Auttaisitteko opiskelussani?

Olen opiskelemassa jalkojenhoitajaksi ja opiskelu on loppusuoralla.Tarvitsisin teidän kokemuksia reumasta ja kuinka se on vaikuttanut teidän jalkoihin ja jalkojen hoitoon..ja oletteko käyneet jalkojenhoitajalla ja millaisia kokemuksia teillä siitä on.

Olisin kiitollinen muutamastakin kokemuksesta.
Käyttäisin niitä opiskelussani ja nimettömänä tietenkin.Jos haluatte, voitte laittaa nimimerkin mukaan.

Kiitos paljon jo etukäteen.
3590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • Olen nyt 18-vuotias ja minulla todettiin lastenreuma n. puoli vuotta sitten (seon lastenreuma vaikka olenkin yli 16v, on alkanut jo aiemmin huomaamatta)

    Jossakin vaiheessa keväällä jalat olivat aina todella kipeät, kun lääkkeet eivät vielä paljon vaikuttaneet. En tiedä voisiko jalkahoitaja kuitenkaan siihen asiaan auttaa.

    Reumani huomattiin isovarpaan turpoamisesta, joka alkoi heinäkuussa 2005. Varvas olikin sitten turvoksissa todella pitkän ajan, kun kävin terveyskeskuslääkäreillä yms. Koska varvas oli todella pitkään turvoksissa, siihen tuli kynsivallin tulehdus helmikuussa 2006 ja sitä piti käydä hoitamassa jalkahoitajalla. Kynsi oli kasvanut leveyssuunnassa jotenkin ja ärsytti siten varvasta. Kynsivallintulehdus oli melko paha vetistävä ja siinä oli siis ns. haava. Siis iho oli auki siitä varpaan vierestä. Kävin jalkahoitajalla useita kertoja. Se auttoi melko paljon, mutta kynsivallintulehdus ei lähtenyt läheskään kokonaan pois, joten siitä piti leikata se tulehdus pois kesäkuussa 2006. Varvas parani melko hitaasti varmaankin kesästäkin johtuen ja lopullisesti parani ihan kunnolla vasta syksyllä 2006. Aika pitkä prosessi siis :/ Ja todella ärsyttävä.

    Niin ja kynsivallin tulehdusta myös pitkitti ilmeisesti reumalääkkeet ja senkin kuulin, että jos on tulehduksia muualla, niin nekään eivät parane helposti, jos on jossakin kova tulehdus. Varpaan niveltulehduskin saattoi siis pitkittää sitä. Varpaaseen ei voinut pistää kortisonia kynsivallin tulehduksen aikana...

    Äänestä

nimellä. Minusta on jokseenkin kummallista, että opiskelijat eivät tiedä, että jos tutkimukseen tai lopputyöhön kerää aineistoa, korrektia ja välttämätöntä on kertoa, kuka on ja missä opiskelee.
Minä en ainakaan nimettömänä esitettyihin pyyntöihin vastaa ikinä, nimellisiä saatan harkita

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jalkojenhoidon opiskelija kirjoitti:

Olen opiskelemassa jalkojenhoitajaksi ja opiskelu on loppusuoralla.Tarvitsisin teidän kokemuksia reumasta ja kuinka se on vaikuttanut teidän jalkoihin ja jalkojen hoitoon..ja oletteko käyneet jalkojenhoitajalla ja millaisia kokemuksia teillä siitä on.

Olisin kiitollinen muutamastakin kokemuksesta.
Käyttäisin niitä opiskelussani ja nimettömänä tietenkin.Jos haluatte, voitte laittaa nimimerkin mukaan.

Kiitos paljon jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu