Mistä johtui tuo huhtikuun-heinäkuun notkahdukset rahastoissa??. Olisiko kannattavaa myydä osuudet pois huhtikuussa?
Mistä??+?
älämölö..
3297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se oli vain semmoinen pieni kupla, joita tulee ja menee silloin tällöin. Älä katso muutaman kuukauden tähtäimellä vaan vedä viivoittimella tasainen suora sen kuopan ylle. Sen perusteella et voi mitenkään ennustaa vielä, kuinka rahastot pärjäävät q2/2007. Myy pois jos tarvitset rahat, pidä jos et tarvitse likvidiä rahaa.
notkahdus syksyllä joskus lokakuun tienoilla. Itse möin pois kesäkuun notkahduksen aikaan ja ostin takaisin sitten myöhemmin tosin eri rahastoja. Voit toki pitää rahastot koko ajan sisällä jos tarkoituksena on pitkäaikainen säästäminen. Ensi vuodestahan ei voi tietää milloin notkahdukset tulevat.
...vanha oppikirjan oppi, että "tee kauppaa ja toukokuussa poistu", eli kauppakin saattaa keväällä hiljetä. Tosin oppi on ajalta jolloin N-Y oli enemmän dominoiva pörssikeskus. Eli tämä menee sitten huumorin piikkiin.