Mersuissa maksaa täysin VAIN MERKKI.
Suomessa on täysin vääristynyt käsitys merusuista, hinnat on korkeita ja korjauslaskut isoja.
Saksassa Mersut tosi halpoja jopa heidän hinta tasossaan. Saksassa mersut ovat niinkuin roskalaatikoita, joita jokaisella on ainakin muutama pihassa. Saksalainen jos suomeen tulisi nii nauraisi itsensä poes kun näkee hintoja :D
Suomessa on täysin vääristynyt käsitys merusuista, hinnat on korkeita ja korjauslaskut isoja.
Saksassa Mersut tosi halpoja jopa heidän hinta tasossaan. Saksassa mersut ovat niinkuin roskalaatikoita, joita jokaisella on ainakin muutama pihassa. Saksalainen jos suomeen tulisi nii nauraisi itsensä poes kun näkee hintoja :D
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ymmärrettävästi sua vituttaa ajella toyotalla kun ei rahat riittäny mersuun. Mulla on mersu, eikä oo potenssiongelmia niinku eräillä.
Auttaako ovista tupruava ruostepöly siis potenssiongelmiin?
Ja minä kun olen kuullut vain poronsarvijauheesta.
No ilmankos mersuilla ajelee vanhat ukot!
Niin sitä ihmiset vanhemmiten viisastuvat ja oppivat kokemuksesta, millä autolla kannattaa ajaa. Kyllä sinäkin vielä ehdit oppia. Toisaalta, on meitä nuorempiakin, jotka ovat viisastuneet jo ajallaan.
Ja ehkä se tosiaan on se ruostepöly, joka potenssiin vaikuttaa. Sen verran hurjaa rouvan kiljuntaa kuuluu öisin naapurista. Niillä on Corolla.
mutta pääasia että maksaa! Rahaa on niin paljon ettei tiedä mihin muualle sitä tunkisi.
70-luvulla puuniikkikommunisti ladamiehet haukku mersuja, kun ei itsellä ollut ymmärrystä autonjen päälle eikä valuuttaa ostaa. Nyt näiden jälkeläiset ajaa japskeilla ja sama mussutus jatkuu.
ole vielä päässyt edes mesen kyytiin.
Miten japskitkin "autonsa" tekisivät, elleivät Mersun ja muiden eurooppalaisten autotehtaiden insinöörit olisi suunnitelleet tekniikaa japskien kopioitavaksi.
Sen jälkeen näytä hänelle käytettyjen Nissanien ja Toyotien hintoja.
Taitais sakemannilta nahkahousut revetä ja viikset tippua hämmästyksestä. Joku maksaa 10 vuotta vanhasta Corollasta tonnikaupalla! Mersu sentään on aina Mersu, korjauskulut voi olla kovat mutta mukavuus, tyyli ja laadun tuntu säilyy.
Tästähän näitä voi verrata.
Molemmista aika lailla karvalakkimallit:
http://www.mobile.de/SID.epjspxzfC.ki1Avhp8p7Q-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11LsearchPublicJ1164027180A1LsearchPublicD1100CCarW-t-vctpLtt~BmPA1A1B20A3%81W-t-vCaMiMkPRQuSeUnVb_X_Y_x_ysO~BSRA6D1100B17E17200H20000000BGNCPKWA0HinPublicA2A0A0A0A0/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&sr_qual=GN&top=3&id=11111111233564526&
http://www.mobile.de/SIDItyEQsiySJ4o9I.MINkghw-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11LsearchPublicJ1164023645A1LsearchPublicD1100CCarY-t-vctpLtt~BmPA1A1B20C846%81a-t-vCaMiMkPRQuSeUnVb_X_Y_x_yprsO~BSRA6D1100A9E24100H90000000BGNCPKWA0HinPublicA2A0A0A0H40000000A0/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&sr_qual=GN&top=1&id=11111111231869372&
Ja valitsit Mobilen toiseksi halvimman Mersun ja ~ kalleimman Corollan. Menepä katsomaan, miltä Mobilen halvin Mersu näyttää niin kyllä itkettää. Hirveitä pommeja. Sen sijaan Mobilen kallein Corolla on todennäköisesti täydellisessä kunnossa ikäisekseen.
Tuo nyt on yhtä rakentavaa kuin verrata "Amis se vaan tienaa enemmän" -sivuston tapaan, kuinka paskimmin palkattu akateemikko tienaa vähemmän kuin parhaiten palkattu paperiamis.
Käytetyt karvalakkimersut maksavat noin kaksi kertaa enemmän kuin saman ikäiset Corollat. Koska ne maksoivat uutenakin 2 x enemmän. Loogista.
