Kummola

hookoo

Tuossa on jotain hämärää taustalla tossa valmentajan valinnassa.. Kummolalla oma lehmä ojassa ja kerää varmaan hillot pois jostain.
Änäri miehet halus suoalaisen valmentajan niin tämä raappahousu halus näyttää valtansa ja otti Sheddenin. "Kalen" tyyli on just ku Paavo Petäjällä, kiero paskahousu hänkin.. Veikkaan et jotain kieroa tästä taustalta vielä löytyy.

4

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi pääval...

      WOI hywinkin olla noin, kun rahastahan melkein kaikki on yleensä kiinni.

    • Lännen_Mies

      Kummola laittoi kaikki yhden kortin varaan. Sheddenin valinnalla hän on naulinnut itsensä löysään hirteen yhdessä valmentajansa kanssa.
      Nimittäin taustalla on, että Kalervolle ei riittänyt ainoastaan valtaistuimeksi Suomi, vaan hän tähyää jo isommille markkinoille.

      Ennustan kuitenkin, että tapaus Kummola jää suomalaiseen jääkiekkohistoriaan viimeisenä casena, jossa "valistunut itsevaltias" junttaa diktatorisesti.
      Enää ei ole tulevaisuudessa käyttöä eikä mahdollisuutta asettua määrittämättömään valta-asemaan kaikkiin muihin toimijoihin nähden.

      VAIN MM-KULTA KELPAA
      Sheddenin on pakko tuoda MM-kulta Quebecistä 2008 tai hän on epäonnistunut valmentajana. Tämä on tyly totuus, sillä onhan Suomella omasta takaa neljä valmentajaa, jotka ovat hävinneet arvoturnauksen loppuottelun, nimittäin:
      Pentti Matikainen 1992 (MM)
      Hannu Aravirta 1998, -99, 2001 (MM)
      Raimo Summanen 2004 (WC)
      Erkka Westerlund 2006 (OK)

      "Jos siis Shedden ei onnistu päävalmentajana tuomaan kultaa Suomeen, niin junttaus taisi jäädä Kummolan viimeiseksi, eikä hymähdyksiltä voi vvälttyä". (HS, Miettinen)

      Quebecin jälkeen taitaa olla kaksi miestä, jotka hakevat turvapaikkaa vaikkapa Floridan lämmöstä. Näistä toinen on joka tapauksessa Kalervo, mutta lienee valitsevan kaverinsa itse.

    • Kyllä meni omituisesti leijona valmentajan valinta. Olis aika vaihtaa kummola toiseen puheenjohtajaan. Eihän tosta tule mitään muuta kuin sanomista. Toivottavasti olen väärässä..

      • kymijoki

        motiivit kyllä ymmärrän. Jos tulee menestystä niin paikallinen divaritason keskinkertanen valmentaja pääsee isompiin kehiin. Mitään hävittäväähän sillä ei ole. Wuon nuo Kummolan motiivit ovat vähän hääriä ja hävittävää sillä TOIVOTTAVASTI on. Tai mistä sitä tietää, vaikka Suomi taistelisi sioista 5-7 niin silti Kummola on omasta mielestään tehnyt oikea ratkaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      160
      1941
    2. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      51
      1517
    3. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      119
      1505
    4. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      71
      1399
    5. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      77
      1388
    6. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      66
      1237
    7. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      12
      1222
    8. Tulisitko kahville..

      Jos pyytäisin?
      Ikävä
      71
      1029
    9. Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!

      Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      1022
    10. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      191
      887
    Aihe