Pillilupin

Tanhio varmaan kertoo tarkemmin.
112480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Vai pölliklubin etukansi???

Äänestä

Sen tupakka-askin takakanteen on moni mies tehnyt muistiinpanoja.Isäukolla oli Kosmos-kynä ja Pillilupiaski,siihen se vaan piirteli luonnoksia tulevasta navetasta. Navetta tuli,vaan kyllä siinä meni pillilupiaki. Tästä tupakasta kysymys: Mihin piippumiehet ovat hävinneet?

Äänestä
  • Eihän pilliklupissa ollut kun puolikas oikeeta tupakkaa ja loput toinen puoli paperipilliä, oli aika kuivakan makuista tupakkaa. Pölliklubi oli täyttä tavaraa; poltettin semmosen puisen "klopin" päässä sitä ja oli täyteläisen makuista. Piipputupakoista Kilta oli aikoinnaan hyvin suosittu,olen kuulut myös Jymystä, etä sekin olisi ollut hyvin suosittu piippu/sätkätupakkana aikoinnaan.

    Äänestä

  • klupit kirjoitti:

    Eihän pilliklupissa ollut kun puolikas oikeeta tupakkaa ja loput toinen puoli paperipilliä, oli aika kuivakan makuista tupakkaa. Pölliklubi oli täyttä tavaraa; poltettin semmosen puisen "klopin" päässä sitä ja oli täyteläisen makuista. Piipputupakoista Kilta oli aikoinnaan hyvin suosittu,olen kuulut myös Jymystä, etä sekin olisi ollut hyvin suosittu piippu/sätkätupakkana aikoinnaan.

    Nyt muistin tosiaan, että vanhat ukot ja vähän nuoremmatkin poltteli niitä itse käärimiään sätkiä lopin nenässä. Virallinen nimi taisi olla holkki.

    Johtui varmaankin siitä, että jos olisi sanomalehdestä käärityn sätkän suoraan suuhunsa tunkenut olisi paperi hajonnut kosteuden takia. Piti olla joku apuväline.

    Lopit oli muuten sellaisia riesoja, että vuosikymmeniä polttanut kaveri saattoi saada huulisyövän siihen kohtaan missä se loppi aina roikkui.

    Itsekin olen pannut merkille sen, että piipun polttajat ovat tyystin hävinneet. Vielä -70 luvun alussa saattoi piipun nähdä alle kolmekymppisenkin suussa. Mutta ei näe enää.

    Äänestä

  • old_profile_33744 kirjoitti:

    Nyt muistin tosiaan, että vanhat ukot ja vähän nuoremmatkin poltteli niitä itse käärimiään sätkiä lopin nenässä. Virallinen nimi taisi olla holkki.

    Johtui varmaankin siitä, että jos olisi sanomalehdestä käärityn sätkän suoraan suuhunsa tunkenut olisi paperi hajonnut kosteuden takia. Piti olla joku apuväline.

    Lopit oli muuten sellaisia riesoja, että vuosikymmeniä polttanut kaveri saattoi saada huulisyövän siihen kohtaan missä se loppi aina roikkui.

    Itsekin olen pannut merkille sen, että piipun polttajat ovat tyystin hävinneet. Vielä -70 luvun alussa saattoi piipun nähdä alle kolmekymppisenkin suussa. Mutta ei näe enää.

    INDIA -niminen piipputupakka oli myös erittäin suosittua nuoruudessani 60-70 -luvuilla. Tämmönen mainos on jäänyt niin elävästi mieleeni myös; NORTH ISKEE MIEHEN MAKUUN (ps. ei varmaankaan katuun)

    Äänestä

Joko junarata korjattu välillä svetogorsk- sanghai? Lähtisimme serkun kanssa junalla kiinaan.

Äänestä
  • Tarkoittanet tässä tapauksessa pienten lasten Brio -puuleluista käyttämälläsi sanalla junarata rautatietä. Junarata-leluhan juna-asemineen on ollut hyvin suosittu lasten keskuudessa. Aikuiset käyttävät kuitenkin nimityksiä rautatie ja rautatieasema.

    Juhani Aho kirjoitti teoksen Rautatie - ei siis Junarata. Rautatieaseman nimi on kirjassa Lapinlahden asema.

    Aloittaja taitaa olla vielä junarataleluiässä.

    1Äänestä

Pölliklupi taisi olla se oikempi sana käyttäjin keskuudessa! Nuo imukkeenpitimet kuten lopit/holkit muistan hyvin! Tuo mainos Nort State on täyttä tupakaa, on kyllä muistissa!

Äänestä

Pölliklubiaskin takakanteen piirrettiin suorakaiteen muotoisen mökin pohjapiirustus
ja Pilliklubiaskiin neliskulmainen. Pohjoisempana käyttävät holkista nimitystä mynni.
Lienee väännös ruotsinkielisestä sanasta munstycke eli suutin tai suukappale.

Äänestä

Minä poltin joskus 60-luvulla piippua. Ainoa kunnon merkki, jonka kelpuutin, oli Clan.

Äänestä

Clan oli hyväntuoksuinen piipputupakka! Sitten oli Caravelle kessua ja Sikarileikettä, ja Jymy oli oikeata atomia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


takakansi kirjoitti:

Tanhio varmaan kertoo tarkemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu