittavaa vastaamisentaidossaan. Pitäis myös huomioida, että täällä käy kaikenlaista sakkia vl:iä ja eivl.

    ..käytännössä mahdotonta! Olen useaan otteeseen toivonut, että asiattomat kommentit oikeasti voisi poistaa välistä ilman asiallisten häviämistä. Tällä hetkellä se ei ole teknisesti mahdollista.

    Ajoittain joudun punnitsemaan, kumpi on pienempi paha: napsin KAIKKI kyseenalaiset kommentit huitsin nevadaan ja sitä myöten menee kaikki hännillä oleva tai sitten jätän asiattomuuksia väliin niiden perässä olevien kunnollisten tekstien vuoksi.

    Ikuinen dilemma, eikös?

    Jos minä _oikeasti_ ryhtyisin luutimaan palstaa, tänne ei jäisi juuri mitään. Miettikääpä sitä. Niin paljon vaikuttavat asiattomat viestit asiallisiin. Testataanko vaiks parin päivän ajan?

    Äänestä

  • moppaajasefu kirjoitti:

    ...että synnytys- ja mies-naisnäkökulmapohdinnat kuuluvat toisille palstoille.

    Hyshysin synnytys-aloitus löytyy Äidit ja isät -palstalta Synnytys-otsikon alta, hänen toinen aloituksensa Suhteet ja tunteet palstalta Parisuhde-osiosta.

    vanhoilislestadiolaisuus...

    Tämä on suoraa kettuilua....

    Mielestäni jos tällä joku heittää että vanhoiliset naiset saavat olla naisia niin kyllä olisin kiinnostunut tietämään mitä tämä määritelmä vl "mielessä" ajateltuna pitää sisällään...

    Joten se mielestäni kuuluu tänne jossa todenäköisesti niitä vl:kin jonkin verran luuhaa...

    Yhtä lailla Naiseus ja mieheys kun niitä peilataan vl arvomailmaan kuuluvat minusta ihan siinä kuin meikkaus ja korvakorujen käyttö tälle palstalle...

    Äänestä

  • moppaajasefu kirjoitti:

    ...että synnytys- ja mies-naisnäkökulmapohdinnat kuuluvat toisille palstoille.

    Hyshysin synnytys-aloitus löytyy Äidit ja isät -palstalta Synnytys-otsikon alta, hänen toinen aloituksensa Suhteet ja tunteet palstalta Parisuhde-osiosta.

    Vl-liike ja -uskonto ovat suvereenisti miesten hallitsemia, joissa naisen asema ei ole kadehditava. Tästä syystä synnytys- ja mies-naisnäkökulmapohdinnat kuuluvat nimenomaan tälle palstalle. Sitäpaitsi aiheet ovat erityisen tärkeitä pohdittavaksi juuri tällä palstalla vl-uskon näkökulmasta.

    Äänestä

  • old_profile_32894 kirjoitti:

    Vl-liike ja -uskonto ovat suvereenisti miesten hallitsemia, joissa naisen asema ei ole kadehditava. Tästä syystä synnytys- ja mies-naisnäkökulmapohdinnat kuuluvat nimenomaan tälle palstalle. Sitäpaitsi aiheet ovat erityisen tärkeitä pohdittavaksi juuri tällä palstalla vl-uskon näkökulmasta.

    että vl miehet usein tykkää katsella raskaana olevaa naista.

    Äänestä

  • seurannut vain... kirjoitti:

    ... joitakin kuukausia ja olen aivan kyllästynyt ja uupunut tähän. Halusin seurata keskustelua, koska tunnen paljon vanhoillislestadiolalsia ja myös työni puolesta olen heidän kanssaan tekemisissä. Halusin yrittää ymmärtää heitä paremmin. Olen lähinnä ahdistunut siitä skitsofreenisestä maailmasta, mikä täällä on vyörynyt silmille.... Olen alkanut uskoa, että vanhoillislestadiolaisuus ei kerta kaikkiaan useimmille merkitse uskoa lainkaan, vaan on kulttuurinen ja sosiaalinen verkosto. Joukossa on kyllä joitakin Jeesukseen uskovia ihmisiä, joiden kanssa on tosin vaikea ottaa esille sitä, mikä meissä kristittyinä oikein on erona. Itse olen uskova ei-vl kristitty. Käyn palstalla enää ehkä kerran viikossa silmäämässä, onko mitään uutta. Eipä yleensä ole.

    monessakaan säännössä mitään tekemistä. On vain valtataistelua ja ylemmän tason johtajilta tulevia käskyjä joita noudatetaan sen koommin miettimättä sopivatko ne säännöt yhteen edes Raamatun kanssa. On vain käsitys että seurakunta ei erehdy ja yksittäinen sääntöjen järkevyyttä epäilevä on syntiin sortumassa oleva viallinen.