Tässä tuli juuri vastaan Suomessa myytävä 5900 euroa maksanut Nissan Sunny 1.6 SLX 1988. En ostanut, yllättäen. Nettiautosta vähän huonompikuntoiset vastaavat lähtevät alle tonnilla.
Tost näkee hyvin et corolla on saksassaki laatuu ja sit mersun saa karkkirahalla. hahahhahaha Hankkikaa oikea auto niinku Mitsubishi!
Se on silleen et mersu ei oo rikaitten auto...
Rikkaitten autoja on BMW, jaguar, ym.. Laatu merkit..
Mersun ostaa sellainen tavallinen duunari tai työtön mustalai...Mersu ostetaan vaan sen takii et naapurit luulis rikkaiksi... Duunari raukat ostaa kalliin mersun ja niillä ei oo muuta ku velkaa pankkiin...
Rikkaat ei mersuun rahojaan tuhlaa kun samalla hinalla saa oikeaa laatua.
Ei muuta kommentoitavaa Ford-miehelle.
Laitetaampa tälle osastolle yksi asiallinenki kirjoitus! En ole koskaan Mersusivuilla ennnen käynyt, mutta nyt sattuneesta syystä oon täällä! Ja syy on se, että olen "saanut" koeajaa Mersua 230E vm. -02 tässä muutaman viikon. Jostain syystä olen ollut ko. merkin omistajille hieman kateellinen, kun ajelevat noin hienolla ja kalliilla autolla? Mutta en ole enään, koska eihän se ollut "normaalia" autoa kummempi. Nitinöitä, kahinoita (ratti), iskarien kolinaa, ym. ääniä aivan tarpeeksi, ja ajolleen ei mikään erikoinen auto. Toki hyvääkin, lämmitys, tuuletus ja penkit sähkösäätöineen saavat minulta plussaa. Tälläinen auto käsittääkseni maksaa uutena yli 60 tonnia! Mielestäni, hinta/laatu suhde on heikko, verrattuna vaikka Avensikseen, millä tällä kertaa nyt ajelen. Tälläisiin tuloksiin tulin n.1,2 milj.km/32 vuoden kokemuksella. Voihan joku paksulompsainen olla toista myös toista mieltä!
En tiedä onko tuo kokemusta vai mutua?
Itse ajelin noin 14 vuotta japsilla.
Ei siinä mitään, vähillä ongelmilla pääsin, mutta nyt
yllätyin itsekin kun olen ajanut yli puol´milliä ajetulla mersulla.
Ei ole monessa uudessa autossa (vaikka olis myös saksassa tehty, esim. volkkari)tälläistä ajo-ominaisuutta kuin tässä vanhassa "paskassa".
Japsilla täytyy ajaa kovaa että, pääsee samanlaiseen
ajonautintoon,rauhallisesti Mersulla ajellessa.
Kokemusta molemmista tavoista.
KOKEILISIT SINÄKIN!
Elä kyseenalaista sanomaani! Joka sana on totta. Tuohon kokemukseen lisään vielä, että työpaikallani on yli 70 autoa, on Skoodasta alkaen ja Mersuun päättyen jos hankintahinta järjestyksessä mennään. Ja jokaisella olen ajanut, huoto/korjausmies kun olen. Mielestäni ajonautintoa on myös se, että autossa ei ole vikoja, en ole japanilaisella autolla tienposkessa hinausapua koskaan odotellut, tosin kuin saksalaisella tai italialaisella autolla liikkuessa. Jos valmistusmaittain Saksa - Japani, tarkastellaan vikoja (tämä on kuultua, ei oma tieto) Vehon huoltomies sanoi kerran, että Mersussa on kymmenen sähkövikaa siinä kun Hondassa yksi ! Edelleen sanon, että Mersu on hyvä auto, mutta hinta/laatu suhde erittäin huono. Miten voit kirjoittaa, että "kokeilisit sinäkin" kun juuri kerroin kokemuksistani ! Taidat olla vähän hätäinen kaveri !
Mieten on sen hätäisyyden kanssa?
Lue vaikka uudestaan mielipiteeni ajatuksella!
En tiedä mikä ristiriita sinun ja minun mielipiteellä on?
Ei myös pidä ymmärtää/väittää että, kaikki saksassa tehdyt autot on hyviä.(Eivät ainakaan minun väitteitä)
Omalla kohdallani ainakin hinta/laatu on ollut kohdallaan, niin mazdan kuin tämän mersunkin kanssa.
Autoissa on erilaisia ominaisuuksia niin kuin naisissa.
Jokainen voi tietysti painottaa itselleen sopivia asioita.
Pääasia että, on itselleen rehellinen, niin ei pety!