Lähiverkko xp:n ja 95:n välille. Onko mahdollista?

eli onko mitenkään mahdollista rakentaa lähiverkkoa kahden koeen välille, kun toisesssa on Windows XP ja toisessa 95
1157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Koneet vaan samaan reitittimeen kiinni ja ajat xp:ssä lähiverkko wizardin. Se levyke jonka se luo ei 95:ssa toimi, eli siinä pitää tehdä homma käsin.

Lisää 95:n verkkoasetuksiin seuraavat, jos niitä ei vielä ole:
TCP/IP protocol
Client for Microsoft Networks
File and Printer Sharing for Microsoft Networks

Poista seuraavat, jos ne siellä on:
IPX/SPX protocol
NetBEUI protocol
Client for NetWare networks

Laita 95:een sama workgroupin nimi, minkä annoit xp:llekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nörtttimike kirjoitti:

eli onko mitenkään mahdollista rakentaa lähiverkkoa kahden koeen välille, kun toisesssa on Windows XP ja toisessa 95

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu