Oliskos kenelläkään vinkkejä... Sairastan allergista astmaa ja työpaikallani on paha home- ja sädesieniongelma. Tein eilen raskaustestin ja havaitsin olevani raskaana. Tällähetkellä käytän astmalääkkeistä flixotide discus 250mg (hoitavalääke 2*2/vrk) ja ventoline discus 200mg (tarvittaessa) lisäksi allergiaoireita hoidan zyxal -tableteilla (1-2 tablettia/vrk) nasonex nenäsumutteella ja opatanol -silmätipoilla. Lisäksi minulla on kortisoonikuuri (7*20mg). Oliskohan syytä jättää lääkkeet ottamatta ja hakeutua pikinmiten lääkäriin?
Raskaus, astma ja allergia
Tietoa...
42608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa käydä lääkärissä mahdollisimman pian. Joistain allergialääkkeistä saattaa olla haittaa sikiölle.Saat raskausaikaan sopivat lääkkeet.Ekat viikot sikiön kehitykselle tärkeät. Ventolineä voit käyttää,mulla oli se astmaan lääkityksenä raskauksieni aikana.
huomenna neuvolaasi ja kysy sieltä. Lääkkeistä flixotide ja ventoline ovat ainakin turvallisia, muista en osaa sanoa. Home ja sieni ongelma työpaikallasi saattavat olla jopa syy jäädä heti saikulle.
flixotide discus 250mg
Sanotaan näin:
Raskaus ja imetys
Lääkäri harkitsee, käytetäänkö lääkettä myös raskauden aikana. Lääkkeen imeytyminen äidinmaitoon merkittävässä määrin on epätodennäköistä, joten yleensä lääkityksen aikana voi imettää.
Mutta mä olen käyttänyt samaa lääkkettä jo 1,5 viikkoa oman seretide nimisen astmalääkkeen lisäksi koska meinasin tukehtua!!
ventoline discus 200mg
Raskaus ja imetys
Salbutamolin ei ole todettu aiheuttaneen sikiölle haittoja äidin käytettyä lääkettä raskauden aikana. Lääkityksestä tällöin ja myös imetyksen yhteydessä kannattaa keskustella lääkärin kanssa.
Prednisolon
Raskaus ja imetys
Lääkkeen käyttämisestä raskauden aikana ja imetyksen yhteydessä on syytä neuvotella lääkärin kanssa.
Mulle sitä ei annettu kun ei ole hyväksi että sikiö saa niin paljon kortisonia kuin tablettina hän saa...
Mutta soita hoitavalle lääkärille ja kysy mitä hän suosittelee!! Mutta sun kannattaa kyllä jäädä saikulle jos lääkäri alkaa rajoittaa lääkitystä koska kun sä hengitätä vauva hengittää ja toisin päin...
Onnea !
Sulla tuntuu olevan hankala astma kuten mullakin. Jos jätät lääkkeet, saatat ehkä itsesi ja raskautesi vaaraan. Mutta HETI(!) soitat sinua hoitavaan yksikköön ja keskustelet asiat halki. Omin päin älä lähde muuttamaan mitään. Mulla Flixotide 250x6 tässä raskaudessa ja vauvalla kaikki hyvin. Ekassa raskaudessa sama lääke 250x4 ja vauva kaikin puolin voi hyvin koko raskauden ajan.