Olen tutkinut eri maalämpöpumppuja syksyn aikana ja päätös pitäsisi tehdä! Asia johon kiinnittin huomion oli että moni valmistaja väittää omaavansa "eniten kokemusta" valmistanut maalämpöpumppuja vuodesta xx jne. Varsinkin Thermian myyjä painotti tätä voimakkaasti. Pieni tutkimus osoitti että on muitakin "vanhoja" valmistajia esim Lämpöässä. Mikä asian laita on, onko kellään faktaa asiasta ja ehkä tietoa muistakin "uranuurtajista" ?
Maalämmön uranuurtaja
Ketä uskoa
61809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vanhoilla uranuurtajilla on pumpuissaan 60 luvun 'hyväksi havaittua' tekniikkaa. 'Tuotekehitykseen' nämä firmat panostavat promillen liikevaihdosta, kun samat vanhat romut käyvät kaupaksi. MLP puolella ei oiken ole tapahtunut mitään kehitystä verrattuna esim. ILP ja vesi ILP (Sanyo CO2) puoleen.
Jokainen myyjä kehuu tietenkin (pip)pelinsä. Faktoista et saa mitään tolkkua, vaikka haastattaisit sata myyjää ja tuhat käyttäjää. Loppupeleissä menet intuitiolla, teet valintasi ja elät sen ratkaisun kanssa. It's as simple as that.
Sanoisin että ota halvin. Jos ei tule ammetta, niin ruotsalainen pikkupumppu...hinta max. 5000 euroa.
Jos amme niin integroitu suurempi varaaja ja tulistus: LÄ, karhu, ekowell (riittääkö vesi?).
Tai erillislaitteet: LÄ, GEOPRO, KARHU jne.
LÄ ja GEOPRO ruotsalaismalleista (nibe, IVT, thermia, carrier) löytyy eniten tukea maalämpöfoorumilta.
Maalämpötekniikka on aika yksinkertaista markkinapropagandan takana.
Lämpöässältä T malli on mielestäni heidän paras laitteensa.
Geoprolla näyttäis olevan ihan OK laitteita.
Samoin uudella Gebwellillä.
Ja ruotsalaisetkin ovat käypiä. Etenkin jos on kohtalaisen pieni käyttöveden tarve ja pienehkö talokin.
Osateho vs täystehohömpötyksestä vois sen ottaa ohjenuoraksi että mieti riittääkö teho sun haluamalla tavalla. Jos joka tapauksessa pidät pakkasilla tulta takassa voit laittaa pienemmän pumpun tai jos haluat että vehje tekee kaiken lämmön maalämmöllä, valitse sen kokoinen että se nippa nappa kattaa huipputehon tarpeen.
Lämpökaivoksi sellainen että siitä saa sen energiamäärän jonka lämpöpumppu tarvitsee talosi lämmittämiseksi. (tähän ei esim osateho vs täysteho ajattelulla ole juurikaan merkitystä. syvenpi on matalaa parempi, yksi hole on kahta parempi jne...)
..valmistajaan. Hän tuntee olosuhteet. Ja useimmat
vastavat huutonsa. Olen LVi-ammattilainen ja osaan tehdä valmistajille hankaliakin kysymyksiä
tekniikasta.
Parhaan käsityksen sain Ge-a.
Eipä taida kannattaa uskoa.
Suomalaiset ovat kautta aikojen olleet ruåttalaiten perässähiihtäjiä mikä koskee kaikkea
uutta lämmitys sektorilla.
Siltä nämä "asiantuntijat" saavat kaiken uusimman tiedon, valitettavasti.