Oma oktaavia oli just ensimmäisessä huollossa (30.000km) ja hintalappu oli 269e - mielestäni aika paljon. Työ maksoi 110e ja öljy muut romppeet (ilmansuodatin jne 159e). Millaisia hintoja olette maksaneet huolloista?
Oktavian huoltohinnat
RL
112700
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
niin otsikon mukaisen hinnan,eli 500 euroo maksoin 180 tkm huollosta..
auto 1.6 74 kw -98 octavia..
Tällainen hinta Espoossa.
Minkään auton merkkihuolto ei ole halpaa.
Olen duunissa kylläkin nähnyt autoja joita on huollatettu joissain kyläpajoissa, ja monastikkin se vasta kalliiksi onkin tullut. Jakohihnat vaihdettu päin helvettiä, sähköt sotkettu, vaikka mitä.
Morjensta octavistit, mulla oli huollossa octavia tdi ajettu 90tkm huollon hinta oli 800,00 EUR.
Vaihdettiin jakopään hihna, iso vuosihuolto vesipumppu (tihkutti) nokkaakselin tiivisteet
jarrunesteet kaikki muut. Eka huolto oli 45tkm(Long Life )maksoi n.250,00 EUR tämä uusin huolto eli yhteensä n.1050,00 EUR. Autolla ajettu 90tkm ja huoltomaksut 1050,00 EUR, johon sisältyy vähän ylimääräisiä töitä. Maahantuojan huolto on todellakin ykkösluokkaa palvelussa ja asiallisuudessa. Mielestäni kohtuulliset kulut kun ajan autollani n. 100tkm/vuosi. Onko muilla vastaavanlaisia kokemuksia. Kertokaa !
Kyllä on merkkihuolto iloinen kun löytyy noin avopörssisiä auton omistajia.Lämmittää se valohoitokin mieltä.Itse olen kai tomppeli ja vien auton oireen mukaan huoltoon öljyn vaihdon lisäksi.
Terve ak !
Sun autonkäyttötarpeet onkin vähän sunnuntai kuskin luokkaa. Jos sunkin autossa olisi takuu voimassa niin varmasti huollattaisit asiantutevissa paikoissa. Sun biltema jutut on kakkosjuttuja, kukaan autoaan arvostava ei todellakaan osta mitään siihen biltemasta. Ei taida olla järkeä keskustella huolto asioista sun kanssa.
öljyt vaihtotyö 38e.Ja jos öljyt vie itse huoltoliikkeeseen (valvoline 20e)niin maksaa vaihto alle 30e.siis suodatin 6e sisältyy hintaan.Näin A autohuolto.Liikkeet perivät öljystä kovan hinnan.Kannattaa hakea öljyt itse tarvikemyynnistä.
Eipä taida nuo mainitsemasi öljyt sopia longlife-huolto-ohjelmaan. Olen ostanut litran purkin varalle tuota longlife-mallia ja hinta on noin 17e.
Kyllähän sitä tietty voisi tehdä vaan pakolliset ja nekin osittain itse, mutta itse olen ainakin siinä uskossa, että huoltokirjaan merkityt merkkihuollossa teetetyt huollot ovat plussaa kun menopeliä ollaan vaihtamassa uuteen.
Bilteman raitisilmasuodatin maksaa TM;n mukaan kolmanneksen kalleinpiin verrattuna ja hyviä öljynsuodattimia saa 5e kappale mm:bosh merkkisiä.Pólttoaineensuodattamia dieseliin en ole hintavertailua tehnyt.Mutta viimeksi se maksoi jotain 30e.Vähän tinkii varaosaliikkeessä niin saa vielä 15-30% hinnasta pois.
Jarruremppa.Taakse levyt,palat ja työt=1000mk.Osat toi maahan ATOY.PALAT OLI JUMINEET takana kun liian ahtaat asennus reiät-kannattaa viilata jos ovat ahtaat,kaverilla opelissa sama juttu.
Ajan ~60tkm/v. Autoni mittariin on kertynyt kohta ~200tkm. Huollettu on takuu aikana 10tkm välein ja sen jälkeen 15tkm välein. Huollot on tehty joka ainoa merkkihuollossa, yhdessä ja samassa. Perushuolto maksoi ~470mk ja kalliimpi alle 600mk. Sitten on huoltoja jossa korjaytaan vikoja, niille tuppaa tulemaan hintaa enemmänkin. Ilmamassamittari hajoaa vähintään kerran vuodessa, vesipumppu kestää alle 200tkm, jakohihna 90tkm välein, jarrupalat ja levyt 200tkm välein...
Kaiken kaikkiaan, edullinen on huolloiltaan!