    Äänestä

  • old_profile_32894 kirjoitti:

    Vl-liike ja -uskonto ovat suvereenisti miesten hallitsemia, joissa naisen asema ei ole kadehditava. Tästä syystä synnytys- ja mies-naisnäkökulmapohdinnat kuuluvat nimenomaan tälle palstalle. Sitäpaitsi aiheet ovat erityisen tärkeitä pohdittavaksi juuri tällä palstalla vl-uskon näkökulmasta.

    Olet tuossa aivan oikeassa.

    Mutta: ei ole keskustelua, että aloitukseksi laitetaan vain linkki sinänsä asialliseen ja kiinnostavaan synnytysten historiasta kertovaan artikkeliin. Aloittajan olisi kyettävä tuomaan esiin se keskustelua herättävä näkökulma, joka nousee ko. artikkelista vanhoillislestadiolaisuuden valossa. Se puuttui kokonaan Hyshysin linkkiviestistä. Olen aiemminkin ilmoittanut, että viestit, jotka sisältävät pelkän linkin, tulevat usein poistumaan tai siirtymään.

    Mitä tulee naiseus-mieheys-teemaan, taas sama juttu: mitä Hyshys halusi sillä sanoa vl-näkökulmasta? Hyvä aihe pohdittavaksi, mutta taas on muistettava viitekehys. Jokaisella meistä on tietty subjektiivinen näkemys, mitä ko. käsitteet tarkoittavat omalla kohdalla, mutta se on vasta alku. Mukaan olisi liitettävä vl-näkökulma - jos sellaista onkaan. Tasa-arvo parisuhteessa? Miesten työt/naisten työt perheessä? Kasvatusnäkökulma?

    Hyvää alkanutta päivää!

    Äänestä

  • UPDATE_7899535 kirjoitti:

    vanhoilislestadiolaisuus...

    Tämä on suoraa kettuilua....

    Mielestäni jos tällä joku heittää että vanhoiliset naiset saavat olla naisia niin kyllä olisin kiinnostunut tietämään mitä tämä määritelmä vl "mielessä" ajateltuna pitää sisällään...

    Joten se mielestäni kuuluu tänne jossa todenäköisesti niitä vl:kin jonkin verran luuhaa...

    Yhtä lailla Naiseus ja mieheys kun niitä peilataan vl arvomailmaan kuuluvat minusta ihan siinä kuin meikkaus ja korvakorujen käyttö tälle palstalle...

    Ovat ihmeissä tästä sensuurista laittaisi asiallisen palautteen ylläpidolle, ja kertoisi oman näkemyksen miksei palsta toimi?

    Nyt on taas kejuista poistunut kommentteja, ei tämä palsta kyllä näin palvele ketään jos kyseinen moppaustyyli palstalla jatkuu, tai voi palvella jotain tahoa, mutta ei kaikille ole tasaveroinen.

    Äänestä

  • moppaajasefu kirjoitti:

    Olet tuossa aivan oikeassa.

    Mutta: ei ole keskustelua, että aloitukseksi laitetaan vain linkki sinänsä asialliseen ja kiinnostavaan synnytysten historiasta kertovaan artikkeliin. Aloittajan olisi kyettävä tuomaan esiin se keskustelua herättävä näkökulma, joka nousee ko. artikkelista vanhoillislestadiolaisuuden valossa. Se puuttui kokonaan Hyshysin linkkiviestistä. Olen aiemminkin ilmoittanut, että viestit, jotka sisältävät pelkän linkin, tulevat usein poistumaan tai siirtymään.

    Mitä tulee naiseus-mieheys-teemaan, taas sama juttu: mitä Hyshys halusi sillä sanoa vl-näkökulmasta? Hyvä aihe pohdittavaksi, mutta taas on muistettava viitekehys. Jokaisella meistä on tietty subjektiivinen näkemys, mitä ko. käsitteet tarkoittavat omalla kohdalla, mutta se on vasta alku. Mukaan olisi liitettävä vl-näkökulma - jos sellaista onkaan. Tasa-arvo parisuhteessa? Miesten työt/naisten työt perheessä? Kasvatusnäkökulma?

