Kaverini on myymässä hevostaan ja mietitään että minkälaisen hinnan siitä mahtais saada? Tai siis minkälaista hintaa olis järkevä pyytää hevosesta tietoa sen verran että se on 1990 syntynyt lv-ruuna ja ex-ravuri. tummanruunikko ilman merkkejä ja säkä 147 cm ei mitenkään erityisen kiltti mutta ei vaikea aika itsepäinen eikä ollenkaan sovi aloittelijoilla maastoillessa aika hankala... kentällä menee joskus kivasti mutta itsepäinen ja TOSI säikky. kiva hoitaa mutta näykkii ja takakavioita ottaessa potkii. ei oo varsinaista ratsukoulutusta saanu koskaan mut ratsuna toiminu nytte. lopetti ravurina olemisen vuonna 1995 ja sitten oli vuoteen 2003 pulla hevosena ja sitten kaverini osti sen ja on ratsastellut silllä välillä niin kuin 3 kertaa viikossa eli ratsuna ollu.
eli mitä maksaisitte tästä mietitään että millä hinnalla kannattais myydä.
eli mitä maksaisitte tästä mietitään että millä hinnalla kannattais myydä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
en pyytäisi itse tuosta tapauksesta mitään, enkä maksaisi mitään paitsi jos minua kiinnostaisi projektiluontoinen tapaus.voittehan yrittää tietysti joitakin satasia hevosesta pyytää, mutta tärkeintä olisi että hevonen saisi hyvän asiantuntevan kodin.Eli älkää ainakaan ihmeessä myykö sitä ylisanoin tai valkoisin valhein yhtään kenellekkään eikä varsin mielellään lapsille tai kokemattomille ettei käy niin että hevos rassu pääty kiertämään paikasta paikkaan ihmisten tyytymättömyyden takia.
voittehan laittaa vaikka ilmoituksen että annetaan projekti hyvään kotiin ja kerrotte rehellisesti hevosen hyveet ja vajeet ja pyydätte pienen hinnan varusteineen hepasta jos ne ovat sellaiset joista voi pyytää.Tärkeitä tuollaiselle hepalle hyvä koti.
..en panisi edes kiertoon ellen tietäisi varmasti että se kuka sen ostaa niin myös pitää sen. Kiertoon joutuminen on lämppäriravureiden kirous tätä nykyä ja toisinaan olisi suurempi siunaus lopettaa ne suoraan, niin julmalta kun se kuulostaakin ja niin julmaa kun se omalla tavallaan onkin, mutta kiertolaisena oleminen ja touhuaminen ihmisten kanssa jotka eivät liian usein tiedä mitä niiden kanssa tekevät ei ole yhtään sen vähemmän julmaa..
Omani ón kiertänyt koko elämänsä ja miulla on sen viimenen koti, jos jotain tulee, niin miulta ei mene muuten kun vihreämmille niityille..
moi, minusta sopiva hinta olisi n.100-300e varusteilla, tommosesta voi kokenut saada hyvän ratsun... itsekin kiinnostuisin mutten ole ostopuuhissa..