Kun joku vatipää on täälläkin ja niitä on ollut vähintäänkin kymmeniä ellei jopa satoja jotka kertoo säästävänsä polttimoissa, releissä plaa plaa niin tässä menee paskaksi heidänkin "älyn" väläykset.
Kun liikenteessä osataan käyttää suuntavilkkua niin kaikki hyötyy tästä ja liikenne sujuu paremmin ja kyse on kommunikoinnin toimivuudesta.
Jää aikaa enemmän nukkumiseen, työssä oloon, kaupassa käyntiin ja harrastuksiin jne.
Auto kestää pitempään kun ei tarvitse jarrutella niin paljon ja polttoainetta säästyy. Tästä kertyy vuodessa todella paljon. Säästyy puhtaasti rahaa ja muita edellä mainittuja asioita.
Eli suuntavilkun käyttämättömyys on erittäin kallista ja kaikkein kalleinta on osaamaton käyttö!
Säästö vinkki: Käytä suuntavilkkua
6
608
Vastaukset
- Muha
Omassa autossa vielä alkuperäinen rele, auto vm. -94. Että turhaa perustella vilkun käyttämättömyyttä releen kulumisella ;) Etenkin uudemmissa autoissa kun "rele" on elektroninen.
- Asian havainnut
Kaikkien kuskien motoriikka ja liikkeiden koordinaatio eivät vain salli noin mutkikkaita toimintoja. Ajatelkaa nyt, pitää havainnoida ympäristöä, vaihtaa mahdollisesti vaihdetta tai jarruttaa ja vielä laittaa vilkku päälle. Ei sellainen läheskään kaikilta kuskeilta onnistu.
Tosin tulee mieleen, että noissa tapauksissa ajokortti on annettu aivan liian löysin perustein. Täytyisi ottaa käyttöön paljon tarkempi kykenevyysarviointi ennen ajokortin myöntämistä. En käytä vilkkua, sumareita edessä enkä takana. Enkä ajovalojakaan muutoin kuin hämäräkytkimen sytyttäessä ne.
Tulee vähemmän jätettä palaneista polttimoista ja polttimopakkauksista. Vaihtaminen on vaivalloista. Ja polttimot maksavat rahaa.
Ajattelitko, että tämä kirjoituksesi saa minut muuttamaan tapojani ja että alkaisin käyttämään ja näyttämään valoja? Sori, ei onnistunut.
Master Eq- prodriver1
Aja vaikka ilman rattia niin säästyy rattikin jnejne.
Voitko olla noin tyhmä? Säästät polttimoita mutta lisäät potenssiin 2 muita kuluja niin itselläsi kuin muillakin.
Oletko ajatellut että hämärä(puuhasi)kytkimesi kuluttaa polttimoitasi turhaan? Jos et tiedä miksi niin voin kertoa.
Siis mitä sä nyt aiot säästää?
- gnnnggn
ammattimiäs...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252396- 1132011
- 1131647
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421503Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91447Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901055Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016120976Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35937Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87935Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15929