    Hyvää alkanutta päivää!

    yritetään vielä kerran

    Äänestä

  • moppaajasefu kirjoitti:

    Olet tuossa aivan oikeassa.

    Mutta: ei ole keskustelua, että aloitukseksi laitetaan vain linkki sinänsä asialliseen ja kiinnostavaan synnytysten historiasta kertovaan artikkeliin. Aloittajan olisi kyettävä tuomaan esiin se keskustelua herättävä näkökulma, joka nousee ko. artikkelista vanhoillislestadiolaisuuden valossa. Se puuttui kokonaan Hyshysin linkkiviestistä. Olen aiemminkin ilmoittanut, että viestit, jotka sisältävät pelkän linkin, tulevat usein poistumaan tai siirtymään.

    Mitä tulee naiseus-mieheys-teemaan, taas sama juttu: mitä Hyshys halusi sillä sanoa vl-näkökulmasta? Hyvä aihe pohdittavaksi, mutta taas on muistettava viitekehys. Jokaisella meistä on tietty subjektiivinen näkemys, mitä ko. käsitteet tarkoittavat omalla kohdalla, mutta se on vasta alku. Mukaan olisi liitettävä vl-näkökulma - jos sellaista onkaan. Tasa-arvo parisuhteessa? Miesten työt/naisten työt perheessä? Kasvatusnäkökulma?

    Hyvää alkanutta päivää!

    selitellä! Kahta kertaa ei tarvitse ajatella, kun jo ymmärtää syyn, miksi siirsit hyshysin aloitukset pois tältä palstalta. Olet menettänyt uskottavuutesi lapsellisine uhitteluinesi.

    Oletko tullut ajatelleeksi, että palstalaisia ei voi yrittää tuolla tavoin määräillä ja uhkailla. Täällä kirjoittajat ovat aikuisia ihmisiä. Turha yrittää lähettää äideille ja isille lappuja lasten arveluttavasta käytöksestä. Suurin osa on sentään ohittanut jo alakouluvaiheen, joten yritä itsekin ottaa se huomioon.

    Äänestä

  • viitsi kirjoitti:

    selitellä! Kahta kertaa ei tarvitse ajatella, kun jo ymmärtää syyn, miksi siirsit hyshysin aloitukset pois tältä palstalta. Olet menettänyt uskottavuutesi lapsellisine uhitteluinesi.

    Oletko tullut ajatelleeksi, että palstalaisia ei voi yrittää tuolla tavoin määräillä ja uhkailla. Täällä kirjoittajat ovat aikuisia ihmisiä. Turha yrittää lähettää äideille ja isille lappuja lasten arveluttavasta käytöksestä. Suurin osa on sentään ohittanut jo alakouluvaiheen, joten yritä itsekin ottaa se huomioon.

    lapsia, suhtautuu kaikkiin ihmisiin kuin lapsiin.

    Jos on vanhoillislestadiolainen, suhtautuu vl-herätysliikkeen ulkopuolisiin uskovaisiin epäuskoisina.

    Luonteen vääristymä molemmissa tapauksissa.

    Äänestä

  • Kotipsykologi kirjoitti:

    lapsia, suhtautuu kaikkiin ihmisiin kuin lapsiin.

    Jos on vanhoillislestadiolainen, suhtautuu vl-herätysliikkeen ulkopuolisiin uskovaisiin epäuskoisina.

    Luonteen vääristymä molemmissa tapauksissa.

    kun neuvot ja ohjeet alkavat olla tätä luokkaa:

    "Jos minä _oikeasti_ ryhtyisin luutimaan palstaa, tänne ei jäisi juuri mitään. Miettikääpä sitä. Niin paljon vaikuttavat asiattomat viestit asiallisiin. Testataanko vaiks parin päivän ajan?"

    Tulee tosiaankin mieleen kysyä, kenelle täällä keskustellaan, tai ketä varten täällä ollaan. Moppia ja SRK:ta varten? Nyt närästää!

    Äänestä

Koska jotkut kuvittelevat, että jos tämän palstan tunkee täyteen omia käsityksiään, koko muu maailma muuttaa ajatteluaan.

Äänestä

x-vl hörhöjen mekastuspalsta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tärkeä kysely kirjoitti:

että palsta on tällä hetkellä pilalla? Vain varjo entisestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu